Turystyczny sukces mimo pandemii

Wygląda na to, że mimo pandemii ubiegły rok był dotychczas rekordowy dla wałbrzyskiej turystyki. Miarą sukcesu ma być rekordowa sprzedaż wspólnego biletu do najważniejszych atrakcji - Zamku Książ, Starej Kopalni, Palmiarni i Muzeum Porcelany.

Akcję promocyjną Explore Wałbrzych uruchomiono w 2016 roku. Miała to być zachęta dla turystów do odwiedzenia nie tylko Zamku Książ, ale także Palmiarni i Starej Kopalni w zamian za promocyjną cenę biletu. W 2018 roku do pakietu dołożono Muzeum Porcelany. Zdaniem władz miasta i pomysłodawców, cała akcja była strzałem w dziesiątkę.
 
- Pomimo pandemii i faktu, że nasze obiekty w 2021 roku były przez prawie sześć miesięcy zamknięte i sprzedaż biletów Explore Wałbrzych nie mogła być realizowana, osiągnęliśmy 20% wzrost w porównaniu do wcześniejszego najlepszego roku w naszych obiektach, czyli 2019. Zarazem rok 2020 okazał się najgorszym z powodu rozwijającej się pandemii, przez którą cała turystyka odnotowywała najsłabsze wyniki - mówi prezes Zamku Książ Anna Żabska.
 
 
Przed przystąpieniem do akcji Muzeum w 2017 roku sprzedano łącznie ok. 2000 biletów Explore Wałbrzych. Rok później było to już 5768 a w minionym roku 6627 biletów.
 
- Może patrząc na te liczby, porównując do indywidualnej sprzedaży w samym zamku, nie wydają się one imponujące, ale z racji tego, że jestem też prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej, uczestniczę w spotkaniach branżowych w całej Polsce i mam porównanie, jak wyglądają bardzo duże ośrodki turystyczne ze swoimi produktami sieciowymi przy wielomilionowych budżetach. Nie mamy żadnych kompleksów i ten wynik jest absolutnie rekordowy w skali kraju - dodaje Anna Żabska.
 
W skali kraju i nie tylko dało się zaobserwować, że turystyka w pierwszych falach pandemii zdecydowanie wyhamowała. Gdy nastąpiło poluzowanie restrykcji i ponownie otwarto obiekty turystyczne, ludzie ze zdwojoną siłą ruszyli w Polskę i Świat. Boom odczuwalny był także w Wałbrzychu.
 
- Mimo pandemii Wałbrzych turystycznie się po prostu broni. Paradoksalnie turystyka w Polsce w dobie pandemii zyskuje na tym zjawisku. Nasze instytucje muszę się przebić przez takie bariery jak lockdown, ograniczenia w dostępności czy koszty zabezpieczeń sanitarnych, czy obecnie gigantyczne wzrosty cen gazu i energii. Mimo to mądra i skoordynowana działalność powoduje, że mamy te dobre informacje z końca ubiegłego roku - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
- Dla Starej Kopalni miesiące "letnie", czyli od lipca do października, były rekordowe w ciągu 7 lat naszego istnienia pod względem liczby turystów odwiedzających nasz obiekt. Bijemy rekordy w bardzo trudnym okresie. Wiemy też, że około 20% biletów Explore Wałbrzych sprzedawanych jest w Starej Kopalni i Muzeum, co znaczy, że coraz więcej turystów trafia do Śródmieścia - twierdzi dyrektor Starej Kopalni Jan Jędrasik.
 
 
- Warto zwrócić uwagę, że ci turyści trafiają nie tylko do Muzeum i Starej Kopalni, ale też szukają miejsc, by coś zjeść czy skorzystać z innych obiektów w mieście. To oznacza, że Explore Wałbrzych to nie tylko sukces naszych czterech obiektów, ale także całego Wałbrzycha a na pewno Śródmieścia - mówi dyrektor Muzeum Porcelany Jacek Drejer.
 
 
Prezydent Wałbrzycha przypomniał o miejskich inwestycjach, które poprawiają dostępność obiektów turystycznych. Wśród nich m.in. rozbudowę parkingu przy ul. Rycerskiej/Kilińskiego, przebudowę Placu Solidarności, budowę Obwodnicy Europejki. Miasto planuje także przebudowę infrastruktury drogowej w rejonie nowego przystanku kolejowego Wałbrzych Centrum i ul. Lubelską, by poprawić skomunikowanie tego obszaru ze Śródmieściem oraz Starą Kopalnią.
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych / archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno