Menu

Praca zdalna w urzędach - jak będzie wyglądać ?

Jest projekt rozporządzenia zakładający wprowadzenie pracy zdalnej w urzędach. Projekt trafił  już do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.  Rząd zapowiada skrócenie kwarantanny. Ile będzie trwać?

Praca zdalna w urzędach - jak będzie wyglądać ?
- Zostanie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które obowiązek tego typu nałoży na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i które muszą być realizowane w tradycyjnym modelu pracy — zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Rozporządzenie zakłada pracę urzędów w trybie zdalnym. 

W projekcie przewiduje się modyfikację przepisów dotyczących wykonywania w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych zadań o charakterze publicznym. Zadania te mają być realizowane w trybie pracy zdalnej, na zasadach określonych przepisami – czytamy w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów - wprowadzenia tych rozwiązań ma zostać zmniejszone ryzyko powstawania tzw. ognisk zakażeń wirusem SARS-CoV-2, co ma zapobiegać występowaniu oraz potencjalnie przerywać łańcuch zakażeń tym wirusem w ww. miejscach.

Jak będzie wyglądała praca w wałbrzyskim magistracie? 

- Czekamy na wytyczne, na rozporządzenie - mówi rzecznik wałbrzyskiego magistratu, Edward Szewczak. 


Rząd zapowiada skrócenie kwarantanny. Trwaja prace

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie, przykładowo poprzez kontakt z osobą chorą na koronawirusa. Kwarantanna nakładana jest przez inspekcję sanitarną. Obecnie została skrócona do 10 dni. W uzasadnionych przypadkach inspekcja sanitarna może zdecydować o skróceniu czasu kwarantanny (np. jeśli w trakcie kwarantanny zrobiono Ci test na koronawirusa, a wynik jest negatywny). Obecnie nie przeprowadza się testów u osób bezobjawowych w kwarantannie. Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania. Jeśli podczas kwarantanny pojawią się u Ciebie objawy wskazujące na COVID-19, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym. Oceni on stan Twojego zdrowia i zleci wykonanie testu. (źródło - gov.pl - Rzecznik Praw Pacjenta)
 
Izolacja to z kolei odosobnienie osób z dodatnim wynikiem testu. Na izolację kieruje lekarz rodzinny (POZ). Jeśli przechodzisz zakażenie bezobjawowo i zostałeś skierowany na izolację domową a Twój lekarz rodzinny nie zdecyduje o przedłużeniu izolacji, koniec izolacji nastąpi po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu. Jeśli wystąpiły objawy infekcji, izolacja powinna zakończyć się po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów. (źródło - gov.pl - Rzecznik Praw Pacjenta)
 
 
 
– Bierzemy pod uwagę wskazania ekspertów mówiące o tym, że okres między zakażeniem a pierwszymi objawami, czyli okres inkubacji wirusa, jest bardzo krótki, krótszy jest więc okres, w którym zakażamy i chorujemy, dlatego planujmy skrócić okres kwarantanny i izolacji, co m.in. przyspieszy powrót medyków do pracy.  - mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
adm
foto: monter
redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

analityk medyczny (20 stycznia 2022 17:21)
po prostu zmniejszyć ilość pierdzistołków do max. 1 na 5, po jaką cholerę utrzymywać kilka milionów nierobów, niech idą do normalnej pracy zamiast upadlińców
Jan (20 stycznia 2022 16:13)
Jak należy rozumieć drugi człon zdania: ......tylko odbieranie ludziom siły do życia zdalnie nie możecie zapewnić. Co autor wpisu chciał przez to powiedzieć?.
jakbyco (20 stycznia 2022 12:28)
praca zdalna, leczenie zdalne, życie zdalne tylko odbieranie ludziom siły do życia zdalnie nie możecie zapewnić.

Dodaj komentarz

koronawirus  |   COVID  |   kwarantanna  |  

Koronawirus: od 12 do 18 maja wykryto 2534 zakażenia, zmarło 66 osób

Pilotażowy program rehabilitacji dla pacjentów po przejściu...

Nie ma stanu epidemii, jest stan zagrożenia epidemicznego

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij