Nowy taryfikator mandatów - będzie drogo

Noga z gazu i bardziej zwracajmy uwagę na przepisy  - od 1 stycznia mandaty będą dużo droższe. Maksymalny mandat jaki wypisze policjant może wynieść nawet 5 tys. zł. Sąd zmoże orzec karę nawet do 30 tys. zł.

To ma być prawdziwy bat na kierowców. Jak donosi portal motofakty.pl, za przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h po nowym roku zapłacimy  800 zł mandatu (pierwotny pomysł to 1,5 tys. zł. ale został odrzucony). Dziś za przekroczenie prędkości o 31 – 40 km/h kierowcy musieli zapłacić 200 – 300 zł. 

Spowodowanie kolizji to mandat nie niższy niż 1500 zł, gdy kolizję spowodujemy pod wpływem alkoholu kwota mandatu wzrośnie do minimum 2500 zł. Recydywa to kara od 3-5 tys. zł. 

Jeżeli pożyczymy komuś auto i nie będziemy chcieli ujawnić tej osoby (gdy przekroczy ona np.  prędkość) musimy się liczyć z karą na poziomie 8 tys. zł. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych - 1 500 zł.  Wyprzedzanie na zakazie – 1000 zł, 

 
Wzrośnie maksymalna kara, którą może nałożyć na sprawcę sąd z 5 tys. zł do 30 tys. zł, policjant będzie mógł na miejscu ukarać sprawcę maksymalnym mandatem do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń koszt mandatu zwiększy się do 6 tys. zł. - informuje portal montofakty.pl. 

Wyższa będzie też maksymalna liczba punktów karnych - po nowym roku będzie to 15 punktów za najcięższe wykroczenia. 

Ubezpieczenie OC będzie wyższe dla piratów drogowych - będzie uzależnione od liczby posiadanych punktów karnych.

Będzie drogo,  choć przy galopujących cenach paliw raczej będziemy jeździć wolniej - przez zwykłą oszczędność.

opr. adm
foto: Policja
redakcja@walbrzych24.com

 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno