Prezydent pod ostrzałem pytań - dziki, graty, parkingi, szczepienia -

Mieszkańcy dowiedzieli się podczas czatu z prezydentem Wałbrzycha o tym, że nie będzie powrotu akcji Wywalamy Graty z Chaty. Roman Szełemej mówił też o nakłanianiu dzików do opuszczenia osiedli i projekcie wieży widokowej w Parku Sobieskiego.

Kolejne spotkanie z prezydentem, jak zwykle odbyło się w formie wirtualnej. Prezydent ( tym razem z Aqua Zdroju) odpowiadał na pytania internautów. Mieszkańcy dosłownie zasypali Romana Szełemeja pytaniami. Na wiele z nich odpowiedział, ale uczestnicy czatu nie dowiedzieli się m.in. co remontem ulicy Ogrodowej i jak prezydent zamierza wspierać sport. Pytali też czy będzie basen w Wałbrzychu i co z terenem po Porcelanie. 
 
Wybrano projekt wieży widokowej w Parku Sobieskiego spośród kilku nadesłanych propozycji.
 
- Moim zdaniem, to jest bardzo dobry, ciekawy projekt. Być może będzie skorygowany technicznie i wykonawczo. Zakładamy, że miejsc parkingowych dla turystów powinno być więcej. Sam park nie bezie mógł „przyjąć” samochodów. Jest dojazd od ulicy Lotników, ale tamtędy nie dojadą tysiące turystów. Zakładamy, że miejsca parkingowe będą przy Hali Lekkoatletycznej na Nowym Mieście.  - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. 
 
Często padało pytanie o dziki, które na dobre zadomowiły się w mieście.
 
- Problem z dzikami w każdym mieście jest poważny. Wiemy, że dzików w Polsce jest coraz więcej. Dodatkowo, a może głównie zmiany klimatu powodują, że mioty są bardzo liczne. Niestety część mieszkańców wystawia jedzenie albo też je po prostu wyrzuca. Zachęca to do przychodzenia nie tylko dziki, ale i lisy. Zdarzenia, które niedawno miały miejsce na Podzamczu przeraziły mnie, że ktoś mógł coś takiego wymyślić, by strzelać na terenach miejskich do zwierząt. Spowodowało to, że analizujemy wszystko ponownie. Nie będziemy na terenach miejskich tego strzelania powtarzać. Będziemy starali się te dziki przepędzać albo skłaniać do opuszczenia osiedli. Wszystkie inwestycje, które robimy będą grodzone. - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
Mieszkańcy pytali o billboardy z treściami antyszczepionkowymi.
 
-Uważam, że są szkodliwe społecznie, ponieważ szerzą nieprawdziwe informacje. Wszyscy wiemy, że Polska jest miejscem katastrofy medycznej, która związana jest z pandemią. Jesteśmy na niechlubnym miejscu. Wliczając mniejsze, mniej rozwinięte od nas kraje. Można powiedzieć, że nie ma aktywnej polityki proszczepionkowej w Polsce.  - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
Niektórzy pytali co z dofinansowaniem do wymiany pieców. Podkreślając, że czekają już drugi rok.
 
- Miasto Wałbrzych wydało kilka milionów złotych z własnych, budżetowych środków. Być może rezygnując z remontów chodników , ulic i wielu innych potrzebnych rzeczy, by dofinansować wymianę pieców z węglowych na elektryczne, gazowe, pompy ciepła. To się nam bardzo ładnie udało. Bardzo dużo mieszkań już nie kopci. Dołożyliśmy do tego wywalczone w Unii Europejskiej środki. Te środki spływają trochę wolniej niż byśmy chcieli, ale dokumentacja jest bardziej wymagająca. Za to dofinansowanie jest nieraz bardzo wysokie. Mogę zapewnić, że w tym roku większość tych, którzy czekają na pieniądze powinni mieć to sfinansowane z Programu Ograniczenia Niskiej Emisji.   - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
Remontu doczeka się Park Sybiraków na Piaskowej Górze.
 
- Mamy projekt. Czekamy na ostateczne kosztorysy. Przebudowa tego parku za ogromną kwotę kilkunastu milionów złotych rozpocznie się w pierwszym kwartale tego roku. Oddamy go do użytku prawdopodobnie na wiosnę przyszłego roku. Będą nowe nasadzenia i piękne oświetlenie. Będą też miejsca zabaw dla dzieci.  - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
Na sobięcińskiej „Palestynie” będą wyburzane kolejne budynki. Budynek przy ul. 1 maja będzie wyremontowany. Powstanie tam około 40 mieszkań komunalnych z windami. W najwyższym standardzie. 
 
Mieszkańcy Podzamcza pytali o miejsca parkingowe. Jest plan, by takie powstały obok szkoły nr 21, którą czeka rozbiórka. 
 
-Mamy w planie wykonać parking między szkołą a halą targową. Jest  to parking, o którym mówimy od wielu lat. Chciałbym się na tym skoncentrować. Miejsc parkingowych zawsze będzie za mało. Nie wszystkim budowa nowych parkingów odpowiada. Będziemy to obserwować.  - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
Jednym z często powtarzanych pytań było to o przywrócenie akcji Wywalamy Graty z Chaty. Mieszkańcy pytali co miasto zamierza zrobić z osobami, które wyrzucają odpady wielkogabarytowe na podwórka.
 
- Należy takie osoby po pierwsze znaleźć. Potwierdzić, że to one, wlepić mandat i pouczyć, że tak nie wolno robić. To jest trudna procedura. Nie zawsze nam się udaje. Straż miejska stara się to robić. Bardzo dużo osób, które wyrzucają te odpady wielkogabarytowe nie ma dochodów, by zapłacić mandat. Mają dochody, żeby kupić nowa kanapę, ale nie mają na mandat. Taka jest specyfika. Nie tylko wałbrzyska. Akcja Wywalamy Graty z Chaty w takiej formule, że każdy będzie coś mógł wynieść z domu, piwnicy, co mu jest zbędne i zostawić – nie będzie powtarzana. Miasta w Polsce się z tego wycofały, bo to raczej generuje wyrzucanie odpadów, które każdy ma obowiązek zawieźć na PSZOK niż porządkowanie miasta. Będziemy się je starali zbierać częściej.  - mówi prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej.
 
Zapis całego czatu znajdziesz niżej
 

 

Dajcie znać w komentarzach, jakie wy zadalibyście pytania prezydentowi

 

red

foto: fb Roman Szełemej

redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno