Drożyzna PiS-u. Czy Platforma ma receptę na rosnące ceny?

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej zwracają uwagę na rosnące w zastraszającym tempie ceny i jako winnych takiego stanu rzeczy wskazują przedstawicieli obozu rządzącego. Czy oprócz szukania winnych mają pomysł jak zahamować to zjawisko?

Jak twierdzą wałbrzyscy parlamentarzyści PO, napływają do nich setki informacji o rachunkach za media, które urosły nawet o kilkaset procent w przypadku gazu. Najbardziej dotknięte przez podwyżki mają być samorządy i podległe im instytucje.
 
- Nasze wałbrzyskie podwórko to na przykład Wałbrzyski Ośrodek Kultury na Piaskowej Górze - prawie 300% więcej za gaz, Aqua Zdrój - ponad 600% wyższe rachunki od nowego roku. Starosta ząbkowicki przekazał nam, że u niego odnotowuje się podwyżki nawet na poziomie 700%. Świdnicki szpital Latawiec do tej pory płacił za gaz 1,2 mln zł, a w tej chwili po podwyżce będzie to nawet 6 mln zł - wymienia senatorka PO Agnieszka Kołacz-Leszczyńska.
 
Odbiorców indywidualnych najczęściej nie dotkną aż tak wysokie podwyżki, co nie znaczy, że nie odczują wzrostu cen. Na głębsze sięgnięcie do portfela musi szykować się praktycznie każde gospodarstwo domowe. Rząd obiecuje rekompensaty i dodatki osłonowe, ale sprawa jest o tyle skomplikowana, że nie wszyscy odbiorcy rozliczają się indywidualnie z dostawcami, dlatego też jedni mówią o kilkudziesięciu a inni o kilkusetprocentowych podwyżkach.
 
- Indywidualny odbiorca ma podwyżki trochę niższe. Również są wysokie ale nie aż tak, jak osoby, które rozliczają się za pośrednictwem spółdzielni mieszkaniowej, wspólnoty czy Zakładu Usług Komunalnych. W Warszawie dochodziło do tego, że odbiorcy rozliczający się za pośrednictwem różnych instytucji otrzymali nawet 1000% podwyżki - tłumaczy posanka PO Katarzyna Mrzygłocka.
 
Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy, który miałby wspomóc przede wszystkim takich odbiorców, którzy rozliczają się za pośrednictwem innych instytucji.
 
- W naszym projekcie zapisaliśmy, by każdy odbiorca był traktowany tak samo. Nie może tak być, by od tego z kim rozlicza się każdy obywatel zależały tak ogromne różnice w rachunkach, to niesprawiedliwe - twierdzi posłanka Mrzygłocka.
 
Projekt trafił do Marszałek Sejmu i to od niej zależy czy będzie procedowany na najbliższym posiedzeniu. Parlamentarzyści PO zapowiadają także kolejny projekt, na którym mieliby skorzystać drobni przedsiębiorcy, ale jest zbyt wcześnie, by mówić o konkretach.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno