Teatr Lalki i Aktora podsumował rok 2021

Choć był to trudny rok dla polskiej kultury, to udało się przez niego przebrnąć, nie tylko dzięki aktywności w Internecie. Teatr Lalki i Aktora prezentował się także przed publicznością zgromadzoną na widowni, choć w reżimie sanitarnym.

Zespół artystyczny teatru zagrał 118 spektakli, a w tym między innymi takie tytuły jak:
Tajemniczy Ogród, Chłopcy z Placu Broni, Szewczyk Dratewka, Kajtuś Czarodziej, Władca Skarpetek, 13 bajek z Królestwa Lailonii, Atlas Nieba.
 
Liczba ta nie jest zawrotna, ale z pewnością adekwatna do minionego roku, który upłynął pod znakiem pandemii.
 
Przygotowano 3 premiery:
● Chłopcy z Placu Broni w reżyserii Marty Streker
● Szewczyk Dratewka w reżyserii Katarzyny Hory
● Atlas Nieba w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego
 
 
Jeden ze spektakli - ATLAS NIEBA Aleksandry Zielińskiej - został zakwalifikowany do 28. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.
 
Teatr zorganizował V FESTIWAL MAŁYCH PRAPREMIER, który odbył
się między 12 a 17 września 2021. Podczas FmP gościliśmy w Wałbrzychu teatry z Łodzi, Lublina, Poznania i Bielska-Białej, a dodatkowo studentów szkół teatralnych z Białegostoku oraz Wrocławia. Podczas tego pięciodniowego biennale nie zabrakło wykładów ani spotkań z publicznością, która jak zwykle ciekawie komentowała obejrzane spektakle, zdradzając nam przy okazji swoje gusta.
 
Podczas V edycji Festiwalu małych Prapremier świętowaliśmy Jubileusz naszego Teatru - 75 - lecie sceny przy Brzechwy. Według kalendarza 75. urodziny Teatru przypadały na listopad 2020, ale z zgodnie z pandemicznymi obostrzeniami, uroczystość została przeniesiona na wrzesień 2021.
 
V Festiwal małych Prapremier został zorganizowany dzięki dotacji MKiDN, Gminy Wałbrzych oraz wsparciu partnerów i przyjaciół Teatru.
 
 
Teatr prezentował swoje spektakle na prestiżowych festiwalach teatralnych:
● 11. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy MASKARADA w Rzeszowie/ Chłopcy z Placu Broni w reż. Marty Streker
● XXX Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu/ 13 Bajek z Królestwa Lailonii w reż. Marty Streker
 
Oprócz spektakli, prezentowanych w siedzibie Teatru i na Festiwalach ekipa z ul. Brzechwy miała okazję zagrać gościnnie w takich miastach jak Święta Katarzyna, Siechnice, Katowice czy Tychy.
 
 
Aktorzy i pracownicy prowadzili warsztaty oraz lekcje teatralne:
● Akademia Przedszkolaka
● warsztaty z okazji Dnia Kobiet
● otwarte warsztaty z animacji lalek w przestrzeni miejskiej
● tematyczne lekcje teatralne dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych
 
Oprócz tego zarówno aktorzy, jak i technicy brali udział w wielu inicjatywach społeczno - kulturalnych, m. in. takich jak: pikniki miejskie, Akcja Sprzątania Świata czy Jarmark Świąteczny. Aktorzy sprawdzili się także doskonale jako modele i modelki podczas specjalnej sesji zdjęciowej do wystawy Pawła Sokołowskiego "Czas Fotografii" w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA. Między innymi były to dwie nowe aktorki - Joanna Jakacka-Majka oraz Marta Kaczmarczyk.
 
 
opr.plr
foto: archiwum / TLiA
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno