Jechał bez prawa jazdy - może stracić je dożywotnio

5 lat więzienia i dożywotni zakaz kierowania pojazdami grozi 22-latkowi, który jechał samochodem, mimo, że miał zatrzymane prawo jazdy. Kary są wysokie, nie na litości dla nieprzestrzegających przepisów - ostrzega policja. 
 

22-letni mieszkaniec Jedliny-Zdroju to kolejny już kierowca  który w ostatnim czasie jechał samochodem bez prawa jazdy. Mężczyzna został zatrzymany około godziny 23:00 na ul. Sienkiewicza w Głuszycy.  22-latek miał zatrzymane prawo jazdy 1 października, mimo to wsiadł za kółko. 

Teraz czekają go spore kłopoty - mężczyzna może trafić do więzienia nawet na 5 lat i stracić uprawnienia do kierowania pojazdami nawet dożywotnio. 

- W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej kierującego, który nigdy nie posiadł uprawnień, funkcjonariusze mogą nałożyć mandat karny w wysokości 500 złotych. W wielu przypadkach jednak kończy się na sporządzeniu dokumentacji do sądu, a ten ma prawo orzec w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie. - tłumaczy podkom. Marcin Świeży z wałbrzyskieh policji 
 
 
Za jazdę pomimo cofniętych uprawnień w związku np. z wcześniejszą jazdą pod wpływem alkoholu lub przekroczeniem limitu punktów karnych – tak jak w podanym powyżej przypadku - kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a przez sąd wydawany jest obligatoryjny zakaz kierowania pojazdami. W przypadku kierowania pojazdem po wydaniu przez sąd zakazu sądowego sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

adm
foto KMP Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com


 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno