Autoportret wewnętrzny braci bliźniaków

Bracia bliźniacy postanowili połączyć siły i stworzyć wspólną wystawę, która odzwierciedla ich braterskie relacje. Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA gości obecnie obrazy Piotra i Witolda Adamczyków.

Witold Adamczyk, absolwent Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Łodzi tworzył dotychczas prace symboliczno-abstrakcyjne. Jego brat Piotr, również ukończył Akademię Sztuk Pięknych i uprawiał malarstwo nieprzedstawiające oraz realizm. Bliźniacy organizowali już wspólne wystawy, ale każdy z nich prezentował na nich swoje indywidualne prace. Warto dodać, że wystawa "Podobieństwa i różnice. Różnice i podobieństwa" miała swój debiut w Zamku Książ. Co artyści prezentują tym razem?
 
- Celem tamtego projektu było dojście do wspólnego malowania obrazów. Dzisiejsza propozycja "Autoportret wewnętrzny" jest prezentacją wyłącznie wspólnego działania. Każdy zaprezentowany tu obraz został namalowany przez nas razem - mówi Witold Adamczyk.
 
 
- Z autoportretem mamy do czynienia, kiedy malujemy siebie. Kwestie wewnętrzne to pokazanie swoich uczuć, stanów psychicznych, emocjonalnych i duchowych. To wszystko jest tematem tej wystawy. Generalnie chodzi o rezygnację z ego, czyli nieustanne kompromisy z jednej, jak i z drugiej strony, żeby powstało jedno wspólne dzieło. Chodzi o dążenie do "jedni", stanu pierwotnego, w jakim byliśmy w łonie matki - tłumaczy Piotr Adamczyk.
 
 
Nową wystawę po raz pierwszy zaprezentowano w Śremie. Po Wałbrzychu wyruszy w dalszą trasę po całej Polsce.
 
- Wystaw będzie sporo, więc duża grupa ludzi zobaczy twórczość Piotra i Witolda Adamczyków. Ta sztuka ewoluuje, więc każda wystawa będzie trochę inna. Tytuł i twórcy pozostaną bez zmian, ale prace będą różne, więc każda prezentacja będzie miała inny charakter. Na koniec powstanie niezwykłe wydawnictwo, które będzie świadectwem wystaw i tego fragmentu twórczości braci Adamczyków - mówi Marcin Kochowicz, dyrektor Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie, organizator wystawy.
 
 
Autoportret wewnętrzny będzie gościł w BWA w Wałbrzychu przy ul. Słowackiego do 13.01.2022 r. Więcej na temat twórczości braci Adamczyków dowiecie się w programie Gość Dnia Telewizji Wałbrzych.
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno