Nauczyciele tracą przez Polski Ład

Nauczyciele boleśnie odczuli skutki Polskiego Ładu. Niektórzy otrzymali nawet o 400zł niższe pensje. Ministerstwo Edukacji przekonuje, że reforma jest dla większości nauczycieli korzystna. Powodem niższych wynagrodzeń są zmiany podatkowe. 

- Wbrew przekazom państwowych mediów jest taka sytuacja, że zmienił się sposób rozliczania składki zdrowotnej. To powoduje, że wszyscy którzy muszą mieć obliczoną składkę zdrowotną otrzymali niższe wynagrodzenie. Nierekompensowane ani przez ulgę dla klasy średniej i w głośnym ostatnio PIT 2.  - mówi Radny województwa dolnośląskiego, dyrektor w Zespole Szkół Ogólnokształcących (II LO) w Świdnicy, Jacek Iwancz. 
 
Osobami, które straciły i otrzymały niższe wynagrodzenia niż w poprzednich miesiącach są nauczyciele, którzy pracują w różnych szkołach. W szkole, która jest dla nich drugim albo trzecim miejscem zatrudnienia mają obliczaną wyższa składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Automatycznie pensja jest niższa. 
 
- Stracili np. nauczyciele, którzy pobierają emeryturę. Emerytura powoduje, że uwzględniana jest ulga podatkowa. Również otrzymali niższe wynagrodzenie niż w poprzednich miesiącach. Na tych przykładach widzimy, jak zadziałał Polski Ład i czego nie przewidzieli rządzący. - mówi Radny województwa dolnośląskiego, dyrektor w Zespole Szkół Ogólnokształcących (II LO) w Świdnicy, Jacek Iwancz. 
 
Ile konkretnie stracili nauczyciele?
 
- Emeryt pracujący na pół etatu stracił około 150zł. Jeżeli pracuje więcej to również traci więcej. Najmocniej dotknęło to nauczycieli przedmiotów zawodowych. Nie ma co ukrywać, że przedmiotów zawodowych uczą osoby, dla których to jest kolejne miejsce zatrudnienia albo emeryci. Oni najbardziej odczuli. Mogą stracić nawet około 300zł. To może spowodować, że się zniechęcą.  - mówi Radny województwa dolnośląskiego, dyrektor w Zespole Szkół Ogólnokształcących (II LO) w Świdnicy, Jacek Iwancz. 
 
red
foto: ilustracyjne/pixabay
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno