Menu

Nie będzie podwyżek cen za odbiór śmieci

- Ceny za odbiór śmieci nie wzrosną przez rok - deklaruje prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.  Niespełna miesiąc od przejęcia przez miasto odbioru odpadów od mieszkańców i jednostek gminy, sytuacja jest stabilna, a ostatnie pojemniki trafią do mieszkańców do końca listopada. Nie będzie podwyżek cen za odbiór śmieci
Miasto podjęło decyzję o zmianie profilu gospodarki odpadami. Poza zagospodarowaniem odpadów, co odbywa się na ulicy Beethovena, przejęło odbiór śmieci od mieszkańców i jednostek gminnych (szkół, przedszkoli, obiektów sportowych, gminnych, Starej Kopalni i Zamku Książ). 
- To było bardzo trudne przedsięwzięcie, z wielu powodów. Musieliśmy się przygotować,  jakby to powiedzieć delikatnie, bez życzliwej atmosfery ze strony naszych partnerów z którymi do tej pory współpracowaliśmy (firma Alba, która do 30 października odbierała odpady - red.).  Udało nam się doprowadzić do tego, że wylizingowaliśmy nowoczesne śmieciarki, przygotowaliśmy cały zespół pracowników, których cześciowo przejęliśmy od naszego operatora (Alby - red.), udało nam się podpisać umowę na dostawę nowych pojemników na odpady i ostatnie partie pojemnikiów w ostatnich dniach docierały. - mówi prezydent Wałbrzycha  Roman Szełemej

.

Ostatnie pojemniki dotarły od producenta kilka dni temu, miasto zamówiło ich łącznie ponad 20 tysięcy. Czym był spowodowany chwilowy brak pojemników w mieście? 
- Poprzedni operator zabrał swoje pojemniki, mimo, że staraliśmy się do ostatniej chwili zawrzeć porozumienie, żebyśmy te pojemniki mogli przejąć i wykorzystywać. Nie udało się, ceny były zaporowe. Bardziej opłacało kupić nowe (po niższej cenie niż te stare). - mówi prezydent Szełemej.  Każdy dzień, jak mówił prezydent, dawał oszczędności na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych 

- Dziś sytuacja jest bliska normalności. W wielu miejscach jest więcej pojemników niż do tej pory. Docierają ostatnie elementy, bo niektóre pojemniki były dostarczone bez pokryw. Fabryka nie była w stanie wyprodukować wszystkiego od razu, ale w najbliższych dniach będą uzupełnione. - mówi prezydent.
Jak informuje odpowiedzialny za odbiór odpadów Miejski Zakład Usług Komunalnych, pojemniki rozwożone były również w nocy, bo rozwiezienia ponad 20 tysięcy sztuk w 3 tygodnie było dużym wyzwaniem.  Po przejęciu przez MZUK odbioru odpadów, śmieciarki jeżdżą na dwie zmiany, pojawiły się też nowe pojemniki na odpady biologiczne (trawę czy liście). Od 1 stycznia miasto odchodzi od foliowych worków na śmieci w zabudowie jednorodzinnej. 

Jak zapowiada prezydent Roman Szełemej - zintensyfikowane będą też działania, które mają wyeliminować podrzucanie śmieci czy tworzenia nielegalnych wysypisk. 
- Kupiliśmy kolejne kamery - fotopułapki. Umieszczamy je w miejscach, gdzie mamy sygnały od mieszkańców o podrzucaniu odpadów...  z różnych źródeł, również związanych z prowadzeniem zakładów usługowych - mówi prezydent Szełemej. Zakup kamer fotopułapek ma być opłacalny dla miasta - koszt urządzenia jest porównywalny do kwoty mandatu jaki może zapłacić osoba podrzucająca śmieci. Kara może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, 

Fotopułapki będą montowane w miejscach, między innymi wskazanych przez mieszkańców. MZUK uruchomił specjalny numer telefonu -  537 301 431, tam można zgłaszać wszelkie uwagi. 
- To już praktycznie koniec rozwożenia pojemników. Reagujemy na każde zgłoszenie mieszkańców, przestawiamy pojemniki i do grudnia będą już na swoim miejscu. Chciałbym też podziękować mieszkańcom ze wyrozumiałość.- mówi  kierownik Zakładu Odbioru i Transportu Odpadów Komunalnych w Wałbrzychu, Grzegorz Wróblewski

Czy zatem ceny odbioru śmieci wzrosną ? 
 
- Zadeklarowałem, mam nadzieję,  że uda się to osiągnąć mimo wzrostu cen energii,  utrzymanie cen za odbiór śmieci dla mieszkańca do października czy listopada przyszłego roku. - deklaruje prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 

 
 


adm
foto: walbrzych24.com
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Och! (26 listopada 2021 9:06)
Cudownie, że przez miesiąc nie będzie podwyżek, ale ja mam pytanie - czy ktoś w ogóle panuje nad tym gdzie porzucane są pojemniki i w jakiej ilości? Ja ze swojego okna na niewielkie podwórze widzę 15 pojemników, z czego część bez pokryw, a część poprzewalana przez wiatr, bo są za małe i za lekkie. Pomijam fakt, że kontenery do segregacji nie stoją na specjalnie przygotowanym na pojemniki miejscu, tylko są rozrzucone w dowolnym nieładzie na trawie. Efekt - mieszkamy na wysypisku śmieci.
Mietek (26 listopada 2021 7:43)
"Gandi rzygnął dobrocią"
Bluszczowy Romek z Valbzikha (26 listopada 2021 7:17)
Cytuję użytkownika: Smieciarze
Dobra koniec pitolenia, proszę podać koszty i rozliczenie finansowe tej rewolucji.
Nie doczekanie.Po to jest spółka,żeby nie było dostępu do informacji publicznej i dlatego nigdy się nie dowiesz ile Wałbrzych wtopił rękami szelemeja.
Jerzy Jacek Pilchowski (25 listopada 2021 20:34)
Cytuję użytkownika: Kloszard
"Udało nam się doprowadzić do tego, że wylizingowaliśmy nowoczesne śmieciarki" Język polski trudny. Nie można po polsku "wynajęliśmy"? "staraliśmy się do ostatniej chwili zawrzeć porozumienie, żebyśmy te pojemniki mogli przejąć i wykorzystywać. Nie udało się, ceny były zaporowe. Bardziej opłacało kupić nowe (po niższej cenie niż te stare)" Czyli ile kosztowały, jaka była różnica, to są dane publiczne o których mieszkańcy powinni wiedzieć Rok promocji za wywóz bez podwyżek a potem x2.
Rozmawiałem kiedyś (w kilkuosobowej grupie) z totalnie .Nowoczesnym człowiekiem. Szybko doprowadził do tego, że zacząłem się "wstydzić" tego, że jestem Polakiem więc przeszedłem na angielski. Okazało, że że on nic nie rozumiał. P.S. Przy okazji, odniosłem wrażenie, że on po polsku też niewiele rozumie.
Szczepimy płody jeszcze przed narodzeniem (25 listopada 2021 20:16)
Dobry i rok
Kloszard (25 listopada 2021 20:13)
"Udało nam się doprowadzić do tego, że wylizingowaliśmy nowoczesne śmieciarki" Język polski trudny. Nie można po polsku "wynajęliśmy"? "staraliśmy się do ostatniej chwili zawrzeć porozumienie, żebyśmy te pojemniki mogli przejąć i wykorzystywać. Nie udało się, ceny były zaporowe. Bardziej opłacało kupić nowe (po niższej cenie niż te stare)" Czyli ile kosztowały, jaka była różnica, to są dane publiczne o których mieszkańcy powinni wiedzieć Rok promocji za wywóz bez podwyżek a potem x2.
*****PO (25 listopada 2021 18:40)
Ale fajnie że nie będzie podwyżek.Chyba Roman zadzwonił do Donalda Kubicy 105/h,a ten porozmawiał z teściową.Kurde można załatwić można ,można załatwić podwyżkę płac za konspiracyjne przeciwko rządowi można. A wiecie co *****PO
*****PO (25 listopada 2021 18:40)
Ale fajnie że nie będzie podwyżek.Chyba Roman zadzwonił do Donalda Kubicy 105/h,a ten porozmawiał z teściową.Kurde można załatwić można ,można załatwić podwyżkę płac za konspiracyjne przeciwko rządowi można. A wiecie co *****PO
Smieciarze (25 listopada 2021 13:17)
Dobra koniec pitolenia, proszę podać koszty i rozliczenie finansowe tej rewolucji.
analityk medyczny (25 listopada 2021 12:35)
"zagospodarowanie odpadów na Bethovena" HA, HA, HA !!! kompostownia produkuje miliony metrów sześciennych METANU I DWUTLENKU WĘGLA, a co z plastikami, szkłem, makulaturą, metalami, tetrapakiem ??? jakoś nic nie słychać, żeby w szełemengelowie działały : huty szkła i metali, papiernia, przetwórnia plastiku, HA, HA, HA
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

MZUK  |   śmieci  |   odbiór śmieci  |  

Podwyżka cen wywozu śmieci w Świdnicy. W Wałbrzychu bez podwyżek

Solidny mur wokół cmentarza (VIDEO)

Podziel się zniczem

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij