Menu

Wywalamy graty - do bezpłatnych PSZOK-ów, czy spod domu za opłatą?

Podczas listopadowej sesji Rady Miejskiej Wałbrzycha powrócił temat akcji Wywalamy Graty z Chaty. Niektórzy radni chcą, by miasto po zmianie operatora odpadów na MZUK wznowiło odbiór opadów wielkogabarytowych od mieszkańców.

Wywalamy graty - do bezpłatnych PSZOK-ów, czy spod domu za opłatą?
Organizowania akcji Wywalamy Graty z Chaty zaprzestano w 2019 roku. W zamian miasto zaproponowało mieszkańcom dwa bezpłatne Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, do których jednak trzeba się pofatygować osobiście. Podyktowane to było ograniczeniem kosztów. Radny Marek Dolat zwrócił uwagę, że niektórzy zarządcy nieruchomości decydują się na dodatkowe usługi w postaci wywozu wielkich gabarytów ze swoich terenów. Zaproponował, by MZB, jako największy zarządca w mieście również oferowało taką możliwość. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej nie jest skłonny poprzeć takiej możliwości.
 
- Żeby była jasność, powtarzam to już nie wiadomo który raz. Oddawanie elektrosprzętu, czy odpadów wielkogabarytowych jest obowiązkiem mieszkańców. Również dostarczenie odpadów do PSZOK-ów, których mamy dwa, gdzie bez dodatkowych opłat zostaną one przyjęte. To, że jakiś zarządca decyduje się na takie usługi, by było czysto, jest dodatkowym kosztem zarządcy. Chcę podkreślić, że jeśli my będziemy robić to dodatkowo jako miasto, MZUK czy MZB, to znaczy, że musimy znaleźć na to pieniądze, bo zgodnie z ustawą nie można do kosztów gospodarki odpadami dopłacać więcej niż składka, którą odprowadzają mieszkańcy - tłumaczy Roman Szełemej.
 
Prezydent zwraca też uwagę, że jest wiele możliwości pozbywania się odpadów w sposób legalny, tylko że mieszkańcy świadomie nie chcą z nich korzystać z powodu kosztów albo zwykłego lenistwa.
 
- Jesli ktoś kupuje nową szafę, to starą powinien oddać na PSZOK, na przykład korzystając z usług tego, kto mu tę szafę przywiezie. Jeśli ktoś ma starą lodówkę, to zwykle oddaje się ją do sklepu, gdy kupuje się nową. Niestety mieszkańcy nie mają tego jeszcze w zwyczaju. Nasze działania, czyli Zarządu Dróg, MZUK-u, które wykonują mimo wszystko te prace, wiążą się z dodatkowymi niemałymi kosztami. Zarządcy i Straż Miejska informują mieszkańców, że każda próba wyniesienia dużego odpadu wiążę się z tym, że poszukujemy osób, które to zrobiły i po prostu wlepiane są mandaty - mówi Roman Szełemej.
 
 
Jedynym rozwiązaniem sytuacji zdaniem prezydenta jest obciążenie mieszkańców dodatkowymi opłatami, których miasto stara się za wszelką cenę unikać.
 
- Jeśli mieszkańcy się skrzykną, dodatkowo wniosą jakąś drobną opłatę i dana spółdzielnia, czy MZB zdecyduje się to zrobić, to znaczy, że robią to za dodatkowy koszt. PSZOK-i funkcjonują po to, by odbierać te odpady nieodpłatnie. My je potem utylizujemy, ale żeby było jasne, to też wiąże się z kosztami po naszej stronie - podsumowuje Szełemej.
 
Czy zgodzilibyście się na podniesienie opłaty za wywóz śmieci, gdyby miasto w zamian zaproponowało wznowienie akcji Wywalamy Graty z Chaty? Czekamy na wasze komentarze.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Och! (26 listopada 2021 9:14)
Za odbiór odpadów odpowiada gmina a nie mieszkańcy. Utworzenie PSZOK jest jednym elementem, ale trzeba być całkowicie oderwanym od rzeczywistości, by wymagać od np. starszej emerytki, że zataszczy starą wersalkę na PSZOK, a koszty wywiezienia (o ile zdarzy się cud, że ktoś w ogóle się zgodzi) mogą niejednokrotnie przewyższyć koszt wersalki. A za odbiór śmieci płacimy na prawdę duże pieniądze. Pomijam już godziny działania i obsługę (zwłaszcza na Stacyjnej) na PSZOK.
A.K (25 listopada 2021 18:33)
A we Wrocławiu odpady wielkogabarytowe można zawieść do dwóch PSZOKÓW I mało tego ALBA I CHEMEKO podstawiają nam kontenery raz na dwa miesiące na ulice w całm Wrocławiu
Barbara (25 listopada 2021 11:01)
Chcieliście obwodnice to lu bilety wpk w góre śmieci w górę opłaty czynszów w góre ja już chdze pieszo wszędzie bo oszczędzam żeby raz w tygodniu chciaż zjeść mięsa kawałek lud spłaci obwodnice śrube ciaśniej jeszcze
Jacek (25 listopada 2021 10:56)
Cytuję użytkownika: Proste_Pytanie
Dlaczego w sąsiedniej Głuszycy przy opłacie za gosp. odpadami 27/os. wywozi sie bezpłatnie przedmioty nadgabarytowe 2 razy w roku ? https://www.bip.gluszyca.pl/gospodarka-odpadami/5680
Pewnie dlatego, że tam komuś zależy na porządku, a nie tylko na kasie za grzanie stołka
Proste_Pytanie (24 listopada 2021 19:02)
Dlaczego w sąsiedniej Głuszycy przy opłacie za gosp. odpadami 27/os. wywozi sie bezpłatnie przedmioty nadgabarytowe 2 razy w roku ? https://www.bip.gluszyca.pl/gospodarka-odpadami/5680
Jacek (24 listopada 2021 17:50)
Na Nowym Mieście co kilka miesięcy jakieś patole robią składowisko pod kubłami na śmieci, a straż miejska śpi
*****PO (24 listopada 2021 16:24)
Podstawcie duży kontener pod ratusz,może sami wejdą.Juz czas na wyrzucamy graty.A wiecie co *****PO.
SkandaLISTA (24 listopada 2021 12:20)
Cytuję użytkownika: WCH
ludzie wystawiający meble i inne rzeczy w okolice śmietników to właśnie prawdziwi śmieciarze !!! mama nie nauczyła, że papierek wrzucamy do kosza, a nie obok ?? absolutnie takie akcje nie powinny być wznawiane, powoduje to zaśmiecanie całej okolicy.
Sory, ale szafa albo stół nie mieszczą się do śmietnika. Miarka się przebrała - mamy burdel wokół śmietników, szczury tańczą tam co wieczór, nikt tego nie sprząta i każdy umywa ręce. Kosze nowe podstawić potrafią, ale aby wysprzątać syf to już nie. Dlatego ludzie tak samo będą traktować te miejsca - jako centrum syfu i zsypu. Możecie sobie pisać i gadać co chcecie to i tak nic nie zmieni.
Tamara (24 listopada 2021 10:28)
Co za bzdety najpierw farba sobie załatwić samochód Ana tym całym pszoku pobierają opłaty to jakie to jest darmowe same kłamstwa z ludzi robicie debilów
Roman 500 000 Oszust (24 listopada 2021 10:22)
Cytuję użytkownika: Ryszard
Panie Prezydencie co znaczy ,że koszty są po naszej stronie.To nasza gmina ma dwie strony.Wszyscy mieszkańcy to Gmina.Pan też.Tylko w pracy jest Pan naszym pracownikiem.To My płacimy podatki iPanu wypłatę.Gmina to nie Pański prywatny zakład.Wiekszosc gmin w Polsce odbiera gabaryty.A Pan teraz chce wyjść na "dobrego pana" mówiąc płać więcej to odbiorę gabaryty.
To ewidentny przykład na kolejne dymanie mieszkańców.Jak wwozisz takie rzeczy, to ci celnik powie: odpady.Jak chcesz wyrzucić, to Srul mówi meble i twoj koszt. To ja określam co jest dla mnie odpadem i wyrzucam.To są odpady z mojego mieszkania, nie fabryki, zatem KOMUNALNE.I dalej je będę wywalał pod śmietniki,bo do nich się niezbyt mieszczą.I niech Szełemenko robi z tym co chce.Za 19 000 miesięcznie zasadniczej pensji.A wy durne lemingi? Nosicie stoły do PSzOKÓW?
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Przywieź odpady do PSZOK - miasto będzie czystsze

Śmieci z Walimia, Głuszycy i Szczawna-Zdroju trafią do Wałbrzycha

Wałbrzych przejmie odpady od okolicznych gmin

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij