Menu

Masowy atak metodą ''na policjanta''

Kilkanaście zgłoszeń prób oszustw na „policjanta” odnotowali w poniedziałek w godzinach od 14 do 17 wałbrzyscy funkcjonariusze. Przestępcy znajdujący się po drugiej strony słuchawki za każdym razem podawali się za mundurowych z biura śledczego.

Masowy atak metodą ''na policjanta''
Osoby, do których dodzwonili się oszuści, posiadały telefon stacjonarny. Na szczęście mieszkańcy Wałbrzycha w żadnym z przypadków nie dali się wciągnąć w dłuższą rozmowę, a przy tym oszukać. Zaalarmowali natomiast o podejrzanych telefonach prawdziwych policjantów.
 
Kampania informacyjna, którą od wielu lat wspierają policjanci przynosi pozytywne efekty. Wałbrzyszanie oraz mieszkańcy powiatu wałbrzyskiego w większości wiedza jak postępować, gdy po drugiej strony słuchawki znajduje się fałszywy policjant, czy też "wnuczek".
 
- Przypominamy, że przestępcy wybierają do tego typu przestępstw numery telefonów stacjonarnych i zazwyczaj dotyczą one seniorów, którzy wciąż posiadają takie linie telefoniczne. Funkcjonariusze w każdej podobnej sytuacji apelują o ostrożność, gdyż sprawcy podając się za mundurowych, członków bliskiej rodziny, adwokatów, a nawet prokuratorów, bardzo często znają dokładne dane personale, a nawet miejsce zamieszkania ofiary. Zmieniając głos, udają osobę mocno chorą lub przygnębioną, po to aby wzbudzić poczucie winy, ewentualnie współczucie - przestrzega  rzecznik wałbrzyskiej policji podkom. Marcin Świeży,
 
 
Informujmy osoby starsze o tego typu oszustach. Rozmawiajmy z nimi. Dzięki takiemu działaniu zapobiegniemy utracie zbieranych przez nich często całe życie oszczędności. Przypomnijmy im, aby pamiętali, że nie należy wypłacać gotówki, jeżeli mają podejrzenie, że po drugiej stronie słuchawki mogą kryć się oszuści. Tylko świadomość w jaki sposób działają sprawcy, może uchronić ich przed utratą swoich oszczędności. Nie zostawiajmy starszych osób samych z tym problem. Rozmawiajmy na tego typu tematy i informujmy ich o podobnych sytuacjach, o których wcześniej słyszeliśmy lub czytaliśmy. Oszuści są bezwzględni, dlatego bardzo ważne, aby przy każdym tego typu podejrzanym telefonie od razu zgłosić zaistniałą sytuację pod numer alarmowy 112.
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Kurako (12 stycznia 2022 12:07)
Wniosek prosty. Wyrzuć babci telefon stacjonarny do kosza. Kup jej komórkę. Najprostszą. Bo ci spadku nie zostawi.

Dodaj komentarz

policja  |   112  |   oszuści  |   na policjanta  |  

Kierowca autobusu brutalnie pobity przez pasażera

Policja i strażacy nad jeziorem w Zagórzu

Okradł swojego dziadka

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij