Przemycali ludzi przez granicę z Białorusią Zatrzymania w Świdnicy

Dziewięć osób zatrzymanych, zabezpieczone prawie pół miliona Euro - to efekt akcji Straży Granicznej wymierzonej w grupę przestępczą zajmującą się przemytem ludzi przez polsko-białoruską granicę. Do zatrzymań doszło również w Świdnicy.

 

Zatrzymany w Świdnicy mężczyzna od pewnego czasu wynajmował mieszkanie przy ulicy Waryńskiego na Osiedlu Młodych. Przed domem stały jego 4 samochody, ostatnio przyjeżdzał między innymi  busem. 

Do zatrzymania mężczyzny doszło w czwartek rano. Przed drzwiami pojawiło się czterech funkcjonariuszy "w cywilu", dwóch  stało pod balkonem. Mężczyzna  przez dłuższy czas nie otwierał drzwi mieszkania, jednak w pewnym momencie skapitulował, do mieszkania weszło czterech funkcjonariuszy.  Po godzinie funkcjonariusze wyprowadzili go w kajdankach.  To tylko jeden z zatrzymanych, w sumie Straż Graniczna zatrzymała 9 osób.  Poprzednio do aresztu trafiło już 7 osób. Dwie z tych osób, były odpowiedzialne w grupie za przekazywanie pieniędzy dla kurierów przewożących migrantów z terenów przygranicznych z Białorusią do Niemiec. 

 
– Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy udziale PSG w Sławatyczach. Przy rozpracowaniu grupy brał udział także Europol – informuje Dariusz Sienicki, rzecznik prasowy Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. 
 

Na czele grupy stały dwie osoby, jedna odpowiedzialna za kwestie organizacji miejsca i czasu nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski, a druga zajmująca się kwestiami finansowymi.
 
Za pośrednictwem popularnego komunikatora internetowego, werbowano jako kurierów osoby mieszkające na terenach przygranicznych z Białorusią, Białymstoku i Warszawie. Osoby te następnie swoimi samochodami przewozili obcokrajowców, którym udało się nielegalnie przekroczyć granicę Polski z Białorusią, przez Polskę do Niemiec. Za swoje usługi otrzymywali wynagrodzenie, które było im wypłacane przez wyznaczone do tego osoby.

- Ustalono, że osoba pełniąca funkcję kasjera w grupie, rozdysponowała na działalność przestępczą grupy łącznie kwotę 8 700 000 Euro, w tym przekazała kurierom łącznie kwotę ponad 4 300 000 Euro ( 19 479 000 zł) za przewóz obcokrajowców do Niemiec - informuje Straż Graniczna. 
 
W trakcie przeszukań u podejrzanych zabezpieczono ponad 475 000 Euro ( 2 156 500 zł ) i  30 350 USD ( 121 096,50 zł ).     

 
- Podejrzani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej i organizowania wbrew przepisom ustawy nielegalnego przekraczania granicy państwowej z Białorusią. Wobec 4 osób zatrzymanych, na wniosek prokuratury, sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych osób zatrzymanych, zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozorów Policji i zakazu opuszczania kraju. - informuje Straż Graniczna. 
 
Sprawa jest wielowątkowa i ma charakter rozwojowy.

 
adm
foto:  Straż Graniczna
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno