Nie będzie podwyżek cen za odbiór śmieci
- Ceny za odbiór śmieci nie wzrosną przez rok - deklaruje prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.  Niespełna miesiąc od przejęcia przez miasto odbioru odpadów od mieszkańców i jednostek gminy, sytuacja jest stabilna, a ostatnie pojemniki trafią do mieszkańców do końca listopada. Miasto podjęło decyzję o zmianie profilu gospodarki odpadami. Poza zagospodarowaniem odpadów, co odbywa się na ulicy Beethovena, przejęło odbiór śmieci od mieszkańców i jednostek gminnych (szkół, przedszkoli, obiektów sportowych, gminnych, Starej Kopalni i Zamku Książ). 
- To było bardzo trudne przedsięwzięcie, z wielu powodów. Musieliśmy się przygotować,  jakby to powiedzieć delikatnie, bez życzliwej atmosfery ze strony naszych partnerów z którymi do tej pory współpracowaliśmy (firma Alba, która do 30 października odbierała odpady - red.).  Udało nam się doprowadzić do tego, że wylizingowaliśmy nowoczesne śmieciarki, przygotowaliśmy cały zespół pracowników, których cześciowo przejęliśmy od naszego operatora (Alby - red.), udało nam się podpisać umowę na dostawę nowych pojemników na odpady i ostatnie partie pojemnikiów w ostatnich dniach docierały. - mówi prezydent Wałbrzycha  Roman Szełemej

.

Ostatnie pojemniki dotarły od producenta kilka dni temu, miasto zamówiło ich łącznie ponad 20 tysięcy. Czym był spowodowany chwilowy brak pojemników w mieście? 
- Poprzedni operator zabrał swoje pojemniki, mimo, że staraliśmy się do ostatniej chwili zawrzeć porozumienie, żebyśmy te pojemniki mogli przejąć i wykorzystywać. Nie udało się, ceny były zaporowe. Bardziej opłacało kupić nowe (po niższej cenie niż te stare). - mówi prezydent Szełemej.  Każdy dzień, jak mówił prezydent, dawał oszczędności na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych 

- Dziś sytuacja jest bliska normalności. W wielu miejscach jest więcej pojemników niż do tej pory. Docierają ostatnie elementy, bo niektóre pojemniki były dostarczone bez pokryw. Fabryka nie była w stanie wyprodukować wszystkiego od razu, ale w najbliższych dniach będą uzupełnione. - mówi prezydent.
Jak informuje odpowiedzialny za odbiór odpadów Miejski Zakład Usług Komunalnych, pojemniki rozwożone były również w nocy, bo rozwiezienia ponad 20 tysięcy sztuk w 3 tygodnie było dużym wyzwaniem.  Po przejęciu przez MZUK odbioru odpadów, śmieciarki jeżdżą na dwie zmiany, pojawiły się też nowe pojemniki na odpady biologiczne (trawę czy liście). Od 1 stycznia miasto odchodzi od foliowych worków na śmieci w zabudowie jednorodzinnej. 

Jak zapowiada prezydent Roman Szełemej - zintensyfikowane będą też działania, które mają wyeliminować podrzucanie śmieci czy tworzenia nielegalnych wysypisk. 
- Kupiliśmy kolejne kamery - fotopułapki. Umieszczamy je w miejscach, gdzie mamy sygnały od mieszkańców o podrzucaniu odpadów...  z różnych źródeł, również związanych z prowadzeniem zakładów usługowych - mówi prezydent Szełemej. Zakup kamer fotopułapek ma być opłacalny dla miasta - koszt urządzenia jest porównywalny do kwoty mandatu jaki może zapłacić osoba podrzucająca śmieci. Kara może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, 

Fotopułapki będą montowane w miejscach, między innymi wskazanych przez mieszkańców. MZUK uruchomił specjalny numer telefonu -  537 301 431, tam można zgłaszać wszelkie uwagi. 
- To już praktycznie koniec rozwożenia pojemników. Reagujemy na każde zgłoszenie mieszkańców, przestawiamy pojemniki i do grudnia będą już na swoim miejscu. Chciałbym też podziękować mieszkańcom ze wyrozumiałość.- mówi  kierownik Zakładu Odbioru i Transportu Odpadów Komunalnych w Wałbrzychu, Grzegorz Wróblewski

Czy zatem ceny odbioru śmieci wzrosną ? 
 
- Zadeklarowałem, mam nadzieję,  że uda się to osiągnąć mimo wzrostu cen energii,  utrzymanie cen za odbiór śmieci dla mieszkańca do października czy listopada przyszłego roku. - deklaruje prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 

 


adm
foto: walbrzych24.com
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno