Zmiany kadrowe w wałbrzyskim Sądzie Rejonowym

Z rozpoczęciem nowego roku Sąd Rejonowy w Wałbrzychu ma nowe kierownictwo. Minister Sprawiedliwości nominował na stanowisko prezesa Zofię Gluzę a nowym dyrektorem sądu został Przemysław Rakowski.

Zofia Gluza zastąpiła poprzednią prezes sądu Magdalenę Mroczkowską, której nominacja wzbudzała pewne kontrowersje w środowisku sędziowskim. Mroczkowska została prezesem sądu mając zaledwie dwuletnie doświadczenie zawodowe na stanowisku sędziego. Wcześniej, jak ustaliła Gazeta Wyborcza aż 51 razy  w ciągu 10 lat bezskutecznie podchodziła do konkursu sędziowskiego. To na jej wniosek w ubiegłym roku  zlikwidowano w Wałbrzychu Wydział Pracy, co zbulwersowało samorządowców z regioniu.

 

Zapytaliśmy Ministerstwo Sprawiedliwości o powody odwołania prezes Mroczkowskiej. Okazuje się, że jest to związane z upływem czteroletniej kadencji. Zapytaliśmy także o doświadczenie zawodowe nowej prezes Zofii Gluzy.

 

- Pani Zofia Gluza jest sędzią sądu rejonowego, więc spełnia ustawowe wymogi dotyczące pełnienia funkcji prezesa sądu rejonowego - czytamy w informacji Wydziału Prasowego Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

Bardziej precyzyjne informacje podaje Gazeta Wyborcza informując, że nowa prezes pracuje w SR w Wałbrzychu od pięciu lat. Jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego. Egzamin sędziowski złożyła w 2007 roku. Po ukończeniu aplikacji sądowej była asystentką sędziego w I Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Świdnicy, a w 2009 roku została tam mianowana referendarzem sądowym.

 

Zmiana nastąpiła także na stanowisku dyrektora sądu. W październiku ubiegłego roku  odwołana została Danuta Kowal a 1 stycznia powołano na to stanowisko Przemysława Rakowskiego.

 

- Pan Przemysław Rakowski ma wiedzę w zakresie zarządzania instytucjami publicznymi, finansów publicznych, prowadzenia inwestycji i gospodarowania mieniem Skarbu Państwa. Posiada co najmniej pięcioletni staż pracy, w tym co najmniej dwuletni na stanowisku kierowniczym - informuje Wydział Prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości.

 

plr

foto: archiwum

redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno