Surowsze kary za jazdę bez uprawnień

40-letniego mężczyznę z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów zatrzymali w środę późnym wieczorem wałbrzyscy policjanci. To pierwszy w tym roku kontrolowany kierujący, który popełnił tego typu przestępstwo. Co mu grozi w świetle nowych przepisów?

Mężczyzna został zatrzymany w środę po godzinie 23:30 przez policjantów prewencji pierwszego komisariatu, kiedy jechał ul. Jarzębinową w Szczawnie-Zdroju. Funkcjonariusze ustalili, że wyrokiem sądowym z 2018 roku mężczyzna ma orzeczony zakaz kierowania pojazdami. 40-letni wałbrzyszanin to pierwszy przestępca drogowy, który w tym roku poruszał się samochodem bez prawa jazdy. Kolejny trafił w ręce policjantów w piątek w Wałbrzychu na ul. Armii Krajowej.

 

W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierującego pojazdem mechanicznym np. samochodem, który nigdy nie posiadał uprawnień, funkcjonariusze nie wystawią już mandatu karnego, a sporządzą dokumentację do sądu, który to natomiast orzeka w stosunku do kierującego zakaz kierowania pojazdami. To z kolei oznacza, że w przypadku kolejnego spotkania z policjantami na drodze, osoba odpowiada już za przestępstwo, nie za wykroczenie.

 

 

Wyjątkiem jest sytuacja, w której na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu kierujący prowadzi pojazd inny niż mechaniczny np. rower, czy pojazd zaprzęgowy, nie mając do tego uprawnienia. Podlega on wtedy karze grzywny do 1500 złotych.

 

Przypominamy natomiast, że za jazdę pomimo cofniętych uprawnień - w związku np. z wcześniejszym kierowaniem samochodem w stanie nietrzeźwości lub po przekroczeniu limitu punktów karnych - kierującemu grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, a dodatkowo przez sąd wydawany jest obligatoryjny wieloletni zakaz kierowania pojazdami. W przypadku prowadzenia pojazdu po wydaniu przez sąd zakazu, sprawca może trafić do więzienia na 5 lat, a sąd dodatkowo może zastosować karę dożywotniego zakazu kierowania pojazdami.

 

opr.plr

foto: KMP w Wałbrzychu

redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno