WHO: wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw Covid-19 to ostateczność

Wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw Covid-19 to ostateczność - ocenił we wtorek na wirtualnej konferencji prasowej dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Kluge.

- Obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 to ostateczne wyjście, po które powinno się sięgać jedynie w wypadku, gdy wszystkie inne środki, by zwiększyć liczbę zaszczepień zostaną wyczerpane - uważa Kluge.
 
"Efektywność obowiązkowych szczepień jest uzależniona od kontekstu społecznego. (...) To, co jest akceptowalne w jednym społeczeństwie czy wspólnocie, może nie być akceptowane i tolerowane w innej" - powiedział regionalny szef WHO, podkreślając, że w przypadku obowiązkowych szczepień potrzebna jest społeczne zaufanie do władz.
 
Na briefingu europejskiego oddziału WHO zaapelowano także o otoczenie większą ochroną przed zakażeniem dzieci w wieku 5-14 lat. Grupę tą oceniono jako najbardziej dotkniętą zachorowaniami na Covid-19. "U dzieci (..) liczba infekcji SARS-CoV-2 jest dziś dwa, a nawet trzy razy wyższa w porównaniu z całością populacji" - zauważył Kluge.
 
Jak przypomina Reuters, coraz więcej państw w Europie, w tym Niemcy, rozważa wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw koronawirusowi. W Austrii po ogłoszeniu w listopadzie obowiązkowych szczepień wybuchły duże protesty. Obowiązek ma tam zacząć obowiązywać od 1 lutego 2022 roku.
 
Poza Europą, szczepienia przeciw Covid-19 są obecnie obowiązkowe w Indonezji, Mikronezji i Turkmenistanie - informuje Reuters. 
 
Polska Agencja Prasowa
foto: ilustracyjne
 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno