Menu

ZIT-y chcą być traktowane po partnersku

Przedstawiciele samorządów zrzeszonych w dolnośląskich Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zabierają głos w sprawie podziału środków unijnych w nowej perspektywie finansowej. Obawiają się, że w ramach tego instrumentu otrzymają kilkakrotnie mniej funduszy niż dotychczas a do tego zarząd województwa nie chce z nimi na ten temat dyskutować.

ZIT-y chcą być traktowane po partnersku

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne powstały po to, by gminy mogły zrzeszać się w regionalne grupy i efektywniej aplikować o fundusze unijne. Pionierem takich rozwiązań  na Dolnym Śląsku była Aglomeracja Wałbrzyska, która w latach 2014-2020 spożytkowała ponad 200 milionów euro. Tą samą ścieżką poszły inne gminy w naszym województwie i podobne związki zawiązały się m.in. wokół Jeleniej Góry, Legnicy, Kłodzka czy Wrocławia.

 

Zdaniem Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja (lidera Aglomeracji Wałbrzyskiej) wszystkie one spełniły swoje zadania i powinny kontynuować swoją misję, ale sygnały płynące z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego budzą obawy, że rola ZIT-ów i przepływy funduszy zostaną w nowej perspektywie finansowej znacznie ograniczone.

 

- Od wielu miesięcy zabiegamy o to, by przy podziale środków docenić to, że dotychczas działające ZIT-y sprawdziły się bardzo dobrze. Przyjęły dużą ilość funduszy i świetnie je rozdysponowały i zagospodarowały. Wiedzą najlepiej, czego potrzeba mieszkańcom tych regionów. W przeciwieństwie do naszych postulatów, w których oczekujemy partnerskiej postawy, tak naprawdę jesteśmy stawiani wobec faktów dokonanych - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

 

Jako przykład niepokojących doniesień podano, że w poprzedniej perspektywie finansowej ZIT jeleniogórski dysponował budżetem na poziomie 300 euro na mieszkańca. W nowej perspektywie szacuje się, że będzie to około 70 euro. Obszar wrocławski miałby do dyspozycji 10 razy mniej środków. 

 

 

- Przedstawialiśmy nasze postulaty wielokrotnie i nigdy nie były w sposób partnerski wysłuchane. 14 stycznia na zaproszenie Komisji Europejskiej odbyła się debata, podczas której przedstawiliśmy naszą sytuację, w której pozbawieni jesteśmy wpływu na to, jak będą dzielone środki w nowej perspektywie finansowej. Przedstawiciele Komisji przyjęli te informacje z niepokojem i stwierdzili, że proporcje, w jakich te środki miałyby być dzielone, są nieakceptowalne. Według naszych wyliczeń zarząd województwa planuje przeznaczyć 65% środków na zadania własne. Nie chcemy się z tym zgodzić i jesteśmy gotowi do dyskusji - dodaje Roman Szełemej.

 

Zarząd województwa w najbliższy poniedziałek ma oficjalnie zaprezentować założenia budżetu unijnego dla Dolnego Śląska i ogłosić uruchomienie konsultacji społecznych. Swoje postulaty samorządowcy złożyli w piątek w Urzędzie Marszałkowskim.

 

plr

foto: FB Dolny Śląsk Wspólna Sprawa

redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Aleksander (23 stycznia 2022 16:01)
Cytuję użytkownika: Idzie Grześ przez wieś bo jest wieśniakiem
Cytuję użytkownika: Michał
Opluwacie Wice Marszałka a jak wy się zachowujecie. Nie dajecie prawa do repliki. To samorządowcy zachowali się skandalicznie zamiast podjąć debatę na konkrety po prostu uciekli a prowodyrem tego zachowania był niestety Szełemej. Jak on się nie wstydzi jeszcze występować publicznie.
macko był nieproszonym gościem na tej konferencji. Dlaczego PiSdzielce są tak nie wychowani? Czy PiSdzielce nie potrafią sami sobie zorganizować konfetencji? Słowo na niedzielę ***** ***
Zwołali konferencję pod Urzędem Marszałkowskim. Byliby oburzeni gdyby do nich nikt nie wyszedł, a jak wyszedł to też źle. Na czele z doktorkiem wzięli nogi za pas. Więc chcą rozmawiać czy tylko udają że chcą. Banda oszołomów. Blady strach że będą im patrzeć na ręce.
Dariusz (23 stycznia 2022 15:48)
POpaprańcom nie pasuje że nie będą mogli wydawać kasy wg własnego widzimisię a jeszcze będą musieli się z tej kasy rozliczyć! Więc pikietują bo tylko to potrafią. Dlaczego uciekli jak szczury z tonacego okrętu zamiast przedstawić swoje obawy i argumenty Panu Macko? Pogardą niczego nie zdziałają a tylko wrogów im przybędzie
Idzie Grześ przez wieś bo jest wieśniakiem (22 stycznia 2022 19:51)
Cytuję użytkownika: Michał
Opluwacie Wice Marszałka a jak wy się zachowujecie. Nie dajecie prawa do repliki. To samorządowcy zachowali się skandalicznie zamiast podjąć debatę na konkrety po prostu uciekli a prowodyrem tego zachowania był niestety Szełemej. Jak on się nie wstydzi jeszcze występować publicznie.
macko był nieproszonym gościem na tej konferencji. Dlaczego PiSdzielce są tak nie wychowani? Czy PiSdzielce nie potrafią sami sobie zorganizować konfetencji? Słowo na niedzielę ***** ***
Michał (22 stycznia 2022 19:44)
Opluwacie Wice Marszałka a jak wy się zachowujecie. Nie dajecie prawa do repliki. To samorządowcy zachowali się skandalicznie zamiast podjąć debatę na konkrety po prostu uciekli a prowodyrem tego zachowania był niestety Szełemej. Jak on się nie wstydzi jeszcze występować publicznie.
qwdewfr (22 stycznia 2022 19:37)
dla IV rzeszy ani złotówki brawo PIS
inż. A. Partacz (22 stycznia 2022 17:12)
W ramach funduszu ZIT dr Szełemej powinien spełnić obietnicę zarybienia Szczawnika.
Testo (22 stycznia 2022 16:48)
ekipa od Romana uciekała ... piękny widok na tym pełnym filmiku ...
Szturman (22 stycznia 2022 12:46)
Nie chce byc złosliwy , ale szełemej wygląda jak chupacabra
Jerzy Jacek Pilchowski (22 stycznia 2022 11:33)
W środowisku dolnośląskich aferałów jest jak wiemy wielkie poruszenie. Urząd Marszałkowski będzie finansował konkretne projekty i rozliczał ich wykonanie. A tacy ludzie jak Roman Sz. chcą dostawać gotówkę aby rozdawać ją "po uważaniu".
Grzeniu Packo (22 stycznia 2022 8:28)
Cytuję użytkownika: pampers
Cytuję użytkownika: Jerzy Jacek Pilchowski
Warto oglądnąć cały film: https://www.youtube.com/watch?v=MYNR4c0QAuw
Przyznać muszę ci rację PiSowski macko wykazał się brakiem kultury. Wystawiają młodego na pośmiewisko, a po przegranych wyborach ten macko poleci jak gó...o w toalecie. Nikt o nim nie będzie pamiętał.
Faktycznie ten Macko to wyjątkowo butny nie wychowany łepek. Podczas konfetencji pod ratuszem krytykował obowiązek szczepień, zalewska baba z magla nasyłała kontrol do szpitala ws szczepień. Oczywiście kłamała. Teraz te nadmiarowe zgony każdy Polak powinien dedykować PiSdzielcom co krytykowali każdą inicjatywę. Macko niech tak szybko nie mówi bo jeszcze zadyszki dostanie i niech nos wyciera bo mu gile zwisają fuj.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

wrocław  |   dolny śląsk  |   fundusze unijne  |   aglomeracja wałbrzyska  |   ZIT  |   Roman Szełemej  |  

Pociągiem z Jedliny do Wrocławia pod koniec roku?

Samorządowcy debatowali o uchodźcach przy okrągłym stole

Multisensoryczna wystawa VAN GOGHA zachwyca widzów we Wrocławiu!

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij