Menu

Boom na wałbrzyskim rynku nieruchomości. Ceny wciąż dalekie od wrocławskich

Ceny nieruchomości nie przestają rosnąć. Mimo, że jesteśmy świadkami stale zmieniającej się średniej ceny za metr kwadratowy, w Wałbrzychu mieszkania nadal są znacznie tańsze niż w nie tak odległym Wrocławiu. Zakup mieszkania jest tu więc znakomitym kąskiem cenowym, zarówno dla mieszkańców miasta, jak i coraz chętniej przybywających tu inwestorów z Polski i z zagranicy.

Boom na wałbrzyskim rynku nieruchomości. Ceny wciąż dalekie od wrocławskich

Według analizy przygotowanej przez serwis Rankomat.pl, na początku 2021 r. Wałbrzych zanotował aż 20-procentowy wzrost średniej ceny za m2, jednocześnie wciąż pozostając najtańszym miastem do kupna nieruchomości spośród wszystkich zestawionych byłych miast wojewódzkich. Podczas, gdy Wałbrzych w II kwartale 2021 r. notował średnią cenę 3934 zł, w miastach o podobnej wielkości, jak Kalisz, Siedlce, Zamość czy dolnośląska Jelenia Góra, cena za metr kwadratowy oscylowała w zakresie pomiędzy 5500-6000 zł.

Po pojawieniu się nowych inwestorów na rynku nieruchomości w Wałbrzychu, można zaobserwowa, że wzrasta popyt na mieszkania z rynku pierwotnego oraz ich cena za metr kwadratowy. Brakuje aktualnych danych zbiorczych, ale na podstawie analizy rynku pierwotnego można założy, że ceny oscylują wokół 6000 zł/m2.

 

Nieprzyzwyczajeni do sytuacji rynkowej mieszkańcy nie dowierzają, tymczasem są to wciąż ceny niemal dwukrotnie niższe w porównaniu do średniej ceny za metr kwadratowy mieszkań we Wrocławiu.

Według raportu „Rynek mieszkaniowy w Polsce III kwartał 2021”, opracowanego przez Kazimierza Kirejczyka i Ewę Tęczak z JLL, średnia cena mieszkań we Wrocławiu opiewała na poziomie 10100 zł. To o ponad 4000 zł więcej za metr kwadratowy niż w Wałbrzychu. Ceny szybko idą w górę.

Wałbrzych ma swój czas  

Coraz częściej ludzie wybierają Wałbrzych jako nowe miejsce do życia. Słabiej widoczny jest odpływ mieszkańców, widać natomiast, że młodzi ludzie tu zostają i osiedlają się. To tendencja widoczna w wielu średnich miastach. Mieszkańcy wolą kupować tańsze nieruchomości w miejscowościach rodzinnych, pracując zdalnie w większym ośrodku. Takie podejście, dotychczas typowe przede wszystkim dla branży IT, nasiliła pandemia.

Przeprowadzają się tu także mieszkańcy dużych miast takich jak Wrocław czy Jelenia Góra, którzy wolą sprzedać mieszkanie 2-pokojowe we Wrocławiu i kupić 4-pokojowe z widokiem na góry, być bliżej natury.

- Ludzie doceniają spokój, który daje Wałbrzych, a także jego naturalne położenie. Widzimy to na przykładzie przychodzących do naszego salonu sprzedaży klientów zainteresowanych ofertą Nowego Podzamcza. Napływają tu sympatycy trekkingu, kolarstwa górskiego czy sportów zimowych w Wałbrzychu chcący mieć swój „second home”. Osoby, które na co dzień mieszkają w dużej aglomeracji, na weekend i dłuższe okresy urlopowe, chcą móc przyjechać do swojego apartamentu zlokalizowanego w spokojnej i urokliwej okolicy. Traktują to także jako inwestycję – taki lokal zawsze można też w przyszłości wynająć – tłumaczy Katarzyna Korkosz, koordynator sprzedaży w Wałbrzychu z firmy deweloperskiej PCG.

 

 Ceny z 2021 już nie wrócą

W ostatnim roku w Wałbrzychu buduje się rekordowa liczba inwestycji na rynku pierwotnym, a inwestorów wciąż przybywa. Nasuwa się wniosek, że mimo wzrostu cen, w dalszym ciągu jest to okazja dla poszukujących własnego lokum. Podaż w segmencie popularnym na rynku wałbrzyskim rynku mieszkaniowym wciąż nie zaspokoiła popytu, co oznacza, że w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się dalszego wzrostu cen. Osoby myślące poważnie o zakupie nieruchomości w Wałbrzychu powinny się pospieszy.

- Oferta mieszkań w naszej inwestycji Nowe Podzamcze w Wałbrzychu rozpoczyna się już od 6650 zł za metr kwadratowy. Jest to atrakcyjna cena i bardzo dobry czas na inwestycję. Budowę Nowego Podzamcza rozpoczęliśmy w listopadzie i od tej pory sprzedaliśmy już 25% mieszkań. Wśród nabywców jest spora część klientów gotówkowych, którzy chcieli dobrze ulokować środki. To przede wszystkim rodziny poszukujące własnego lokum, które miały odłożone środki z myślą o zakupie mieszkania bądź budowie domu, ale też inwestorzy, w tym zagraniczni. Stopa zwrotu z inwestycji przy późniejszym wynajmie jest nawet dwukrotnie wyższa niż w dużych miastach, jak Kraków czy Wrocław - komentuje Katarzyna Korkosz.

 ***
Od ponad 30 lat wyznaczamy standardy na dolnośląskim rynku deweloperskim. Ambitnie wkraczamy na kolejne rynki, wnosząc do inwestycji mieszkaniowych nową jakość. W ciągu ostatnich lat poszerzyliśmy nasze portfolio nieruchomości. Do inwestycji we Wrocławiu i Legnicy dołączyły nowe projekty w Szczecinie, Jaworze, Wałbrzychu i Zielonej Górze.

Tworzymy nową jakość rynku mieszkaniowego w Polsce, skupiając się na synergicznym rozwoju spółki. Współpracujemy z wiodącymi pracowniami projektowymi i studiami wykończenia wnętrz oraz z Trasko - jedną z największych firm budowlanych. Należymy do Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Więcej na: www.pcg.pl

Komentarze

Kika (24 stycznia 2022 21:55)
I to się zgadza. Latem grill, kosiarki, palenie trawy, liści. Mieszkam na Poniatowie , mam duży ogród, ale niestety tak wygląda lato. Nie da się otworzyć okna i wywietrzyć domu, stały smród grila. Ale , że tak będzie na Podzamczu nie sądziłam.
Kapitan Bomba (23 stycznia 2022 17:37)
Cytuję użytkownika: moje miasto walbrzych
super
Mój kuper
Krzyś (23 stycznia 2022 11:37)
Szykuje się kolejny wałek z sprzedażą DOMU AKTORA.Cena 2,5 mln .Trzeba jeszcze coś sprzedać może starczy na fontannę za 4 baniaki albo na wieżę widokową.A obydwa pomysły są tak trafione jak rosyjska rakieta w Kijów .
Dzialkowiec (23 stycznia 2022 9:00)
Spokojnie okres budowy podczas mrozów i w godzinach nocnych . Terminy gonia to trzeba terminow dotrzymac , potem nastepne pól roku porawki .A kiedy dostaniecie klucze to ?? A kiedy zamieszkacie ? To jest wielka niewiadoma . Fakt sama lokalizacja tego budynku to wielka porazka . Podobnie chyba 2 budunkui przy samej parawie jezdni przy ul. Husarskiej . Kto to projektował chyba na zlosc mieszkancom .A podobno ma jeszcze byc jeden budynek w okolicach myjni samochodowej przy drodze do POD
q1e2r (22 stycznia 2022 18:31)
sprzedam mieszkania PO 3000zł m2 dach już jest pozostało do zrobienia ściany i Fundament
Księgowy (22 stycznia 2022 16:39)
Jaki tam boom.Siła nabywcza pieniadza obaraca się w gów.no i wszystko drożeje.Booom w Wlbrzychu to byl,ale za Gierka i Gomółki. Ot co.
Kumaty (22 stycznia 2022 15:06)
Cytuję użytkownika: Staruch
Cytuję użytkownika: DJ2022
Dzis otrzymałem od konsultanta PCG że łazienki i WC są bez okien a garaże są już zarezerwowane. Ale i tak mieszkania pójdą jak bułki u piekarza.
Gdzie na podzamczu masz łazienkę lub wc z oknem?
Na klatce schodowej.
Staruch (21 stycznia 2022 20:29)
Cytuję użytkownika: DJ2022
Dzis otrzymałem od konsultanta PCG że łazienki i WC są bez okien a garaże są już zarezerwowane. Ale i tak mieszkania pójdą jak bułki u piekarza.
Gdzie na podzamczu masz łazienkę lub wc z oknem?
DJ2022 (21 stycznia 2022 16:56)
Dzis otrzymałem od konsultanta PCG że łazienki i WC są bez okien a garaże są już zarezerwowane. Ale i tak mieszkania pójdą jak bułki u piekarza.
Marek (21 stycznia 2022 10:30)
Piękna reklamę sobie robicie cuda i za darmo oddajecie. . Zupę niedługo ugotuje sobie z tych mieszkań. Kredyty was zabiją i będziecie obniżać ceny. Nie tylko Wałbrzych wszystkie miasta.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij