Menu

Ostatni kuśnierz w Wałbrzychu zamknął zakład

Po 50 latach aktywności zawodowej Urszula Sitek, która prowadziła zakład przy ul. Andersa, udaje się na zasłużony odpoczynek. Tym samym ostatni kuśnierz w Wałbrzychu zakończył swoją działalność.

Ostatni kuśnierz w Wałbrzychu zamknął zakład
Urszula Sitek tuż po szkole zawodowej zajmowała się krawiectwem zwykłym, następnie krawiectwem ciężkim a po 10 latach zdobyła tytuł mistrza kuśnierstwa. Przez wiele lat pracowała w różnych wałbrzyskich zakładach odzieżowych, choć jak twierdzi to nie była jej wymarzona praca. 25 lat temu zdecydowała się rozpocząć działalność na własną rękę i otworzyła swój pierwszy zakład krawiecki i kuśnierski w Szczawnie-Zdroju, który po 5 latach przeniosła do Wałbrzycha na Biały Kamień. Dzięki swojej wszechstronności nigdy nie narzekała na brak klientów.
 
- Latem robiłam głównie wyroby z materiałów, różne przeróbki. Pracę miałam na okrągło. Z początku szyłam garnitury, kostiumy a zimową porą futra i czapki. Teraz ostatnio było mniej pracy przez pandemię, ale tak, to zawsze byłam zawalona robotą - mówi Urszula Sitek.
 
 
Przez lata pani Urszula zdobyła wielu stałych klientów, którzy przyjeżdżali do niej nie tylko z Wałbrzycha, ale także z okolicznych miejscowości. Dla nich kończy się pewna epoka, bo wszystko wskazuje na to, że pani Urszula była ostatnim czynnym zawodowo kuśnierzem w regionie.
 
- W Wałbrzychu i w okolicach już nie ma nikogo. Ci, którzy byli jeszcze niedawno albo zakończyli działalność, albo poumierali. Młodzi nie chcą się już uczyć tego zawodu, choć pracy nie brakuje. Nawet kiedy ludzie przestali chodzić w prawdziwych furtach, to przynosili do naprawy sztuczne. Chciałam mieć do pomocy pracownika w swoim zakładzie, ale nikt nie chciał przyjść, bo to trudny zawód i bardzo ciężkie maszyny. Miałam specjalną maszynę kuśnierską tylko do szycia futer. Niestety musiałam oddać na złom, bo nikt nie chciał odkupić - żali się Urszula Sitek.
 
 
 
Za wieloletniąpracę ostatniej kuśnierz w naszym mieście podziękowała społeczność dzielnicy Biały Kamień. List gratulacyjny w imieniu mieszkańców i senator Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej przekazali członkowie tamtejszej Rady Wspólnoty Samorządowej.
 
- Biały Kamień został bez tego pięknego zawodu, tak jak wiele tradycyjnych zawodów odchodzi w zapomnienie, szewc, zegarmistrz, stolarz. Pani Urszula też potrafiła się dzielić społecznie swoją działalnością. Wielokrotnie wspierała naszą radę. Probowałem namówić jej wnuczkę Natalię, by przejęła ten zawód, ale ma inne zainteresowania - mówi przewodniczący RWS Biały Kamień-Konradów Ryszard Nowak.
 
 
Napiszcie w komentarzach, czy w waszej okolicy istnieją jeszcze małe zakłady wymierających zawodów i czy korzystacie jeszcze z usług szewca, krawca lub podobnych.
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Aga (25 stycznia 2022 23:55)
Przykro,pozostana tylko sieciowe ciuchy na jedno kopyto szyte.
Greenpeace (25 stycznia 2022 17:28)
Dziwne. Młodzi nie chcą być kojarzenia z tym zawodem...Kuśnierz to ten co robi futra z sierści zwierzat które się hoduje i zabiją w tym celu tak? Aha. No to ja też bym nie chciał być kojarzony z takim zajęciem. Co tego że nie zabija ich. To jak hodowla lisów. Okrocienstwo na fermach,a potem futro jedzie do zakładu. Rozumiem,zabijać żeby żyć. Ale dla futra które mogę mieć stuczne?
DJ2022 (25 stycznia 2022 17:04)
Ciekawa historia U. Sitek. Jeszcze w Listopadzie 2021 chciałem zaufać pani Sitek moją kurtkę do poprawki ale niestety stan zdrowia i po Op. nie pozwalał. Przez ten portal Walbrzych24 dziękuję serdecznie za dotychczas wykonane usługi.
gohciu (25 stycznia 2022 13:01)
A POlityka "draPOdMurka" nic nie oszczędza. Nikogo. PO co nam wykwalifikowani RZEMIEŚLNICY. Wystarczy kolejna "galeria", kolejne /nomen omen/ centrum przesiadkowe, następne km. barierek, następne zgruzowane cenne obiekty, następna tyrada o "sprawiedliwym podziale piniędzy". A odpuścić czynsze, uruchomić sklepy w Rynku i okolicach?. Tu nima geszeft...
Darek (25 stycznia 2022 8:50)
Wszystkiego dobrego Pani Ulu.
Natalia (24 stycznia 2022 21:39)
Jeszcze raz dziękujemy Panu Ryszardowi i całej wspólnocie za tak miłe podziękowania.

Dodaj komentarz

Biały Kamień  |   kuśnierz  |   rws  |   umierające zawody  |  

Leon - pierwszy wałbrzyszanin w 2023 roku

Wyciek gazu na Andersa

Dzień Kobiet w RWS Biały Kamień

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij