Menu

Toyota podwaja produkcję napędów hybrydowych

Wałbrzyska fabryka Toyoty Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła drugą linię najnowszej generacji silnika o pojemności 1,5 l. W uroczystym starcie produkcji wzięli udział przedstawiciele firmy, władze Wałbrzycha, ambasador Japonii i wiceminister Olga Semeniuk. 

Toyota podwaja produkcję napędów hybrydowych
W ramach najnowszej inwestycji Toyota wybudowała całkowicie nową halę produkcyjną silnika TNGA o powierzchni 10 tysięcy metrów kwadratowych.
 
Zainstalowano w niej ponad 300 maszyn i urządzeń stanowiących pięć nowych linii obróbczych oraz linię montażu zaprojektowanych zgodnie z architekturą TNGA, która przewiduje większą automatyzację produkcji. Dodatkowo w hali Odlewni w zakładzie w Jelczu-Laskowicach rozbudowane zostały linie odlewnicze.
 
Silnik  wraz z produkowaną w Wałbrzychu elektryczną przekładnią hybrydową stanowi hybrydowy zespół napędowy do Toyoty Yaris oraz Yaris Cross.
 
To ostatni z pakietu sześciu projektów związanych z technologią hybrydową oraz TNGA o łącznej wartości ponad 2 miliardów złotych uruchamianych w polskich fabrykach na przestrzeni ostatnich trzech lat. 
 
We wrześniu 2018 roku Toyota rozpoczęła w Wałbrzychu produkcję pierwszego komponentu hybrydowego - elektrycznej przekładni hybrydowej do silników o pojemności 1,8 litra. To był pierwszy z sześciu projektów wprowadzających polskie fabryki Toyoty na drogę ku elektromobilności. Od tego czasu Toyota w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach uruchomiła trzy linie elektrycznych przekładni hybrydowych, w tym produkcję silnika elektrycznego MG1 stanowiącego integralną część przekładni, oraz trzy linie silników TNGA. Dodatkowo w przyszłym roku w Wałbrzychu planowana jest zmiana generacji przekładni hybrydowej, w tym start produkcji drugiego silnika elektrycznego pracującego w przekładni - MG2.
 
Wraz z uruchomieniem tej linii oraz planowanym wprowadzeniem kolejnej generacji hybryd z lokalną produkcją obu silników elektrycznych MG1 i MG2 kończymy transformację naszej firmy z producenta silników konwencjonalnych w centrum napędów hybrydowych Toyoty. Napędy te stanowią obecnie prawie 70% produkcji obu zakładów i ich udział systematycznie rośnie. – podkreśla Dariusz Mikołajczak, prezes Toyota Motor Manufacturing Poland.
 
 
W związku z tymi projektami Toyota zatrudniła dodatkowo ponad 300 pracowników w Wałbrzychu oraz ponad 600 osób w Jelczu-Laskowicach. Obecnie całkowite zatrudnienie wynosi ponad 3300 pracowników.
 
Poziom inwestycji w obu zakładach wzrósł z 4 do ponad 6 miliardów złotych a możliwości produkcyjne o 76% do 1,8 miliona podzespołów rocznie. Dodatkowo w TMMP funkcjonuje Dział Testów i Oceny Napędów Hybrydowych, którego celem jest przyspieszenie procesu testowania napędów oraz lokalizacji produkcji komponentów hybrydowych w Europie. 
 
Inwestycje TMMP w technologię hybrydową stanową kluczowy element strategii Toyota Motor Europe, która ma na celu dalszą lokalizację w Europie produkcji elektrycznych napędów hybrydowych tak, by zrealizować założenia firmy polegające na sprzedaży 1,5 mln pojazdów rocznie do 2025 r. W planach Toyoty w 2025 90% sprzedaży będzie obejmowało zelektryfikowane układy napędowe: hybrydowe, hybrydowe typu plug-in oraz zeroemisyjne zasilane bateriami lub wodorem.
 
Samochody hybrydowe korzystają z dwóch źródeł mocy – silnika benzynowego oraz silników elektrycznych MG1 i MG2 zamontowanych w elektrycznej przekładni hybrydowej. MG1 to silnik elektryczny tzw. generator - przy uruchamianiu silnika spalinowego pełni rolę rozrusznika oraz wytwarza prąd do zasilania silnika MG2 i ładowania baterii. MG2 to główny silnik elektryczny, który napędza koła, wykorzystując prąd wytworzony przez MG1 oraz pochodzący z baterii. Odzyskuje on część energii kinetycznej w czasie hamowania oraz przy zwalnianiu, dzięki czemu napęd hybrydowy zużywa mniej paliwa w stosunku do silnika konwencjonalnego
 
 
red
foto: WTV
redakcja@walbrzych24.com
 

Komentarze

Miska ryzu (19 grudnia 2021 1:48)
Cytuję użytkownika: Emigrant
Tylko robic ni ma komu ;) Braci ze wschodu trza bedzie sciagac ha ha ha...
Oni za tyle tez juz nie chca zapi..lac..
Emigrant (19 grudnia 2021 1:47)
Tylko robic ni ma komu ;) Braci ze wschodu trza bedzie sciagac ha ha ha...
Tom (18 grudnia 2021 20:28)
A ja myślałem że będą zatrudniać bez złodziejskiego pośrednika
Dworczyk (18 grudnia 2021 11:54)
Cytuję użytkownika: Maile Lukaszenki
Rząd PIS planuje zamykac Toyote. I co teraz tępe lemingi?
Ty pojebie,zamknij lepiej mordę
Maile Lukaszenki (18 grudnia 2021 11:19)
Rząd PIS planuje zamykac Toyote. I co teraz tępe lemingi?
Karol (18 grudnia 2021 9:15)
Ten Wojtyczka z Kurtaszem że strefy też tam byli. Oczywiście zatrudnili Gdesza do foto beż wyłonienia ofert z rynku. Piejko opowiada jak ogarnął wszystko.
Jacek (18 grudnia 2021 5:59)
Cytuję użytkownika: Edek
A już myślałem że pensje podwaja.
To by było dobre :)
Edek (17 grudnia 2021 20:58)
A już myślałem że pensje podwaja.

Dodaj komentarz

toyota  |   produkcja  |   napedy  |   hybrydowe  |   fabryka  |  

Będą produkować wodór ze śmieci

Miasto chce przejąć w małej skali produkcję Porcelany Krzysztof

Piaskowa Góra: Hałas z fabryki przeszkadza mieszkańcom

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij