Przed nami chudy rok - projekt budżetu z 69-milionowym deficytem

Projekt budżetu miasta zakłada blisko 69-milionowy deficyt. Prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej mówi, że będzie trzeba oszczędzać, tylko nie ma już na czym. Pasek  zaciśnięty jest już na "ostatnią dziurkę".  Zobaczcie projekt.

 

Dochody gminy na poziomie niespełna 783 mln. zł., wydatki  - 852 mln. zł. i 69-milionowy deficyt - to projekt budżetu Miasta Wałbrzycha na 2022 rok. 

- Rząd poprzez swoje zmiany, wprowadzane dosłownie w ostatnich dniach, doprowadził do tak ogromnej niestabilności przy konstruowaniu wskaźników, przy konstruowaniu budżetu, że właściwie dzisiaj nie ma żadnego miasta w Polsce (…) żeby ten budżet miał charakter stabilny. To co jest obecnie, jest właściwie dezorganizacją finansów samorządów i podważaniem ich ekonomicznej egzystencji. - mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. 

Jak tłumaczył prezydent podczas ostatniej sesji Rady Miasta, z podatku PIT finansowane są szkoły, pensje nauczycieli, pracowników instytucji gminnych, wydarzenia sportowe czy kulturalne. Pieniądze trafiają też na remonty ulic, oświetlenie w mieście czy komunikację miejską (miasto dokłada do komunikacji około 15 mln zł. rocznie) - Tych pieniędzy (w budżecie - red.) będziemy mieli w tym roku kilkanaście milionów mniej,  nawet do 30 milionów mniej - mówi Szełemej

.

Prezydent wspominał też o galopujących cenach, szczególnie o cenach energii elektrycznej
. 

- Dla Starej Kopalni i Aqua Zdroju cena powyżej 350 procent wzrostu. Udało się wynegocjować trochę mniej. To tylko jeden z elementów. Energia elektryczna wpływa na koszty funkcjonowania żłobków, przedszkoli, szkół, wszystkich instytucji kultury, również miasta, urzędu. 

- mówił prezydent.

Wspomniał też o wzroście cen gazu- To jest wzrost o 80-100 procent. Jedna tylko szkoła ma rachunek na poziomi 8 tysięcy, a dzisiaj już na poziomie 16 tysięcy. 

- dodaje Szełemej. 

Radni nad budżetem miasta na 2022 rok pochylą się podczas najbliższej sesji Rady Miasta  już w grudniu.

Zoobacz projekt Budżetu Miasta Wałbrzycha na 2022 rok - kliknij tutaj 

adm
foto: monter
redakcja@walbrzych

Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno