Menu

Oglądali Szychtę przez Internet

Rozpoczął się Festiwal Tradycji Górniczych "Barbórka". Wprawdzie program został z powodu pandemii w ostatniej chwili mocno okrojony, ale Stara Kopalnia i stowarzyszenia gwarków podtrzymują tradycje górnicze w naszym mieście.

Oglądali Szychtę przez Internet
Choć kopalnie już od lat w Wałbrzychu nie działają, ale nadal żyje wiele osób, które pamiętają czasy, gdy większość mieszkańców pracowała w przemyśle wydobywczym. Oprócz ciężkiej pracy górnicy mieli także swoje święta a wśród nich najważniejsze - Barbórkę. Uroczystości z nią związane tak mocno zakorzeniły się w świadomości wałbrzyszan, że świętowania nie zaprzestano nawet po zamknięciu ostatniej kopalni. Teraz ostatnie pokolenie prawdziwych górników chce przekazywać swoje tradycje najmłodszym wałbrzyszanom.
 
- Chcemy, żeby o górnictwie nie zapomniano w Wałbrzychu, który jest bardzo mocno związany z kopalniami - mówi Józef Kamiński, Lis Major, emerytowany pracownik wałbrzyskich kopalń.
 
 
- Bardzo zależy nam na tym, aby te tradycje górnicze pozostały w mieście i były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Stąd dzisiejsza Szychta dla dzieci i młodzieży, niestety tylko w formie online, ale niemniej razem świętujemy międzypokoleniowe święto, tak ważne dla Wałbrzycha - mówi wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
Szychtę zorganizowano na wzór tradycyjnej Karczmy Piwnej. Tego typu spotkania dla dzieci i młodzieży organizowano już w minionych latach. Tym razem z powodu pandemii uroczystość była transmitowana do szkół, gdzie uczniowie śledzili ją przez internet.
 
- Różniła się tylko tym, że nie widzieliśmy i nie słyszeliśmy dzieci, które nas oglądały. Program był taki sam, jakby ta biesiada była w pełnym wymiarze - zapewnia Józef Kamiński.
 
 
Nie zabrakło tradycyjnych obrzędów jak wprowadzenie fuksów, skok przez skórę czy pasowanie na górnika. Brakowało jedynie tłumów dzieciaków na Sali Łańcuszkowej w Starej Kopalni. Niestety drugi rok z rzędu z powodu pandemii nie można było zorganizować prawdziwej Karczmy Piwnej dla dorosłych. Czy górnicy stęsknili się za tymi spotkaniami?
 
 
- Oj bardzo, ale przypominam, że ta karczma nie została odwołana, tylko przesunięta i mamy głęboką nadzieję, że będziemy mogli się zaprezentować wkrótce, tak jak to na karczmach bywało - mówi Józef Kamiński.
 
 
Przed nami jeszcze dwa dni świętowania Barbórki. Co nas czeka w sobotę i niedzielę?
 
- Przewidziana jest tradycyjna msza święta, pochód i składanie kwiatów pod pomnikiem. Potem wspólna impreza, na którą mogą przyjść wszyscy mieszkańcy, poznać górnicze tradycje, pieśni i opowieści. Zapraszamy w sobotę do Montowni. W niedzielę Stara Kopalnia przygotowała Szychtę Rodzinną, czyli cykl zabaw, w których mogą brać udział dzieci z rodzicami - zaprasza wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
Niestety również z powodów pandemicznych odwołano poniedziałkowe spotkanie ze Świętym Mikołajem.
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Barbórka  |   Stara Kopalnia  |   Szychta  |   uczniowie  |   górnicy  |  

Skarb znaleziony w Wałbrzychu - skrzynie otworzą pirotechnicy

Barbórka na bogato

Przygotowania do XXXI Finału WOŚP - trwają zapisy dla wolontariuszy

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij