Menu

Drożyzna PiS-u. Czy Platforma ma receptę na rosnące ceny?

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej zwracają uwagę na rosnące w zastraszającym tempie ceny i jako winnych takiego stanu rzeczy wskazują przedstawicieli obozu rządzącego. Czy oprócz szukania winnych mają pomysł jak zahamować to zjawisko?

Drożyzna PiS-u. Czy Platforma ma receptę na rosnące ceny?
Jak twierdzą wałbrzyscy parlamentarzyści PO, napływają do nich setki informacji o rachunkach za media, które urosły nawet o kilkaset procent w przypadku gazu. Najbardziej dotknięte przez podwyżki mają być samorządy i podległe im instytucje.
 
- Nasze wałbrzyskie podwórko to na przykład Wałbrzyski Ośrodek Kultury na Piaskowej Górze - prawie 300% więcej za gaz, Aqua Zdrój - ponad 600% wyższe rachunki od nowego roku. Starosta ząbkowicki przekazał nam, że u niego odnotowuje się podwyżki nawet na poziomie 700%. Świdnicki szpital Latawiec do tej pory płacił za gaz 1,2 mln zł, a w tej chwili po podwyżce będzie to nawet 6 mln zł - wymienia senatorka PO Agnieszka Kołacz-Leszczyńska.
 
Odbiorców indywidualnych najczęściej nie dotkną aż tak wysokie podwyżki, co nie znaczy, że nie odczują wzrostu cen. Na głębsze sięgnięcie do portfela musi szykować się praktycznie każde gospodarstwo domowe. Rząd obiecuje rekompensaty i dodatki osłonowe, ale sprawa jest o tyle skomplikowana, że nie wszyscy odbiorcy rozliczają się indywidualnie z dostawcami, dlatego też jedni mówią o kilkudziesięciu a inni o kilkusetprocentowych podwyżkach.
 
- Indywidualny odbiorca ma podwyżki trochę niższe. Również są wysokie ale nie aż tak, jak osoby, które rozliczają się za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty czy Zakładu Usług Komunalnych. W Warszawie dochodziło do tego, że odbiorcy rozliczający się za pośrednictwem różnych instytucji otrzymali nawet 1000% podwyżki - tłumaczy posanka PO Katarzyna Mrzygłocka.
 
Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy, który miałby wspomóc przede wszystkim takich odbiorców, którzy rozliczają się za pośrednictwem innych instytucji.
 
 
- W naszym projekcie zapisaliśmy, by każdy odbiorca był traktowany tak samo. Nie może tak być, by od tego z kim rozlicza się każdy obywatel zależały tak ogromne różnice w rachunkach, to niesprawiedliwe - twierdzi posłanka Mrzygłocka.
 
Projekt trafił do Marszałek Sejmu i to od niej zależy czy będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu. Parlamentarzyści PO zapowiadają także kolejny projekt, na którym mieliby skorzystać drobni przedsiębiorcy, ale jest zbyt wcześnie, by mówić o konkretach.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Roman 500 000 (11 kwietnia 2022 12:10)
To nie jest drożyzna PISu, "obiektywna" redakcjo.Drożyzna była za platformy.I byłaby duuuzo większą, gdyby teraz rządzili.Wiec niech nie plotą bzdur.
Bluszczowy Romek z Valbzikha (10 kwietnia 2022 19:31)
Platforma zawsze miała receptę na biedę: ludzie mieli żreć szczaw i mirabelki, brać kredyty, bo dla nich piniendzy nie ma i nie będzie, za to kasę z VAT, ambergoldów, rury z gazem putinowskim i łapówkami z Berlina dzielili się między sobą.Im drożyzna nigdy nie była straszna.
thnn (18 marca 2022 19:33)
Nigdy więcej szmat i wycieraczek z mafii IV rzeszy PO
Jerzy Jacek Pilchowski (10 stycznia 2022 1:27)
Cytuję użytkownika: Henek
Cytuję użytkownika: Joker
Politycy takiego formatu a nie wiedza,ze pakiek klimatyczny został przyjety w 2014 ROKU !!! ŻENADA
Pewnie wiedza. Tyle że w ch ludzi nie wie. Na czymś trzeba zerować skoro programu nie maja
Jak to nie ma programu? Program jest. Odzyskać stołki w ministerstwach, spółkach skarbu państwa i różnych pomniejszych urzędach. Następnie zdelegalizować PiS i powołać "komisję" która będzie decydować o tym kto ma prawo kandydować do sejmu a kto nie. Istnieje już przecież doktryna Nitrasa która mówi, że katolików należy "opiłować" gdyż inaczej znów podniosą głowy.
Henek (9 stycznia 2022 20:43)
Cytuję użytkownika: Joker
Politycy takiego formatu a nie wiedza,ze pakiek klimatyczny został przyjety w 2014 ROKU !!! ŻENADA
Pewnie wiedza. Tyle że w ch ludzi nie wie. Na czymś trzeba zerować skoro programu nie maja
Joker (9 stycznia 2022 19:49)
Prąd droższy nawet o 80 procent, spowolnienie wzrostu PKB o 1,8 pkt proc. do roku 2030 TO WSZYSTKO BYŁO USTALANE 2014 ROKU NA SZCZYCIE UE ZA RZADÓW PO ,KTORE TO WETOWAŁO A TERAZ ZAPOMNIAŁO ....DZIWNE
Joker (9 stycznia 2022 19:46)
Politycy takiego formatu a nie wiedza,ze pakiek klimatyczny został przyjety w 2014 ROKU !!! ŻENADA
Arab (9 stycznia 2022 19:09)
Za PO 5 pln na godzinę za pracę na czarno.Mieli polaków za białych murzynów.
Nie będę się pastwił nad Szełemejem (9 stycznia 2022 10:34)
Nie będę się pastwił nad Szełemejem ale pożyczki zaciągane przez Szełemeja mają przełożenie na inflację
DON KICHOT TUSK (9 stycznia 2022 10:30)
PREMIER POLSKIEJ BIEDY
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Gość Dnia - Tomasz Siemoniak

Gość Dnia - Maciej Badora

Badora z glejtem Kaczyńskiego. Sosiński i Szukała we władzach PiS

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij