''Wysyp'' pijanych kierowców

Tylko w ciągu ostatnich trzech dni, wałbrzyscy policjanci zatrzymali czterech pijanych kierowców. Rekordziści mieli ponad 2 promile. 


 

Na ul. Fortecznej w Wałbrzychu mundurowi zatrzymali 43-latka - alkomat pokazał 2,11 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 

- Jako że jest obcokrajowcem, został doprowadzony do sądu w trybie przyspieszonym, gdzie usłyszał wyrok w postaci zakazu kierowania pojazdami na okres trzech lat oraz otrzymał karę grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych, a także musi zapłacić nawiązkę w tej samej kwocie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym Ofiarom Wypadków Drogowych. - mówi podkom Marcin Świeży z wałbrzyskiej policji. 
 
W Grzędach mundurowi zatrzymali rowerzystę - mężczyzna jechał "od krawężnika do krawężnika".  54-letni mężczyzna był kompletnie pijany - miał 2,10 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci wypisali mandat - 2,5 tys. zł.
 
Na ul. Wrocławskiej zatrzymana 30-letnia mieszkanka powiatu świdnickiego wydmuchała 0,28 promila. Kobieta straciła prawo jazdy. 

W czwartkowy wieczór około godziny 23:00  policjanci z Boguszowa-Gorc kontrolowali na ul. Krakowskiej 40-letniego kierowce - wynik to  0,29 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie również zostało zatrzymane prawo jazdy.
 
Policja przypomina
 
Jeżeli podczas policyjnej kontroli drogowej badanie na zawartość alkoholu w organizmie wykaże pomiędzy 0,2, a 0,5 promila, kierujący pojazdem mechanicznym (np. samochodem) znajduje się w stanie po spożyciu i jest to wykroczenie zagrożone karą grzywny nie mniejszą niż 2,5 tys. zł lub aresztem, a także zakazem prowadzenia pojazdów.
Tej samej jednak karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż mechaniczny (np. rower), a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
 
Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub po dobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony w punkcie pierwszym (np. rower) podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych, a sąd w tej sytuacji może orzec zakaz prowadzenia tego rodzaju pojazdów.
Jeżeli stężenie alkoholu alkoholu w organizmie będzie wyższe niż 0,5 promila, to mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości, a przy tym w sytuacji kierowania pojazdem mechanicznym (np. samochodem) z przestępstwem, za które grozi nawet do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakazu prowadzenia pojazdów oraz wysoka grzywna.
 
Jeżeli kierujący prowadzi pojazd mechaniczny (np. samochód) w stanie nietrzeźwości będąc wcześniej prawomocnie skazanym za takie samo przestępstwo lub w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za kierowanie w stanie nietrzeźwości, wówczas kara pozbawienia wolności może wynieść nawet do lat 5.

adm
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com


 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno