Nocny pożar przy szybie Jan (VIDEO)

W nocy z 8 na 9 stycznia spłonął dawny budynek maszyny wyciągowej szybu Jan w dzielnicy Biały Kamień. Nie ma informacji o żadnych ofiarach, jedynie w znacznym stopniu ucierpiał sam budynek.

W akcji gaśniczej brało udział  6 jednostek gaśniczych z Wałbrzycha, wspomaganych przez OSP z Boguszowa-Gorc. Ogniem objęty był dach budynku. Przyczyna pożaru nie jest na razie znana. Wiadomo, że obiekt był opuszczony.

 

Szyb należał do kopalni Thorez. W latach 30. XIX wieku nastąpiła znaczna rozbudowa kopalni (wydrążono m.in. szyb wydobywczy Hans-Heinrich). W latach 50. XIX wieku gwarectwo Fuchs przejęło większość kopalń leżących na terenie wsi Biały Kamień, w 1857 r. dołączono np. kopalnie i pola górnicze: Maximilian, Hochwald, Fuchsberg, Dorf i sztolnię Friedrich Wilhelm, założoną w 1800 roku. Z kolei w 1860 r. gwarectwo połączono z kopalniami i polami: Goldene Sonne, Eduard, Noue Vorschit i Einigkeit
 
Szyb Jan przed przebudową (Po 1945 roku szyb wycięto całkowicie, postawiono wyższą wieże zastrzałową, sam zastrzał odwrócono w drugą stronę.)
 

 

plr

foto i video: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno