Harcerze będą marznąć? Otrzymali duży rachunek za gaz

10 tysięcy złotych - tyle muszą za dwa ostatnie miesiące minionego roku zapłacić wałbrzyscy harcerze tylko za gaz w swojej siedzibie, choć ogrzewanie działało tylko w weekendy. W ich przypadku podwyżka wyniosła 300%.

Podwyżki dotykają obecnie każdego Polaka. Jednych bardziej niż innych. Odbiorcy indywidualni, którzy rozliczają się bezpośrednio z dystrybutorem, mogą liczyć na najłagodniejsze skoki cen. Są jednak niestety grupy, które odczuwają podwyżki bardzo dotkliwe. Wśród nich są m.in. harcerze.
 
Komendant Hufca ZHP Ziemi Wałbrzyskiej pokazał w mediach społecznościowych najnowszy rachunek za gaz zużywany w siedzibie jednostki przy ul. Przemysłowej. W okresie od 31 października do 31 grudnia 2021 roku do ogrzewania siedziby zużyto 1469 m sześć. gazu, za który trzeba zapłacić dokładnie 9 983,49 zł. Dla porównania w roku 2020 w nieco dłuższym okresie od 15 października do 31 grudnia harcerze zużyli więcej, bo 2013 m sześć. gazu, co kosztowało ich 4 698,33 zł.
 
- W ostatnich miesiącach nasz gazowy piec był włączany tylko na weekendy – wtedy kiedy odbywały się różnego rodzaju zajęcia dla dzieci i młodzieży – dla naszych harcerzy. Porównując analogicznie fakturę z przedniego roku za ten sam okres (a piec był wtedy włączony cały czas) możemy zauważyć, że zużycie gazu było większe niż w tym roku - podkreśla Artur Marlinga, komendant Hufca ZHP Ziemi Wałbrzyskiej.
 
 
Po przeliczeniu wychodzi, że stawka za 1 m sześć. w 2020 roku wynosiła 2,33 zł, natomiast pod koniec 2021 było to już 6,80 zł, czyli mamy do czynienia z prawie trzykrotną podwyżką.
 
- Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, która nie jest nastawiona na żadne zyski, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Takich organizacji, organizacji pozarządowych w naszym mieście jest dużo, to nie jest tylko problem naszego stowarzyszenia. Wszyscy stoimy w na samej linii, z tym samym pytaniem i problemem – skąd na to wziąć pieniądze…Na razie poruszamy tylko temat związany z gazem, za chwilę dostaniemy faktury za prąd - mówi Artur Marlinga.
 
Rząd pracuje obecnie nad projektem ustawy, która ma rozszerzyć katalog podmiotów objętych ochroną taryfową o niektóre kategorie odbiorców będących podmiotami realizującymi zadania z zakresu użyteczności publicznej. Nie podano dokładnego terminu wejścia w życie nowych przepisów, określając jedynie, że projekt ma być przyjęty w pierwszym kwartale 2022 roku, więc możliwe, że do tego czasu... zakończy się okres grzewczy.
 
plr
foto: pixabay/użyczone/P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno