Walka o szpital czy polityczna gra?

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej są zaniepokojeni kondycją wałbrzyskiego szpitala. Chcą odpowiedzi od marszałka Cezarego Przybylskiego, ale jak twierdzą -  ten ich unika. Zamierzają stać pod jego drzwiami.  Zdaniem marszałka Przybylskiego, to polityczna gra, w której wykorzystywany jest szpital. 

Na początku sierpnia została odwołana dyrektor szpitala Mariola Dudziak. Szpital podlega pod Urząd Marszałkowski.  Jak twierdzą przedstawiciele KO od tamtej pory zaczęły się problemy w Szpitalu im. Sokołowskiego. 
 
- To ci Panowie są odpowiedzialni za tę haniebną decyzję, ale także za katastrofalny stan funkcjonowania szpitala. Mimo wielu prób i telefonów do Pana marszałka Cezarego Przybylskiego – nie znalazł czasu na spotkanie z parlamentarzystami ziemi wałbrzyskiej, by porozmawiać o zagrożeniu zdrowia i życia wałbrzyszan. - mówi posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka.
 
Przedstawiciele KO chcą odpowiedzi na kilka pytań, które przedstawiła posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka. 
 
-  Dlaczego w szpitalu im. Sokołowskiego jest tak dużo zwolnień i kto za nie odpowiada.
 
- Co się dzieje na chirurgii i czy prawdą jest, że instrumentariuszka musiała zakończyć operację za lekarza. 
 
- Jak wygląda sytuacja na innych oddziałach i jakie są ich perspektywy. Czy grozi  zamknięcie pediatrii i oddziału wewnętrznego.
 
- Co się dzieje na kardiologii  i co będzie z chirurgią onkologiczną. 
Jak długi będą odsyłani pacjenci z SOR-u
 
- Jak długo Panowie Macko, Przybylski i Krzyżanowski będą narażać życie wałbrzyszan i okolicznych miejscowości.
 
- Nie byłoby nas tutaj, gdyby Pan Marszałek Przybylski zdecydował się spotkać  z nami. Osobiście dzwoniliśmy prosząc o spotkanie. Z informacji, które uzyskaliśmy wynikało, że Pan Marszałek ma ważniejsze sprawy na głowie. Pytałyśmy – cóż może być ważniejszego, niż życie i zdrowie ludzkie. Pacjenci informują nas o tym, że na SORZE dzieją się dantejskie sceny. - mówi senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. 
 
Zdaniem marszałka Przybylskiego, to polityczna gra. Poniżej oświadczenie marszałka województwa 
 
Wykorzystywanie w politycznych rozgrywkach Specjalistycznego Szpitala im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu jest skandaliczne i nieodpowiedzialne.
 
Obliczone na polityczny zysk postępowanie grupy osób – między innymi działaczy Platformy Obywatelskiej, jest egoistyczne i podejmowane kosztem dobra pacjentów oraz stabilnego funkcjonowania Szpitala - największej placówki medycznej niosącej pomoc mieszkańcom południowej części Dolnego Śląska. Szpital nie potrzebuje polityki. Pozwólcie w spokoju pracować lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi. Nie wywołujcie celowo u pacjentów poczucia strachu. Pomyślcie o ludziach, a nie o własnych interesach.
 
Poprzez polityczne, partyjne manifestacje uporczywie próbuje się doprowadzić do destabilizacji pracy Szpitala, który dzięki zaangażowaniu całego personelu medycznego i w trosce o pacjentów skutecznie stawia czoła pandemii. Szpital cały czas działa i niesie pomoc pacjentom - wbrew pragnieniom osób, które perfidnie wykorzystują pandemię do walki politycznej. Być może niektórym niełatwo pogodzić się z myślą, że bez ich udziału Szpital funkcjonuje prawidłowo, między innymi nowa dyrekcja Szpitala skutecznie zakończyła proceder fikcyjnych dyżurów.
 
Dyrekcja Szpitala w niespełna trzy miesiące zatrudniła kilkunastu nowych lekarzy specjalistów oraz pielęgniarki oraz ratowników medycznych, o czym osoby uczestniczące w dzisiejszej konferencji być może nie chciały wiedzieć z oczywistych względów – nie wpisywało się to w ich negatywną narrację budowaną od tygodni wokół Szpitala. Nowi lekarze dołączyli do zespołu i podjęli się walki o życie i zdrowie pacjentów leczonych na oddziałach Szpitala, przede wszystkim tych zmagających się z zakażeniem koronawirusem. W drugiej połowie listopada br. kardiolodzy i chirurdzy ze Szpitala im. dra A. Sokołowskiego przeprowadzili pionierską, udaną operację kardiologiczną pokazując, że są wybitnymi w skali kraju specjalistami. Nie ma mojego przyzwolenia na szkalowanie ich dobrego imienia i podważania ich kompetencji medycznych.
 
Dzisiejsza konferencja prasowa działaczek i działaczy Platformy Obywatelskiej ukazała opinii publicznej, że oprócz powtarzanych politycznych sloganów i niesprawdzonych informacji nie mają oni rzetelnej, podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu Szpitala Wojewódzkiego w Wałbrzychu. Apeluję, aby osoby, dla których najważniejszy jest ich własny polityczny interes opamiętały się i miały świadomość, że uderzając w szpital narażają życie i zdrowie pacjentów. Wasze działania są przejawem złych intencji, które godzą również w społeczny etos parlamentarzystów i samorządowców.
 
Cezary Przybylski
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno