Menu

Spotkanie z historią i Agnieszka Dobkiewicz

„Mała Norymberga” i „Dziewczyn z Gross-Rosen” - o tych dwóch książkach opowiadała podczas spotkania w  głuszyckim Centrum Kultury ich autorka - Agnieszka Dobkiewicz.  Podzieliła się nie tylko informacjami na temat prac badawczych, jakie pozwoliły jej stworzyć obie książki, ale także swoimi emocjami, jakie badania te wywoływały w niej samej. 

 

Spotkanie z historią i Agnieszka Dobkiewicz
Agnieszka Dobkiewicz była gościem spotkania autorskiego zorganizowanego w Centrum Kultury-Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głuszycy.  Jest dziennikarką promującą historie związane z Dolnym Śląskiem, współpracuje z „Gazetą Wyborczą”,  kieruje Fundacją Idea, współtworzy Świdnicki Portal Historyczny i szczególnie mocno interesuje się tematem obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, którego historia jest ciągle niezbadana do końca.
 
W czasie swoich poszukiwań dziennikarka wpadła na trop wydarzeń łączących swoje rodzinne miasto Świdnicę z byłym obozem pracy, przekształconym w obóz koncentracyjny Gross-Rosen. Odnalezione ludzkie tragedie i materiały związane obozem koncentracyjnym Gross-Rosen stały się tematem dwóch zbiorów reportaży Agnieszki Dobkiewicz: „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen ” (2020) oraz  „Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła” (2021). Pierwsza publikacja odnosi się do postaci katów z Gross-Rosen, których procesy odbywały się do lat pięćdziesiątych w Sądzie Okręgowym w Świdnicy. W rzeczywistości to właśnie te akta stanowiły punkt wyjścia dla stworzenia publikacji. Kolejna książka opowiada wstrząsające historie kobiet będących więźniarkami wspomnianego obozu.
 
 
Uczestnicy spotkania mieli szansę wyjść daleko poza sferę treści omawianych książek. Autorka nie kryła też, że „obozowy” temat pochłonął ją na tyle, że wkrótce spodziewać się możemy kolejnych publikacji. Uczestnicy spotkania zgodnie przyznali, pamięć o ludzkich obozowych tragediach powinna być zachowana nie tylko jako hołd, ale także i jako nauka dla kolejnych pokoleń.
 
W trakcie spotkania pojawił się także wątek Głuszycy, jako że Agnieszka Dobkiewicz wspominała o kilku osobach, których losy splecione były z właśnie z Głuszycą i opisywanymi przez nią historiami. Dobkiewicz przywołała postać Henryka Suskiego, jednego z więźniów, który pracował w AL Riese na nocnej zmianie, drążył tunele w sztolniach walimskich, a po wojnie zamieszkał w Głuszycy i założył tu rodzinę. Dzięki córce pana Henryka,  Agnieszka Dobkiewicz odnalazła w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy obozowe wspomnienia byłego mieszkańca Głuszycy. Obecny na spotkaniu burmistrz Głuszycy Roman Głód zauważył, że powinna powstać książka dokumentująca obozowe tragedie ludzkie, jakie miały miejsce na terenie gminy Głuszyca. 

Wszystkich, którzy nie poznali jeszcze „Małej Norymbergi” czy „Dziewczyn z Gross-Rosen”, zapraszamy do głuszyckiej biblioteki, gdzie obie pozycje są dostępne.opr. adm
foto: CK-MBP w Głuszycy
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Głuszyca  |   biblioteka  |   spotkanie autorskie  |   Dobkiewicz  |  

Pozyskali fundusze na nowe książki

Spore trudności w Głuszycy na Sienkiewicza

Półkolonie w Głuszycy

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij