Zbudują obwodnicę Boguszowa

Gmina Boguszów-Gorce doczeka się swojej obwodnicy. Kosztowna inwestycja nie obciąży budżetu, bo zostanie sfinansowana ze środków wojewódzkich i państwowych.

Kilka lat temu obwodnica była częścią planu budowy tzw. Trasy Sudeckiej, ale po wielu przetargach okazało się, że pozyskane środki z ZIT-u Aglomeracji Wałbrzyskiej nie pozwolą na sfinansowanie tak dużej inwestycji i ostatecznie Boguszów-Gorce wykreślono z tego projektu, a obecnie realizowany jest tylko remont ul. 1 Maja w Wałbrzychu.
 
 
 
Obwodnica Boguszowa zostanie jednak wybudowana, bo trafiła na szeroką listę projektów finansowanych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. W puli programu znajdzie się 2,4 mld zł dla 51 inwestycji.
 
- Inwestycja o wartości 66 milionów złotych zostanie dofinansowana kwotą około 46 milionów złotych z budżetu państwa. Chciałbym podkreślić, że brakująca część zostanie w całości pokryta z budżetu województwa. Wiemy, że w gminie potrzebnych jest wiele inwestycji oczekiwanych przez mieszkańców, dlatego zdecydowaliśmy się pokryć całość tej inwestycji ze środków państwowych i wojewódzkich - mówi wicemarszałek województwa dolnośląskiego Grzegorz Macko.
 
 
- Lepszego prezentu Boguszów-Gorce pod choinkę dostać nie mogło. Dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, że zdecydował się wpisać naszą obwodnicę do krajowego programu. Dziękuję panom ministrom Michałowi Dworczykowi i Ireneuszowi Zysce, z którym na ten temat rozmawiałam od lat i który pomógł uzyskać zgody środowiskowe. Ten projekt od lat czekał na realizację a dziś mamy finansowanie i za chwilę będziemy rozmawiać już o szczegółach - mówi burmistrz Boguszowa-Gorc Sylwia Dąbrowska.
 
 
Celem budowy obwodnicy jest odciążenie centrum Boguszowa-Gorc, przez które przebiega droga wojewódzka nr 367. To bardzo ruchliwa trasa, której wąskim gardłem jest m.in. boguszowski rynek. Nowa droga pozwoli wyprowadzić ruch poza centrum miasta.
 
- Inwestycja częściowo wykorzystuje ślad istniejących dróg gminnych i drogi wojewódzkiej. W Boguszowie zaczynać się będzie na skrzyżowaniu ul. Kościuszki i Pułaskiego. Następnie będzie przebiegała wzdłuż linii kolejowej, między innymi po śladzie ul. Dworcowej i Szybowej. W kierunku Wałbrzycha zostanie poprowadzona dziewiczymi terenami i tzw. serpentynami, czyli drogą wojewódzką nr 367 - tłumaczy Mariusz Wawro, dyrektor ds. inwestycji Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.
 
 
Inwestycja jest obecnie na etapie kompletowania dokumentacji i niezbędnych pozwoleń. Przetargi na wykonanie planowo mają zostać ogłoszone w połowie przyszłego roku. Pod koniec 2022 roku mają ruszyć prace na pierwszym odcinku, czyli serpentynach. Cała inwestycja ma zakończyć się w II kwartale 2026 roku.
 
 
 
 
plr
foto: P.Tokarski / UMWD
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno