Zjedz ''Basię'' i nominuj kolejne osoby. Ruszył #basiachallenge
Zjedz Basię i nominuj kolejne osoby - wystartowała akcja Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej, której celem jest promocja regionalnego produktu jakim jest ciastko Basia.  Zasady są pyszne i proste - zjedz ciastko Basia i niminuj kolejnych 5 osób. 

 
Historia Basi zaczyna się w  1979 roku w Wałbrzychu, kiedy to swoją cukiernię otworzyli Krystyna i Mieczysław Świerczyńscy. W górniczym mieście jednym z najważniejszych wydarzeń była Barbórka – tradycyjne święto przypadające na dzień 4 grudnia. Istniejąca do dziś przy ul. Andersa 95 cukiernia, przygotowała wówczas ciastko dedykowane specjalnie górnikom. Ich Patronką jest św. Barbara.

Dlatego też ulubione ciastko Wałbrzyszan z bitej śmietany i biszkoptu zostało nazwane właśnie Basią. Tak zostało do dziś. To wyborne ciastko jest najczęściej i najchętniej wybieranym produktem w niemal wszystkich wałbrzyskich cukierniach. Przez wiele dekad było  serwowane m.in. w kultowej kawiarni Barbórka w centrum miasta.  W 2019 roku z okazji 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów Polsce na Placu Magistrackim w Wałbrzychu rozdano dokładnie 1989 Baś. Liczba ta upamiętniała datę 4 czerwca 1989 roku. Dla Wałbrzyszan wolność ma smak Basi!
 
- Ciastko Basia to jedno z najpopularniejszych smaków w naszym regionie, jednak poza nim zupełnie nieznane.  Wykorzystując hucznie obchodzoną u nas „Barbórkę” chcielibyśmy wypromować w kraju nasz lokalny przysmak. Idealnie wpisuje się on w ideę produktów regionalnych. Zapraszamy wszystkich do włączenia się w promocję ciastka Basia, najlepiej poprzez dzielenie się nim z innymi. – wyjaśnia prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej, Anna Żabska. 
 
Zasady:
Należy kupić/upiec i zjeść Basię, sfotografować się z nią, nagrać filmik (tu pozostawiamy dowolność), następnie umieścić post w mediach społecznościowych i nominować do zjedzenia Basi 5 kolejnych osób.

Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zjadł już Basie i nominował do #basiachallenge: 
 
1. Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka
2. Prezydent Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską
3. Prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka
4. Byłego Marszałka Województwa Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca
5. Burmistzra Jedliny Zdroju, Leszka Orpla, 
 
A Ty, zjdałaś/zjadłeś już Basię? 
Basię zjadła już też prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej Aglomeracji Wałbrzyskiej.adm
foto: FB Roman Szełemej
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno