Menu

Podsumowanie roku w Starej Kopalni

To był dobry rok dla Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Po zniesieniu obostrzeń spowodowanych pandemią instytucja zaprosiła nie tylko turystów, ale wróciła do zaproszenia szerokiego grona odbiorców na wydarzenia kulturalne i artystyczne. Nie zabrakło też edukacji i rozrywki.

Podsumowanie roku w Starej Kopalni
W styczniu do Wałbrzycha przyjechała wystawa Jana Lebensteina 1930-1999, natomiast na dzieci i dorosłych czekały górnicze ferie on-line, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem szczególnie mieszkańców nadmorskich miejscowości, małopolski i wielkopolski. Pracownicy przez kolejnych kilka miesięcy mocno zaangażowani byli w budowę i funkcjonowanie masowego punktu szczepień powstałego na terenie instytucji. 
 
 
W lutym wrócił ruch turystyczny więc nie zabrakło specjalnych propozycji dla turystów: Rodzinnych Niedzieli czy Nocnego Zwiedzania. Na uwagę zasługuje otwarcie wystawy fotografii Anity Andrzejewskiej “Outside in” w ramach Wałbrzyskiego Weekendu Fotografii. Wiele propozycji zajęć instytucja miała w wersji on line, m.in. seria filmów w ramach „Górniczych Historii” i seria wykładów „Spotkania ze sztuką” omawianych przez ceramików z CCU. Stoiska promocyjne z animacjami dla rodzin pojawiły się w miejscowościach górskich Dolnego Śląska – Karpaczu, Szklarskiej Porębie, czy Świeradowie Zdroju. 
 
Marzec był dla Pań. Z okazji Dnia Kobiet oraz Roku Kobiet w Wałbrzychu Instytucja zaprosiła na Tydzień Kobiet, w ramach którego Panie miały okazję skorzystać z warsztatów, spotkań i specjalnie dla nich przygotowanego oprowadzania po wystawach w Galerii Sztuki. Film „Górniczych Historii” nakręcony został o kobietach na kopalni. 
 
W kwietniu mimo powrotu całkowitego lockdawnu instytucja w formie on line zaprosiła na ciekawą wystawę ceramiki Łukasza Karkoszki.
 
 
Gdy w maju wszystko zaczęło wracać do normalności Stara Kopalnia od razu miała pakiet propozycji. Pojawiły się zmiany na trasie turystycznej a atrakcji i stanowisk dodano między innymi w części podziemnej. Ciekawa dla turystów była majówka – tylko ze specjalnie przygotowanej plenerowej gry terenowej, bogatą ofertą kopalnia zaskoczyła w Noc Muzeów- tylko w kilka godzin z przygotowanych propozycji skorzystało ponad 600 osób! Dla miłośników motocykli Stara Kopalnia stała się miejscem akcji Motoserce. Nie zabrakło Instytucji w plenerze ze  stoiskami promocyjnymi (m.in. podczas Ogrodów Kwiatów w Zamku Książ). Już na stałe do końca roku w kalendarz wpisały się cieszące się sporym zainteresowaniem Rodzinne Niedziele. Majowa edycja pn. „Górnik gotowy na szychtę” dobrze wpisała się w powrót turystów po lockdownie. Od maja na stałe powrócił również Bajtel w kopalni, czyli zajęcia sensoryczne cieszący się uznaniem małych szkrabów. Jubileuszową wystawę prac w przestrzeniach kopalni otworzyła koncertowo wałbrzyska Grupa Kontrast.
 
Czerwiec był dla dzieci za sprawą Górniczego Dnia Dziecka dla szkół oraz osób indywidualnych. Rozpoczęła się także akcja wakacje ze Starą Kopalnią z bogatą ofertą zajęć w ramach półkolonii i zajęć indywidualnych. Swój start miał trwający niemal pół roku projekt dofinansowany z Ministerstwa Kultury, Sportu i Dziedzictwa Narodowego „Poszukiwanie Mistrza w Sobie”. 
 
Od czerwca Nocne Zwiedzanie zaczęło cieszyć się sporym zainteresowaniem nie tylko turystów, ale również firm, które w taki sposób postanowiły spędzić swoje integracyjne spotkania. Przygotowano specjalne oprowadzanie po obiekcie w wersji 3D - pokazujące w szczególności przestrzenie szkoleniowo - konferencyjne. 
 
Bogaty w wydarzenia był lipiec. Do Starej Kopalni wróciły koncerty, a na początek pojawił się Kortez, który zapełnił całkowicie plac eventowy fanami z całego regionu. Przestrzenie stały się miejscem akademii TVP – programu tanecznego “You Can Dance – nowa generacja”. Instytucję odwiedziły znane z mediów osoby: Ida Nowakowska, Agustino Egurola oraz Roksana Węgiel. Instytucję odwiedziła też z letnimi atrakcjami ekipa radia Eska. Pojawili się popularni blogerzy, którzy swoje recenzje z wizyty opisywali na swoich łamach m.in: Na szlaku, My hype Travel, Ahoj przygodo, czy Polska Po Godzinach. Niezwykle ważnym wydarzeniem dla kopalni była przygotowana sesja naukowa i wizyta przedstawicieli TICCIH Polska, którzy pojawili się z tej okazji w Wałbrzychu. 
 
 
 W sierpniu zainaugurowano Hałda Jazz Festiwal koncertem Szymon Łukowski Quintet, ale nie zabrakło też innych brzmień. Na plenerowej scenie pojawił się raper KęKę, kolorowo na scenie zrobiło się dzięki występom dzieci z festiwalu Brave Kids. W galerii zaproszono na wystawę prac ze szkła Pauliny Komorowskiej-Birger, a od tego miesiąca aż do końca roku cały czas trwa akcja z Kolejami Dolnośląskimi „Powrót Gratis”, dzięki której turyści przyjeżdżający na zwiedzanie kopalni kolejami, mogą wrócić bezpłatnie. Plenerowe stoisko instytucji pojawiło się m.in. na Giełdzie Ofert Członków Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej w Zamku Czocha. Gratką dla fanów motoryzacji był zlot japońskiej motoryzacji. 
 
 
W czasie wakacji odbywały się również bezpłatne spektakle teatralne dla dzieci w ramach Letniej Akcji Kulturalnej. W ramach współpracy z fundacją Via Salutis instytucja wsparła realizację projektu „Wygrajmy to miejsce”.
 
 
Wrzesień przyniósł zakończenie wakacji piknikiem rodzinnym  “Strefa Bezpieczeństwa”, finałowym koncertem Hałda Jazz – Urszuli Dudziak, przedstawieniem specjalnej oferty z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, a na plenerowej scenie pojawił się raper Paluch. Wiele atrakcji dla dzieci przyniosły miejskie obchody Dnia Przedszkolaka, a fani motoryzacji mogli pojawić się na zlocie Mazda Club Polska. Instytucja pojawiła się również w programie na żywo - śniadaniu z Radiem Zet, pikniku ekologicznym w Śródmieściu z tą samą rozgłośnia. Stara Kopalnia pojawiła się na liście rekomendowanych i dofinansowanych miejsc ministerialnego programu „Poznaj Polskę”, dzięki któremu oferta edukacyjna cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród wycieczek szkolnych.
 
 
Październik przyniósł m.in. wystawę Anny Bem Boruckiej “Particula Veri” oraz Zdzisława Jurkiewicza “Zdarzenia”, Festiwal Stanisława Lema, scenę z koncertem w Wałbrzychu odwiedzili Panowie FISZ i EMADE. Odsłonięto pierwszy mural na Starej Kopalni, który stał się dziełem uczestników projektów „Poszukiwanie Mistrza w Sobie”. Plenerowe stoisko kopalni pojawiło się m.in. na wydarzeniu Twierdza Legend w Twierdzy Srebrna Góra. Specjalną akcję instytucja przygotowała także z okazji Dnia Seniora. Stara Kopalnia wydobywała też prawdziwe górnicze smaki z okazji Festiwalu Smaków Aglomeracji Wałbrzyskiej. 
 
 
Od listopada Stara Kopalnia zaprosiła na wystawę kamieni i minerałów Dolnego Śląska Kazimierza Kozakiewicza. Dobre recenzje zebrał koncert Lemona, a kopalnia gościła przedstawicieli Informacji Turystycznych z całego województwa za sprawą szkolenia Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej. Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia odebrała też nagrodę za Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska za 2020 r. 
 
 
Najważniejszy miesiąc w kopalni to oczywiście grudzień. Z okazji Barbórki odbył się Festiwal Tradycji Górniczych, koncertowe zakończenie roku to energetyczny występ Artura Rojka. Nie zabrakło specjalnych świątecznych propozycji dla turystów z dziećmi a instytucja, która miała bardzo dobry rok – w prezencie przed świątecznym została oficjalnie przyjęta do stowarzyszenia “Turystyczna 13” skupiającego najciekawsze atrakcje turystyczne Dolnego Śląska. Swoją ofertę może teraz prezentować wśród takich dolnośląskich liderów turystycznych jak: ZOO Wrocław, Kopalnia Złota w Złotym Stoku czy Zamek Książ. 
 
 
Ze względu na wciąż panującą pandemię rok był mocno okrojony w możliwości. Wiele inicjatyw w niektórych miesiącach wciąż mogło odbywać się tylko on line. Stara Kopalnia z tego skorzystała i utrwalając się w świadomości internetowych odbiorców częściej była odwiedzana po lockdawnie. Atrakcja turystyczna może pochwalić się najlepszymi wynikami odwiedzin w swojej historii przez cały okres wakacyjny oraz wrzesień i październik. Szczególnie okres wakacyjny był niezwykle intensywny a instytucja ze względu na duże zainteresowanie zmuszona była zatrudnić dodatkowych przewodników.
 
W Starej Kopalni nie zabrakło edukacji. W ciągu roku instytucja przygotowała szeroką ofertę dla szkół, grup zorganizowanych i osób indywidualnych. Sporym zainteresowaniem cieszyły się zarówno ferie ze Starą Kopalnią jak i propozycją zajęć dla półkolonii podczas wakacji. Popularnością cieszyły się organizowane każdego miesiąca Rodzinne Niedziele. Często wyprzedawane były niemal wszystkie dostępne miejsca. Dobre recenzje “zbierał” Bajtel w kopalni. Nie brakowało szkół i grup zorganizowanych na proponowane specjalne zajęcia m.in. na “Szychta fuksów”, “Zostań archeologiem”, czy “Mechaniczna kopalnia”, to tylko niektóre z propozycji cieszących się największym zainteresowaniem. 
 
Nie zabrakło mediów, swoje programy, nagrania i materiały z wydarzeń i o kopalni kręciły tu ekipy największych stacji: Polsatu, TVN, TVP i TVP 3 Wrocław, Polskiego Radia, Radia Eska, Radia Wrocław, Radia Ram, Wrocławskich Faktów, czy Wirtualnej Polski. Materiał o kopalni nakręciły również Koleje Dolnośląskie, co wykorzystano w ramach współpracy jako wspólną promocję. 
 
 
opr.plr
źródło/foto: CNiS Stara Kopalnia
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Piotrek (10 stycznia 2022 17:59)
Cytuję użytkownika: Zofia W.
Cytuję użytkownika: Ekonom
Proszę podać bilans.Ile kosztował ten Titanic szelemeja i jaki jest przychód, tfu! strata za ub.rok? A w ciągu ostatnich 5 lat, jak rośnie zadłużenie? Czy trzeba na to czekać do wyborów lub kontroli NIK?
Rozumiem,że byłeś tam,wiesz o stracie za ubiegły rok?Otóż nie;był zysk.Tam trwa życie kulturalne,ale taki ćwok jak ty,nakręcony PiSimi srebrnikami,potrafi szczekać na każdego ,kto cokolwiek ROBI w NASZYM MIESCIE.Gdybyś coś wiedział,to nie PREZYDENT SZEŁEMEJ,bo tak się pisze nieuku,nie był twórcą MUZEUM STARA KOPALNIA.A z ciebie taki ekonom,jak z koziej dupy trąbka.Nie znasz nawet słowa EKONOM.Ciemniak jesteś,któremu wpadł pod ręką komputer.
Zośka ogarnij się i naucz pisać poprawnie zamiast POprawnie.
Tylko odpowiadam (10 stycznia 2022 16:52)
Cytuję użytkownika: Tylko pytam
A ile strat przyniosla? Ile my mieszkancy misielismy do tego złomu w tym roku dolozyc? Jakby byli na plus, to by trabili o tym wszedzie. Szczegolnie na tym partyjnym portalu.
Nic nie ;misiałeś;dopłacać;od kapsli piwnych podatku jeszcze nie biorą; Ze też znalazłeś czas,aby choć głupio,a;e napisać;a widziałem ciebie,jak stałeś po darmowe żarcie na Mickiewicza;no,nie mów,że to ktoś podobny do ciebie.
Zofia W. (10 stycznia 2022 16:46)
Cytuję użytkownika: Ekonom
Proszę podać bilans.Ile kosztował ten Titanic szelemeja i jaki jest przychód, tfu! strata za ub.rok? A w ciągu ostatnich 5 lat, jak rośnie zadłużenie? Czy trzeba na to czekać do wyborów lub kontroli NIK?
Rozumiem,że byłeś tam,wiesz o stracie za ubiegły rok?Otóż nie;był zysk.Tam trwa życie kulturalne,ale taki ćwok jak ty,nakręcony PiSimi srebrnikami,potrafi szczekać na każdego ,kto cokolwiek ROBI w NASZYM MIESCIE.Gdybyś coś wiedział,to nie PREZYDENT SZEŁEMEJ,bo tak się pisze nieuku,nie był twórcą MUZEUM STARA KOPALNIA.A z ciebie taki ekonom,jak z koziej dupy trąbka.Nie znasz nawet słowa EKONOM.Ciemniak jesteś,któremu wpadł pod ręką komputer.
PrawiOwiec (10 stycznia 2022 11:42)
Zabrać to Szełemejowi. PiS postawi tam katedrę, pomnik braci Kaczyńskich i będzie sukces murowany
Cyrk (10 stycznia 2022 10:46)
Pasmo niekończących się sukcesów, rdza aż tupie i klaszcze z zachwytu. Więcej mamony tam utopcie, w końcu to nie wasze pieniądze.
Pudrowany podatkami mieszkancow (10 stycznia 2022 10:45)
trup. I jeszcze specjalnie na zlosc mieszkancom Szlemej postaral sie by z tego zlomyu zabytek zrobic. Wiec musimy teraz to gowno utrzymywac.
Ekonom (10 stycznia 2022 7:13)
Proszę podać bilans.Ile kosztował ten Titanic szelemeja i jaki jest przychód, tfu! strata za ub.rok? A w ciągu ostatnich 5 lat, jak rośnie zadłużenie? Czy trzeba na to czekać do wyborów lub kontroli NIK?
Tylko pytam (9 stycznia 2022 21:58)
A ile strat przyniosla? Ile my mieszkancy misielismy do tego złomu w tym roku dolozyc? Jakby byli na plus, to by trabili o tym wszedzie. Szczegolnie na tym partyjnym portalu.
Ekonomik (9 stycznia 2022 20:00)
Stara kopalnia jest Wałbrzychowi tak potrzebna jak wrzód na d u p i e.
Propaganda PRL (9 stycznia 2022 17:04)
Co najmniej jak fragment przemówienia Gierka.Rok cudowny, obwity.A kasa? Ile deficytu przyniosło funkcjonowanie złomiarni?

Dodaj komentarz

Stara Kopalnia  |   podsumowanie roku  |   wydarzenia  |   kultura  |   sztuka  |  

Barbórkowa Szychta Rodzinna (FOTO / VIDEO)

Nocne Zwiedzanie edycja barbórkowa (FOTO)

Szychta Szkolna na rozpoczęcie Barbórki

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij