Barbórka bez Karczmy Piwnej

Festiwal Tradycji Górniczych "Barbórka" w tym roku się odbędzie, choć obchody będą skromniejsze niż na przykład w 2019 roku. Zrezygnowano m.in. z organizacji Karczmy Piwnej.

Tegoroczna Barbórka potrwa cztery dni. Rozpocznie się w piątek 3 grudnia od szkolnej biesiady, która zorganizowana będzie w formule online. Górnicy nadawać będą transmisję ze Starej Kopalni a młodzież oglądać ją będzie w szkołach.
 
- Chcemy nadal tradycje górnicze aktywnie pokazywać mieszkańcom Wałbrzycha. W ubiegłym roku festiwal w ogóle się nie odbył z powodów pandemicznych. Teraz też jesteśmy w trudnej sytuacji, zakażeń jest coraz więcej i dotykają także dzieci i młodzieży. Stąd konieczność przekształcenia Biesiady Szkolnej w spotkanie online. Przygotowania trwały już od wielu miesięcy, ale plany musieliśmy zmodyfikować - mówi Jan Jędrasik, dyrektor Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia.
 
 
Główne obchody zaplanowano na sobotę 4 grudnia. O godzinie 12:00 odbędzie się msza w kościele pw. Aniołów Stróżów a następnie Wielka Parada Górnicza przejdzie ulicami Śródmieścia pod Pomnik Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego.
 
- Tam będą składane wieńce i kwiaty jako forma uczczenia pamięci całych pokoleń naszych poprzedników. Pomnik upamiętnia też nasze wszystkie kopalnie, te stare historyczne oraz ostatnie zamknięte w 1996 roku - mówi Kazimierz Kmak, były górnik KWK Thorez.
 
 
Zwykle po paradzie górnicy spotykali się wieczorem na Karczmie Piwnej. Z powodu pandemii, drugi rok z rzędu trzeba było z tej imprezy zrezygnować, podobnie jak z Babskiego Combra.
 
- Tym niemniej o godzinie 17:00 zapraszamy do kawiarni Sztygarówka na Wieczór Górniczy. Będzie można się spotkać, porozmawiać, zintegrować. Nie zabraknie piwa i chleba ze smalcem oraz rozmów do godzin wieczornych - zachęca Kazimierz Kmak.
 
 
Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę zaplanowano nocne zwiedzanie Starej Kopalni, połączone z pracami górniczymi. Niedziela upłynie pod znakiem zabaw na Szychcie Rodzinnej. Wiele atrakcji czekać będzie na odwiedzających Starą Kopalnię w godzinach 12:00-17:00. Również w ramach Barbórki kopalnię odwiedzi Święty Mikołaj w poniedziałek 6 grudnia i na tym zakończą się tegoroczne obchodu górniczego święta w naszym mieście.
 
Program festiwalu:
 
Piątek, 3 grudnia 2021 r.
Godz. 9.00 - Szychta Szkolna on-line
Godz. 20:00 - Nocne zwiedzanie z pracami górniczymi
 
Sobota, 4 grudnia 2021 r.
Godz. 12.00 - Uroczysta Msza Święta
Godz. 13.30 - Wielka Parada Górnicza
Godz. 17:00 - Wieczór górniczy w Sztygarówce
Godz. 19:00 - Nocne zwiedzanie z pracami górniczymi
 
Niedziela, 5 grudnia 2021 r.
godz. 12.00 - 17.00 - Szychta Rodzinna
 
Poniedziałek, 6 grudnia 2021 r.
Godz. 9.00 -14.00 - Górniczy Mikołaj w Starej Kopalni
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych, archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno