10 nazw wałbrzyskich ulic do zmiany

Radni Rady Miasta Wałbrzycha podjęli uchwałę w sprawie zmiany nazw 10 wałbrzyskich ulic. Pozostałe trzy, które były wytypowane do zmian, swoich nazw nie zmienią. Instytut Pamięci Narodowej stwierdził, że nazwiska osób, od których nazwy wzięto – nie budzą kontrowersji. 

 

Zmiana nazw ulic to obowiązek nałożony na samorządy na mocy ustawy dekomunizacyjnej, która mówi o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Powołano zespół przygotowujący przeprowadzenie tych zmian. Mieszkańcy każdej z ulic mieli do wyboru nową nazwę z dwóch zaproponowanych przez zespół. 
 
- W najbliższym czasie zostanie zmienionych 10 nazw wałbrzyskich ulic, uchwała została podjęta i wysłana do Urzędu Wojewódzkiego gdzie będzie podlegała akceptacji i po jej opublikowaniu wchodzi w życie - mówi asystent prezydenta Wałbrzycha, Arkadiusz Grudzień.
 
Ulice Czeredziaka, Kani i Piotrowskiego nie zmienią swoich nazw, IPN zdecydował, że nie kwalifikują się pod ustawę dekomunizacyjną.
 
Koszty wprowadzonych zmian mają ponieść samorządy, zostały one zobligowane do zmian tabliczek z nazwami ulic. Mieszkańcy nie będą musieli zmieniać dokumentów zawierających informację o miejscu zameldowania, aż do momentu gdy stracą one ważność. Z kolei nowe dowody osobiste nie zawierają w ogóle informacji o adresie zameldowania. 
 
 
 
Ulice które zmienią nazwy:
stara nazwa  -  nowa nazwa 
Mariana Buczka - Jana Brzechwy.
Dąbrowszczaków - Monte Cassino.
Teodora Duracza - Czesława Miłosza
Antka Kochanka - Gwarków
Marcela Kosteckiego - Karkonoska
Wery Kostrzewy - Powstańców Warszawy
Józefa Lewartowskiego - Andrzeja Wajdy
Hanki Sawickiej - Izerska
Józefa Czajkowskiego - Zacisze
Tomasza Rabiegi - Tadeusza Różewicza
 
Zapraszamy Cię do współtworzenia portalu walbrzych24.com
Zrobiłeś film lub ciekawe zdjęcie? Masz ciekawy temat? A może miałeś sporo szczęścia i znalazłeś się w odpowiednim miejscu i czasie w centrum wydarzeń... bierz telefon w dłoń i nagraj film lub zrób zdjęcie, a później wyślij do nas.
Pisz na adres: redakcja@walbrzych24.com
 
 
W.Blicharz
foto:walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno