Podatek od nieruchomości - podwyżka o niespełna 4 proc
O niespełna 4 procent wzrosną stawki podatku od nieruchomości w Świdnicy. Rada Miasta przyjęła uchwałę w sprawie określenia wysokości stawek podatku na 2022 rok.

 
Obowiązujące stawki w 2022 roku: 

Od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków – 1,03 zł od1 m2 powierzchni (wzrost o 0,04 zł w stosunku do roku 2021) 

Od budynków lub ich części:
- mieszkalnych – 0,89 zł od1 m2 powierzchni użytkowej (wzrost o 0,04 zł w stosunku do roku 2021) 
- związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 25,74 zł od 1 m2 - powierzchni użytkowej (wzrost o 0,9 zł w stosunku do roku 2021) 

Dla mieszkańca Świdnicy który posiada mieszkanie o powierzchni np. 67 m2 to wzrost opłaty rocznie o ok. 4,00 zł, czyli miesięcznie ok. 0,33 zł. Z kolei dla przedsiębiorcy mającego np. sklep o powierzchni ok. 90 m2 to roczna podwyżka 84 zł, czyli miesięcznie ok. 7,00 zł. 
 
W ościennych gminach również obowiązują stawki maksymalne podatku od nieruchomości. Tak jest m.in. w Jaworzynie Śląskiej, Żarowie, Dzierżoniowie, Wałbrzychu, czy w gminie Świdnica.
 
Podobnie jak w poprzednich latach, miasto będzie kontynuowało politykę wspierania przedsiębiorców poprzez system programów pomocy publicznej. Biorąc pod uwagę ogólnie trudną sytuację gospodarczą w kraju oraz potrzebę wydatków na kontynuację rozpoczętych i zaplanowanych inwestycji, podwyższenie stawek podatkowych będzie miało istotne znaczenie dla dochodów budżetu miasta.  - informuje świdnicki magistrat.
 
Wpływy do budżetu miasta z tytułu podatków od nieruchomości mogą wynieść w 2022 roku – 40,5 mln. zł, plan na rok 2021 to 36,8 mln.. tys. zł. Wzrost szacowany jest więc na poziomie 3,7 mln. zł. Wynika to nie tylko z podwyżki stawek podatków, ale także z uszczelnienia systemu płatności podatku od nieruchomości.  Podwyżka wyniosła około 3,6%.

adm
foto:
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno