Lekcja o naszym ciele: Body Words - zobaczcie najliczniej odwiedzaną wystawę świata

Tancerka, sportowiec skaczący przez płotki  i inne anatomiczne okazy prawdziwych ludzkich ciał można oglądać na wystawie Body Worlds we Wrocławiu. Wystawa anatomii człowieka zachwyca już od ćwierć wieku wzbudzając ogromne emocje. Byliśmy - robi ogromne wrażenie. Zobaczcie sami. 

 

Body Words to pierwsza publiczna wystawa dotycząca anatomii człowieka (autorstwa wynalazcy plastynacji prof. Gunthera von Hagens). Na wystawie zobaczymy plastynaty między innymi szachisty siedzącego przy stole, tancerkę, czy sportowców. 
 
- Pastynacja jest metodą konserwacji, która umożliwia utrzymanie w takiej formie jak u żywego człowieka bez konieczności trzymania ich w formalinie czy innych środkach konserwujących - mówi dr Paweł Posłuszny, wykładowca akademicki, członek Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, ekspert Men's i Women's Health oraz wydawnictwa Medpharm Polska.Sukces wystawy opiera się na przełomowym procesie plastynacji prof. Gunthera von Hagensa – metodzie konserwacji tkanki anatomicznej wynalezionej przez lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat. Pierwotnie plastynacja miała służyć wyłącznie środowisku naukowemu oraz zaawansowanej edukacji. Jednak kiedy prof. von Hagens po raz pierwszy zaprezentował swoje plastynaty publiczności w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio, w 1995 r., nie mógł przewidzieć medialnego szumu oraz rewolucji którą wywołał jego wynalazek.

- Nie doceniłem jak duży będzie to sukces – powiedział prof. von Hagens. 
 
Po wystawie oprowadził nas dr Paweł Posłuszny, wykładowca akademicki, członek Polskiego Towarzystwa Anatomicznego, ekspert Men's i Women's Health oraz wydawnictwa Medpharm Polska. - To jest plastynat przedstawiający kobietę trenującą jogę. Plasynat pokazuje przede wszystkim struktury mięsniowe ale także naczynia i nerwy są tutaj w położeniu takim jak w rzeczywistości. Ma za zadanie pokazać przede wszystkim mięśnie w pozycjach, których część jest rozciągnięta by w lepszy sposób uzmysłowic w jaki sposób mięśnie pracują. Oczywiście możemy zobaczyc ich położenia z każdej strony. Otwarte są stawy ramienne więc można zobaczyć jak wygląda budowa stawu i położenie nerwów i głównych naczyń krwonośnych - mówi dr Paweł Posłuszny. - Na tym plascynacie mamy dobrze wyeksponowane, po za układem mięśniowym, układ nerwowy - stąd ta postać szachisty czyli ne tylko ruch ale i myślenie. Przede wszystkim wypreparowany jest mózg z całym rdzeniem kręgowym. Usunięte są czesci kręgosłupa i ten rdeń kręgowy można w całości zobaczyc, włacznie. wychodzącymi nerwami, opona twarda jest tu szczególnie widoczna - jest ona rozcięta - mówi dr Paweł Posłuszny. 
 - Tu mamy wypreparowany układ oddechowy z akcentem na płuca. Jest porównanie płuc osoby, która nie była palaczem, oczywiście też widać pyły ,które w ciągu życia się osadzają...  jednak porównując do płuc palacza widzimy wyraźne różnice w ilości tego pyłu, ilości substancji smolistych, związków węgla. - mówi dr Paweł Posłuszny.- Wiele osób po obejrzeniu wystawy zdecydowało się rzucić palenia. To też mocno edukacyjny aspekt wystawy - mówi dr Paweł Posłuszny.

Wystawę można oglądać we Wrocławiu do 17 grudnia, w przyszłym roku trafi do Warszawy. 

pos
foto: pos
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno