Minister zdrowia podał dzisiejszą liczbę zakażeń
We wtorek odnotowano 19 tys. 100 przypadków COVID-19, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego tygodnia o blisko 5 proc. - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Odnotowano około 500 zgonów. Od jutra nowe obostrzenia,
Szef MZ w rozmowie w TVN24 zwrócił uwagę, że nowy wariant koronawirusa może spowodować przyspieszenie nadejścia V fali epidemii, która może wystartować z wyższego poziomu - np. 20 tys. przypadków zakażeń.
 
Zaznaczył, że o nowym wariancie omikron jeszcze mało wiemy i potrzebne są dokładne badania laboratoryjne dotyczące jego charakterystyki.
 
Niedzielski pytany, jak nowy wariant może wpłynąć na rozwój epidemii, stwierdził, że "na pewno omikron jest tak zwanym gamechangerem".

- Czyli te wszystkie prognozy, które mówiły, że z jednej strony apogeum pojawi się najpóźniej do połowy grudnia, że będzie miało poziom - w zależności od scenariusza - od 25 do 40 tys. zakażeń, to oczywiście się kompletnie zmienia i trzeba dokonać rewizji - powiedział minister.
 
Dlatego - jak dodał - zaistniała konieczność wprowadzenia "alertowych obostrzeń".
 
Niedzielski poinformował także o wtorkowym bilansie epidemicznym.

- Dzisiaj mamy nawet bardzo dobrą informację, bo mamy 19 tys. 100 zakażeń, co oznacza, że w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to blisko 5 procentowy spadek. Mamy więc pierwszy dzień od początku czwartej fali, kiedy mamy zmniejszenie zakażeń, co by oznaczało, że apogeum było w zeszłym tygodniu, o ile będziemy mieli w tym tygodniu sukcesywnie coraz mniejszą liczbę zakażeń - powiedział szef MZ.
 
Dodał, że w ciągu doby zarejestrowano około 500 zgonów

Przypominamy, że od jutra (1 grudnia)  wchodzą nowe obostrzenia. Limity będą obowiązywały do 17 grudnia. 

- W siłowniach, klubach fitness, gdzie mieliśmy liczone obłożenie na metry kwadratowe - była 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, podnosimy do 1 osoby na 15 metrów kwadratowych. - mówił Minister Zdrowia, Adam Niedzielski. 
 
Limit obłożenia zostanie zmiejszony do 50% w gastronomii, hotelach, kinach, teatrach, domach kultury, podczas  koncertów i na basenach. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach.
 
Dodatkowo rząd wprowadza zakaz lotów do niektórych krajów afrykańskich w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa  (Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe)
 

adm
foto: ilustracyjne (pixabay)
źródło: Polska Agencja Prasowa
redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno