Menu

Wałbrzych w międzynarodowej koalicji przeciwko węglowi

Wałbrzych dołączył do kolejnej międzynarodowej inicjatywy proekologicznej. Miasto chce dać wyraźny sygnał, że jest gotowe z pełną determinacją odchodzić od węgla, jako źródła zasilania.

Wałbrzych w międzynarodowej koalicji przeciwko węglowi
Powering Past Coal Alliance to inicjatywa powołana w 2017 roku przez rządy Wielkiej Brytanii i Kanady. Dziś zrzesza 137 członków w tym kraje, samorządy, instytucje publiczne, a także firmy z sektora prywatnego. Podstawą działania związku jest deklaracja członków o wdrożeniu procedur i inwestycji mających na celu odejście od węgla do 2030 roku i wspieranie ekologicznych źródeł energii.  Choć nasz kraj nie wstąpił dotychczas do tego sojuszu, zrobiły to wcześniej dwa polskie miasta - Konin i Koszalin a także region wschodniej Wielkopolski. 
 
- Jesteśmy chwilę po szczycie COP26 w Glasgow. Zostałem tam zaproszony jako przedstawiciel samorządowych inicjatyw z Polski. Nasza wspólna inicjatywa samorządowców z subregionu wałbrzyskiego, Deklaracja Dekarbonizacji 2030 sprzed dwóch lat odbiła się szerokim echem w Europie i na świecie, ponieważ pokazuje, że nawet tak trudne tereny kultury dawnego przemysłu węglowego, potrafią w sobie znaleźć determinację, odwagę, wizję, by szybciej rozwiązywać problemy, przed którymi staje cały świat - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
- Nasze zobowiązania mówią o odejściu od węgla jako źródła energii do 2030 roku, gdy kraje Organizacji Wspólnoty Gospodarczej i Rozwoju oraz reszta świata wskazują na rok 2050. My rozróżniamy, że wiele inicjatyw da się przeprowadzić na poziomie regionalnym i dzięki temu wpłynąć na sytuację globalną. Dzięki partnerstwom możemy doprowadzić do sprawiedliwej transformacji, dlatego mobilizujemy naszych członków do takich działań - mówi Chris Radojewski z sekretariatu Sojuszu PPCA w Londynie.
 
Korzyści z obecności w PPCA mają być obustronne. Wałbrzych wnosi do sojuszu bagaż doświadczeń po trudnej transformacji przemysłowej, której skutki odczuwamy do dziś.
 
- My mamy historię, którą możemy opowiadać. To nie jest sztuczny twór narracyjny, tylko faktycznie przez to przeszliśmy. Dzięki temu wiemy, co należy zrobić tak, a co inaczej. Nasz region wałbrzysko-noworudzki jest w tej części Europy unikalnym przykładem tego, jak taka transformacja przechodzi, niestety boleśnie - dodaje Roman Szełemej.
 
 
 
- Naukowcy mówią, że musimy działać natychmiast, by uniknąć najgorszych skutków zmian klimatu. Dla Kanady, Polski i innych krajów działania klimatyczne są nierozerwalnie połączone z ekonomią, mieszkańcami, zwłaszcza pracownikami sektora energetycznego. W Kanadzie wierzymy, że należy umieścić ludzi w sercu polityki klimatycznej, tak jak widzimy to w podejściu Wałbrzycha. Naszym zdaniem równie ważne jest tworzenie miejsc pracy i pobudzanie ekonomii, na równi z wdrażaniem zmian na rzecz klimatu - twierdzi Jeanette Sautner, Radca Ambasady Kanady w Polsce.
 
Nasze korzyści z obecności w sojuszu nie będą od razu namacalne. PPCA nie rozdaje środków na transformację energetyczną, które będą nam potrzebne w najbliższych latach, ale pozwala budować partnerstwa międzynarodowe i staje się forum do wymiany doświadczeń, które w przyszłości pozwolą sięgać po różnego rodzaju źródła finansowania.
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Starszy księgowy (6 czerwca 2022 22:21)
O cyzorykiem chrzczeni bandyci!
scc (2 czerwca 2022 19:25)
PO w gębie są mocni bo berlin i moskwa tak każe mówić
Polus (2 czerwca 2022 14:21)
A my polacy zalozymy koalicje przeciwko cymbal om doseiadczenie doprowadzili wslbrzych do ubustwa i biedy brswo dlaczego ten felczer wypowiada sie w naszym imieniu jak on jeszcze nic mondrego nie wymuslil
Polus (2 czerwca 2022 13:57)
Zwykle gnidy to wlasnie jak byly kopalnoe to byl rozwój wybudowano szpital w ktorym Romuś oszukiwal i kombinowal
Qbek (10 grudnia 2021 22:18)
To brzmi jak jakiś kiepski żart. Wałbrzych był kiedyś zbudowany właśnie dzięki węglowi. No ale skoro p. Roman aspiruje do europarlamentu to trzeba się jakoś przypodobać.
Fit for 55% - najwiecej straci sary czlowiek!! (9 grudnia 2021 14:07)
Fit for 55% - najwiecej straci sary czlowiek!! Bruskela jest podwojnym złoczynca! Energia i Praworzadnosc. Mowia to juz sami lewacy na wlasnych konferencjach. Nawet lewactwo juz to widzi, tylko nie latwe w hodowli swinki Tuski, Szelemeje, komuchy i ich wyborcy. Jak widac oni maja gdzies reputacje i interes Polski. Jeszcze klaszcza gdy ktos upokarza Polske i Polakow. A zeby nie byc posadzonym o zmyslanie prosze: https://twitter.com/i/status/1468898413332905987
Lewaki, Szelemej i PO upokarzaja Polske!! (9 grudnia 2021 14:05)
Bruskela jest podwojnym złoczynca! Mowia to juz sami lewacy na wlasnych konferencjach. Nawet lewactwo juz to widzi, tylko nie latwe w hodowli swinki Tuski, komuchy i ich wyborcy. Jak widac oni maja gdzies reputacje i interes Polski. Jeszcze klaszcza gdy ktos upokarza Polske i Polakow. A zeby nie byc posadzonym o zmyslanie prosze: https://twitter.com/i/status/1468898413332905987
ZDRAJCA INTERESOW POLSKI I MIESZKANCOW WALBRZYCHA (9 grudnia 2021 14:02)
WALBRZYCH W MIEDZYNARODOWEJ KOALICJI PRZECIW INTERESOM POLSKI. MAMY ZAJECHAC SSWOJA GOSPODARKE BY CO? JAKI JEST PROCENT UDZIALY W TWORZENIU DWUTLENKU WEGLA W SKALI SWIATA PRZEZ EUROPE? JAKI % UDZIALY W TYM JEST POLSKI? 0,001 %? I ZEBY OGRANICZYC O TEN 0.001 UDZIALU W SWIATOWYM TRUCIU, MAMY ZAJECHAC SWOJA GOSPODARKE BY DAC PRZYKLAD KOMU? NAJWIEKSZYM TRUCICIELOM CO MAJA TO GDZIES??? CO ZA OSZOLOMSTWO. CZYLI ROMEK CHCE JESZCZE WIEKSZYCH RACHUNKOW POLAKOW ZA PRAD. CO ZA DEBIL
Krzysztof (9 grudnia 2021 13:26)
Zgadzam się na odejście od węgla, pod jednym warunkiem że będę zarabiał tyle co "doktorek" na 1/4 etatu w szpitalu.
Felek (9 grudnia 2021 11:08)
Cytuję użytkownika: Wałbrzyszanka
To jest tylko puste gadanie .Zanim wymienicie piece na gazowe zastanówcie się dobrze. Wałbrzych nie ma pieniędzy!!!! na oddanie ludziom za wymianę pieców węglowych na gazowe. Pięknie gadają, a jak przyjdzie do czego to dostają znajomki tylko. NIE DAJCIE SIĘ NABRAĆ
Taka prawda.Na chama chcą zrujnować gospodarkę Polski.Msm piec kaflowy będę palił węglem drewnem i czymkolwiek byle było ciepło !I gówno komu do tego .Zobaczymy jak przykręca kurki x gazem i dopieprza taka cenę że wam bokiem wyjdzie ten zielony lad.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

dekarbonizacja  |   węgiel  |   transformacja  |   PPCA  |   stara kopalnia  |   roman szełemej  |  

Mnóstwo atrakcji z okazji Roku Księżnej Daisy w Wałbrzychu

Prawie 220 tys. zł - Wałbrzych pobił swój rekord WOŚP

Wałbrzyszanie nie chcą ''rządowego węgla'' ?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij