Menu

Czy Wałbrzych jest przyjazny osobom niepełnosprawnym?

3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Sprawdzamy, jak nasze miasto stara się ułatwić życie mieszkańcom w pokonywaniu barier.

Czy Wałbrzych jest przyjazny osobom niepełnosprawnym?
Dzień ten został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Powinien być momentem na podsumowanie działalności władz krajowych i samorządów, a także organizacji pozarządowych na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
 
- Jest to święto, które uświadamia nam, że osoby niepełnosprawne są wśród nas i stanową część naszego społeczeństwa. Jako miasto bardzo dbamy o to, by osoby niepełnosprawne czuły się zaopiekowane. Osiągamy to dzięki działalności warsztatów terapii zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy, czy organizacjom pozarządowym, które zajmują się nimi na co dzień i spełniają ich marzenia - mówi wiceprezydent Wałbrzycha Sylwia Bielawska.
 
 
We wrześniu tego roku weszły w życie nowe przepisy gwarantujące osobom niepełnosprawnym lepsza dostępność do usług publicznych w zakresie architektonicznym i informacyjno-komunikacyjnym. Czy nasze miasto realizuje te założenia?
 
- Ostatnio Urząd Miejski zakupił pętle indukcyjne, które służą osobom z niedosłuchem. Będą one między innymi w Biurze Obsługi Klienta. Mamy także specjalny pakiet dostępnościowy na stronie Urzędu Miasta a w nim informacje w języku migowym. Podejmujemy wiele działań zmierzających do ułatwień osobom z niepełnosprawnościami - mówi Janina Turicka, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu.
 
 
 
W tym roku gmina Wałbrzych przeznaczyła ponad 40 tysięcy złotych na wsparcie organizacji pozarządowych zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. W urzędzie miejskim w każdej chwili osoba niepełnosprawna może zwrócić się o pomoc do pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych przy załatwianiu różnych spraw. Jak twierdzi Janina Turicka, barier do pokonania jest jeszcze sporo, ale sukcesywnie władze miasta dążą do ich całkowitego wyeliminowania. Napiszcie w komentarzach, co powinno się zmienić w mieście, by ułatwić życie osobom z niepełnosprawnościami.
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Lolek (29 maja 2022 22:35)
Wałbrzych jest nieprzyjaznym i obrzydliwym miastem dla zdrowych, chorych, starych i młodych!
Julia (4 grudnia 2021 23:08)
Zaparkowane samochody blokują chodniki
Wiesiek (4 grudnia 2021 23:04)
Nie wszędzie gdzie potrzeba można wózkiem inwalidzkim i o kulach z krawężnika wjechać/zjechać, wejść/zejść, poza tym istnieją tylko schody do wielu miejsc
Uczeń (4 grudnia 2021 17:27)
Zapytajcie, barany z W24, rodziców dzieci uczęszczających do nieporozumienia jakim jest SP 26.
Kwestorka (4 grudnia 2021 11:29)
Zróbmy zbiórkę na nowy płaszcz dla Pani Prezydent. Tak piękna Pani Prezydent zasluguje na nowe i zdecydowanie bardziej eleganckie okrycie.
Bandyci z Uma (4 grudnia 2021 2:00)
Ciekawe z której strony?
Jerzy Jacek Pilchowski (3 grudnia 2021 21:20)
Cytuję użytkownika: #niepełnosprawność
Musieliby zmienić się niektórzy mieszkańcy naszego miasta. Nic tak nie utrudnia życia osobom z niepełnosprawnościami jak podejście człowieka do człowieka, brak tolerancji czy poniżanie. Wszelkie inne bariery razem zmienimy.
Dobrze. Nie będę dziś krytykował ludzi niepełnosprawnych intelektualnie czyli radnych z PO.
akm (3 grudnia 2021 21:04)
Pytanie raczej retoryczne. Wystarczy przejechać wózkiem inwalidzkim przez ul Słowackiego - koszmar. Zwiedzić muzeum porcelany, Teatr, BWA, nie mówiąc o sklepach. Na uroczystości świetnie a rzeczywistość skrzeczy.
#niepełnosprawność (3 grudnia 2021 17:58)
Musieliby zmienić się niektórzy mieszkańcy naszego miasta. Nic tak nie utrudnia życia osobom z niepełnosprawnościami jak podejście człowieka do człowieka, brak tolerancji czy poniżanie. Wszelkie inne bariery razem zmienimy.

Dodaj komentarz

Wkrótce kolejne zmagania tenisistów na wózkach

Bez polityki proszę: Sywia Bielawska

Spotkania prezydenta i wiceprezydentki z mieszkańcami

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij