Wałbrzych częścią Cyklostrady Dolnośląskiej.

- Wałbrzych chce być częścią Cyklostrady Dolnośląskiej - deklaruje Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Włodarz naszego miasta ma jednak pewne wątpliwości co do podziału kosztów tego dużego projektu.

Cyklostrada Dolnośląska to ponad 1800 km tras, które poprawią dostępność transportową regionu, zintegrują lokalne drogi rowerowe i powiążą je z dolnośląską siecią kolejową. Projekt sfinansowany zostanie z wykorzystaniem m.in. środków z Unii Europejskiej, a biorąc pod uwagę fakt, że część tras rowerowych jest już gotowa, szacowany koszt budowy to około 850 mln zł.
 
Projekt ma być realizowany przez we współpracy zarządu województwa dolnośląskiego i lokalnych samorządów. Wiele gmin już podpisało listy intencyjne o przystąpieniu do projektu. Czy Wałbrzych, który od wielu lat inwestuje w rozwój ścieżek rowerowych, również jest zainteresowany połączeniem z tą siecią?
 
- Oczywiście my, jako miasto zielone i postępowe rowerowo, jesteśmy zainteresowani udziałem w tym projekcie. Przedstawiliśmy nasze propozycje połączenia naszej sieci rowerowej z dolnośląską - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Wątpliwości prezydenta Szełemeja budzi jeszcze kwestia finansowania całego przedsięwzięcia.
 
- Mało wiemy o finansowaniu tego przedsięwzięcia i perspektywy jego realizacji. Pomysł jest oczywiście bardzo cenny ale prawdopodobnie będzie realizowany za około 10 lat. Chcielibyśmy wiedzieć, jaki będzie udział poszczególnych interesariuszy, ile będzie środków zewnętrznych, jaki będzie udział własny gmin. Sporo znaków zapytania ale projekt jest ciekawy - twierdzi Roman Szełemej.
 
Zapytaliśmy prezydenta, jaki jest obecnie stan infrastruktury rowerowej w mieście i w jaki sposób mogłaby ona stać się częścią planowanej Cyklostrady?
 
- Nasza infrastruktura jest bardzo rozwinięta. Właściwie każdego roku wzbogaca się o kilka, a nawet kilkanaście kilometrów. Mamy bardzo dobre połączenie między Szczawnem-Zdrój a Podzamczem i Piaskową Górą. Mamy właściwie taką obwodnicę rowerową wokół Wałbrzycha przez ul. Uczniowską z bezpiecznym połączeniem do ścieżki w Jedlinie-Zdroju i w kierunku Głuszycy. Za chwilę będziemy mieli także do Boguszowa-Gorc, wraz z modernizacją ul. 1 Maja. Mamy właściwie dobre połączenia do sąsiednich gmin, oprócz Świebodzic i w kierunku Świdnicy, bo tam jest duża różnica wysokości terenu i spore przeszkody do pokonania - wymienia Roman Szełemej.
 
 
Zgodnie z aktualnym planem Cyklostrady przez Wałbrzych miałyby przebiegać dwa szlaki - trasa regionalna tzw. Sudecka oraz krajowa z Katowic do ujścia Nysy Łużyckiej do Odry.
 
plr
foto: pixabay / UMWD
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno