Menu

Jest więcej dzików, bo ludzie wchodzą do lasu, a ''las'' wchodzi do miasta

Szacuje się, że w Polsce jest mniej więcej 270 000 dzików. Jest to drugi najpospolitszy gatunek w kraju (na pierwszym miejscu jest sarna). Tylko w tym roku w obrębie Nadleśnictwa Wałbrzych zinwentaryzowano około 1000 dzików

Jest więcej dzików, bo ludzie wchodzą do lasu, a ''las'' wchodzi do miasta
Dziki wchodzą do miasta z kilku powodów. Po pierwsze są cieplejsze zimy, a po drugie ludzie wyrzucają ogromne ilości jedzenia, które przyciąga zwierzynę. 
 
- Dostajemy wiadomości i telefony od mieszkańców, że niektórzy dokarmiają tę zwierzynę. Głównym powodem jest, że nasze śmietniki stanowią dla dzików dobrą bazę pokarmową. - informuje Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Wałbrzych, Mateusz Majchrzyk.
 
Odstrzałem dzików zajmują się Koła Łowieckie. 
 
- Działa to w taki sposób, że Koła Łowieckie odpowiadają za odstrzał dzików. Warto wziąć pod uwagę, że koła mają tereny wyłączone z użytkowania. Są tereny, na których Koła Łowieckie nie prowadzą gospodarki leśnej m.in. jest to miasto. Odstrzał nie jest prowadzony w Wałbrzychu ze względu na bliskość ludzi. - informuje Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Wałbrzych, Mateusz Majchrzyk.
 
 
Czytelnicy często pytają, co w przypadku, gdy dziki zniszczą im działkę. Czy mają szanse na odszkodowanie?
 
 
- Podlega to wszystko pod ustawę o prawie łowieckim. Mówi ona, że odszkodowanie przysługuje tylko za szkody wyrządzone przez dziki w płodach rolnych i na gruntach rolnych. Działki nie są gruntami rolnymi. Za szkody na nich odszkodowanie nie przysługuje. - informuje Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Wałbrzych, Mateusz Majchrzyk.
 
Zauważa się również wzrost populacji sarny i lisa. Zwierzęta wchodzą do miasta i zmieniają swoje nawyki. Adaptują się do nowego środowiska. Cieplejsze zimy i zmniejszenie pokrywy śnieżnej wpływa na zwiększenie populacji dzikiej zwierzyny. Wpływ ma też to, że ludzie osiedlają się coraz bliżej lasu.  
Czy jest jakieś rozwiązanie problemu?
 
- Jest to raczej mało prawdopodobne, ale zawsze możemy to w jakis sposób ograniczyć. Zatrzymać sam proces raczej będzie ciężko. Jako ludzie, społeczeństwo powinniśmy mieć większą świadomość. Trzeba mieć respekt do dzikich zwierząt. Nie dokarmiać świadomie, zabezpieczać śmietniki. Tak, by utrudniać zwierzętom dostęp.  - informuje Specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Wałbrzych, Mateusz Majchrzyk.
 
red
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Zielony Ład (26 listopada 2021 12:29)
Trawniki i skwery nie koszone,parki kieszonkowe,hoteliki dla owadow to dlaczego nie ma hosteli dla dzików w i ciężarnych loch oraz barów z kartoflami i żołędziami dla w/w? W końcu Wałbrzych 19 100 podwyżki zobowiązuje.
Oczywiste (25 listopada 2021 10:13)
Idą do koryta w urzędach, tylko że tam konkurencja bardzo duża gang wieprzy trzyma się twardo.
Mariusz (25 listopada 2021 9:24)
Dzik do bardzo inteligentne zwierzę (bardziej niż pies). Skoro w mieście do dzików nie strzelają tak jak ma to miejsce w lesie, to logiczne jest, że trzeba się przeprowadzić do miasta.
Grunwald 1410 (25 listopada 2021 9:14)
Cytuję użytkownika: Aryck Nusbacher
Cytuję użytkownika: Księgowy
Oby PRL i jego porządek wróciły. Nienawidzę tego zas.ranego euroekologizmu.
Poproś o azyl polityczny w KRLD, Mozambiku lub Wenezueli.
Spadaj na Madagaskar.Slowianie tu są na swoim a ty jestes chwilowym gościem u nas.A z waszych dzików się zrobi gulasz niedługo,tuż po eksmisji rządu.
Aryck Nusbacher (25 listopada 2021 4:19)
Cytuję użytkownika: Księgowy
Oby PRL i jego porządek wróciły. Nienawidzę tego zas.ranego euroekologizmu.
Poproś o azyl polityczny w KRLD, Mozambiku lub Wenezueli.
analityk medyczny (24 listopada 2021 23:30)
dziczyzna to przecież najlepsze i najzdrowsze mięso, wysłać straż biznesową do odławiania, badać weterynaryjnie i przeznaczyć do sprzedaży po normalnych cenach, a nie 50 zł za kilo najgorszej rąbanki z dzika w hitlerowskim lidlu
Księgowy (24 listopada 2021 22:26)
Oby PRL i jego porządek wróciły. Nienawidzę tego zas.ranego euroekologizmu.
Ill (24 listopada 2021 21:21)
Chory kraj, gdzie nie można bronić swojej własnoźci
Myśliwy (24 listopada 2021 20:30)
Cytuję użytkownika: Ratusz
A w ratuszu ilu jest ziemioryjców.
No i trafił się jeszcze jeden ;odyniec;któremu nie podoba się Ratusz;oj,chowaj się za piec,bo ktoś ci fajkę ustrzeli.i co wtedy?
Ratusz (24 listopada 2021 20:05)
A w ratuszu ilu jest ziemioryjców.

Dodaj komentarz

dziki  |   miasto  |   walbrzych  |   populacja  |  

Dziki w centrum miasta

Skrzyżowanie Niepodległości: Prezydent Wałbrzycha wysłał pismo, by...

Wałbrzych: Lewica przeciwko podwyżce ceny biletu z 4,00 zł na 5,60 zł

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij