Oglądali Szychtę przez Internet

Rozpoczął się Festiwal Tradycji Górniczych "Barbórka". Wprawdzie program został z powodu pandemii w ostatniej chwili mocno okrojony, ale Stara Kopalnia i stowarzyszenia gwarków podtrzymują tradycje górnicze w naszym mieście.

Choć kopalnie już od lat w Wałbrzychu nie działają, ale nadal żyje wiele osób, które pamiętają czasy, gdy większość mieszkańców pracowała w przemyśle wydobywczym. Oprócz ciężkiej pracy górnicy mieli także swoje święta a wśród nich najważniejsze - Barbórkę. Uroczystości z nią związane tak mocno zakorzeniły się w świadomości wałbrzyszan, że świętowania nie zaprzestano nawet po zamknięciu ostatniej kopalni. Teraz ostatnie pokolenie prawdziwych górników chce przekazywać swoje tradycje najmłodszym wałbrzyszanom.
 
- Chcemy, żeby o górnictwie nie zapomniano w Wałbrzychu, który jest bardzo mocno związany z kopalniami - mówi Józef Kamiński, Lis Major, emerytowany pracownik wałbrzyskich kopalń.
 
 
- Bardzo zależy nam na tym, aby te tradycje górnicze pozostały w mieście i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Stąd dzisiejsza Szychta dla dzieci i młodzieży, niestety tylko w formie online, ale niemniej razem świętujemy międzypokoleniowe święto, tak ważne dla Wałbrzycha - mówi wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
Szychtę zorganizowano na wzór tradycyjnej Karczmy Piwnej. Tego typu spotkania dla dzieci i młodzieży organizowano już w minionych latach. Tym razem z powodu pandemii uroczystość była transmitowana do szkół, gdzie uczniowie śledzili ją przez internet.
 
- Różniła się tylko tym, że nie widzieliśmy i nie słyszeliśmy dzieci, które nas oglądały. Program był taki sam, jakby ta biesiada była w pełnym wymiarze - zapewnia Józef Kamiński.
 
 
Nie zabrakło tradycyjnych obrzędów jak wprowadzenie fuksów, skok przez skórę czy pasowanie na górnika. Brakowało jedynie tłumów dzieciaków na Sali Łańcuszkowej w Starej Kopalni. Niestety drugi rok z rzędu z powodu pandemii nie można było zorganizować prawdziwej Karczmy Piwnej dla dorosłych. Czy górnicy stęsknili się za tymi spotkaniami?
 
- Oj bardzo, ale przypominam, że ta karczma nie została odwołana, tylko przesunięta i mamy głęboką nadzieję, że będziemy mogli się zaprezentować wkrótce, tak jak to na karczmach bywało - mówi Józef Kamiński.
 
 
Przed nami jeszcze dwa dni świętowania Barbórki. Co nas czeka w sobotę i niedzielę?
 
- Przewidziana jest tradycyjna msza święta, pochód i składanie kwiatów pod pomnikiem. Potem wspólna impreza, na którą mogą przyjść wszyscy mieszkańcy, poznać górnicze tradycje, pieśni i opowieści. Zapraszamy w sobotę do Montowni. W niedzielę Stara Kopalnia przygotowała Szychtę Rodzinną, czyli cykl zabaw, w których mogą brać udział dzieci z rodzicami - zaprasza wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
Niestety również z powodów pandemicznych odwołano poniedziałkowe spotkanie ze Świętym Mikołajem.
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno