Banknot z Kościołem Pokoju

Świdnica będzie miała swój banknot. Niebawem pojawi się "zero" euro z Kościołem Pokoju, zostanie wydany z okazji 20-lecia wpisania kościoła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
 

Swój banknot ma już Legnica (z Muzeum Miedzi), Jawor (z Kościołem Pokoju) czy Świebodzice (z Gustavem Beckerem). W sumie w Polsce wyemitowano już 31 banknotów, pierwszy był z wizerunkiem Warszawy. Pojawiły się także banknoty z wizerunkami europejskich zabytków - z Wieżą Eiffla czy Bramę Brandenburską

- Jest to takie symboliczne ujęcie, poprzez ten rewers, najważniejszych zabytków w Europie, które spajają te wszystkie emisje banknotów pamiątkowych w poszczególnych krajach. - mówi dr Szymon Bereska, prezes Banknoty Pamiątkowe Sp. z o .o. 

 
Banknot 0 euro nie jest środkiem płatniczym, nie można za niego nic kupić. Jest to banknot kolekcjonerski, pamiątkowy, zbierany przez kolekcjonerów i pasjonatów turystyki, osoby  ceniące sobie kulturę, sztukę czy historię. Posiada jednak szereg zabezpieczeń, które posiadają banknoty obiegowe - mikrodruki, nitkę zabezpieczającą i specjalne hologramy. 

Idea banknotów kolekcjonerskich zrodziła się w 2015 roku we Francji i  kontynuowana jest w różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. 

Niebawem ukaże się banknot z wizerunkiem Kościoła Pokoju w Świdnicy z okazji 20-lecia wpisania kościoła na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Mimo że nominał to zero euro, kosztować będzie niecałe 4 euro  - 20 złotych. 

pos
foto: pos / FB Świdnica Rynak z Tradycjami
redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno