Historia inspirowana wałbrzyską kamienicą

Pochodząca z Wałbrzycha autorka Agata Bizuk powraca do wspomnień z dzieciństwa umiejscawiając historię swojej najnowszej książki w miejscu, gdzie się wychowała.

- To tutaj wszystko się zaczęło. Najpierw dla mnie, a potem i dla Was. To moja Zielona 13, miejsce, w którym dorastałam. Nie zawsze piękne, nie zawsze pełne miłości, dlatego właśnie próbowałam je jakoś odczarować. Moi bohaterowie, to moi sąsiedzi i moje o nich wspomnienia z czasów, kiedy, wydaje się, wszystko było jakieś łatwiejsze. I kiedy człowiek był drugiemu człowiekowi przede wszystkim człowiekiem - mówi o swojej książce Agata Bizuk.
 
„Gwiazdka na Zielonej 13” to zamknięcie cyklu książek inspirowanego prawdziwą wałbrzyską kamienicą. Na Zielonej 13 znowu wrze! Radeo odkrywa, że może być ojcem małego Franka, więc swoim zwyczajem, postanawia nieco namieszać w rodzinie Zasadów. Elwira z Krzysztofem są o krok od rozwodu, a Roman niespodziewanie zapada na ciężką chorobę. Za to Mariolce układa się fantastycznie do momentu, kiedy w jej mieszkaniu pęka rura z wodą, zalewając przy okazji Atelier u Józka. Na domiar złego w kamienicy na Zielonej zjawia się kuzynka  Mariolki, którą okazuje się jedna z największych gwiazd serialowych w kraju.  A to wszystko tuż przed samym Bożym Narodzeniem! Czy Mariolce uda się okiełznać kuzynkę i własne życie? Czy małżeństwo Elwiry i Krzyśka przetrwa? I jakie niespodzianki szykuje mieszkańcom Zielonej Justyna?

 

- Sam dom kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Wybudowany przed pierwszą wojną, w czasie kolejnej mieścił w sobie niemieckie biura. Do dziś pod milionem warstw farby w mieszkaniu moich dziadków, a potem w moim rodzinnym domu, zostały symbole z tamtego okresu. Kamienica miała na początku numer 2 - co może oznaczać, że była pierwszym domem na ulicy, choć tego na pewno nie wie już nikt. W piwnicy był schron przeciwlotniczy dla cywili, o czym świadczy biała strzałka na elewacji (oznaczenie

LSR - Luftschutzraum). A w środku... sama szukałam skarbów, wydrapując z sąsiadem dziurę w ścianie w łazience - wspomina Agata Bizuk.
 
O autorce:
Agata Bizuk - mieszkająca z rodziną w Dublinie emigrantka, która doskonale wie, że w życiu nie ma nic za darmo. Pisze od czasów licealnych. Zaczynała od wywiadów z ludźmi kultury w wałbrzyskich mediach, później przygotowywała reportaże społeczne, a w międzyczasie studiowała socjologię. Od niemal dekady konsekwentnie wydaje kolejne powieści. W każdej z nich mówi o ważnych sprawach. „Gwiazdka na Zielonej 13” to jej dziesiąta książka i za razem zamknięcie cyklu inspirowanego pewną wałbrzyską kamienicą na prawdziwej ulicy z przeszłości miasta.

 

więcej informacji na stronie AUTORKI oraz WYDAWNICTWA DLACZEMU.

 

opr.plr

foto: Joanna Wolf

redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno