93 proc. prac wykonanych Kiedy pojedziemy obwodnicą ?

Prawdopodobnie jeszcze przed świętami, ulicą Wysockiego pojadą autobusy. Jest szansa, że w czwartek na Sikorskiego i Kolejowej będzie kładziony asfalt, ale na oddanie do użytku całej obwodnicy będziemy musieli jeszcze trochę poczekać...  wiosna to optymistyczny termin. 

 

80 tysięcy ton asfaltu, 6,5 kilometra ekranów akustycznych, 6 obiektów inżynieryjnych - to pokazuje ogrom przedsięwzięcia jakim jest budowa Obwodnicy Wałbrzycha.  Jak informował inżynier projektu , za nami jest już 93 procent wszystkich prac.  Asfalt położony jest w około 80 procentach. 

Jutro mają być wykonane testy podłoża, jeżeli wyjdą pozytwnie - od czwartku mógłby być kładziony asfalt na kolejnych odcinkach obwodnicy. 


Co zostało do zrobienia ? 


Rondo Tesco - pozostały roboty wykończeniowe, między innymi zupełnienie ekranów akustycznych, malowanie pasów, postawienia zonakowania - tablice i znaki drogowe.  

Estakada nr 5 - prawa jezdnia jest już przygotowana do położenia asfaltu. W środę odbędą się testy podłoża (czy nie jest zmrożone) i jest szansa, że w czwartek będzie kładziony asfalt na prawej jedni.  Nitka lewa - prace kontynuowane będą do stycznia. 

Rejon tzw. starej obwodnicy - pozostały do postawienia ostatnie ekrany akustyczne, malowanie pasów (zależne od pogody). 

Węzeł Żromskiego - obiekt wykonany jest w stanie surowym, do wykonania została nawierzchnia i obarierowanie. Budimex będzie starał się o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. 

Węzeł Reja  - to obecnie najtrudniejszy odcinek budowy obwodnicy. Znajduje się tu Lisia Sztolnia, która jest zabytkiem i musi zostać ominięta. 

- Lisia sztolnia jest zabytkiem klasy światowej. na pewno europejskiej. Czeka na swój dobry czas żeby ją udostepnić turystom. To jest ogromny problem inżynierski, żeby ją udostępnić.  - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.


Prace na tym odcinku rozpoczną sie wiosną. Realizowane są prace na murze oporowym przy ulicy Chrobrego. Warunki pogodowe nie przeszkadzają w pracach przy murze oporowym. 

Sikorskiego i Kolejowa- w środę wykonywane będą testy podłoża, jeżeli wyniki będą pozytywne - w czwartek będzie kładziony asfalt. 
 
Kanał Sobięcinki - podczas prac ziemnych pod ul. Wysockiego i Sikorskiego został zbudowany "sarkofag", by zabezpieczyć podziemne tunele, którymi płyną Pełcznica i Sobięcinka. (więcej czytaj TUTAJ). Prace trwały ponad miesiąc - wykorzystano 11 ton stali i 150 metrów sześciennych betonu. Powstała konstrukcja o wadze ponad 350 ton.

- Jeżdzilimy po styropianowym stropie Sobięcinki. Strop po prostu kruszył się, trzeba było zrobić wzmocnienie i to zostało zrobione. Zostały jeszcze do zrobienia kanalizacja deszczowa i sanitarna. - mówi prezydent Roman Szełemej. 
 
Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia przez Wysockiego pojadą autobusy - ale to tylko tymczasowa przejzdność.  Po zimie droga znów zostanie droga zamknięta do zakończenia prac.  

Plac Grunwaldzki, Konopnicka - nie udało się ułożyć jeszcze asfaltu. Budimex robi przymiarki by położyć asfalt na Konopnickiej.
 

- Zima nie dość, że przyszła wcześniej to jeszcze przyszła w najgorszym okresie, kiedy
chcieliśmy się spiąć i domknąć pewne rzeczy jeszcze przed przerwą świąteczną. Gdyby nie opady śniegu, mielibyśmy pewne rzeczy rozwiązane, mówię głównie o jezdni na Placu Grunwaldzkim  -
mówił przeydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.  

adm
foto: pm
redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno