Menu

Przeprowadzka BWA z Książa do Starej Kopalni

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA zaprasza na pierwszą wystawę do swojej nowej siedziby. Od nowego roku Instytucja przejęła Centrum Ceramiki Unikatowej i Galerę Sztuki Współczesnej w Starej Kopalni.

Przeprowadzka BWA z Książa do Starej Kopalni
- Zapraszam do nowych przestrzeni wystawienniczych Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA na otwarcie wystawy zorganizowanej z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wystawa pt. Narracje, Persony i Syntezy została zrealizowana z okazji 25-lecia Wydziału Grafiki i Multimediów. Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek o godzinie 18:00 w Starej Kopalni - zaprasza Piotr Micek, dyrektor Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA.
 
 
Na wystawie zobaczymy 40 prac różnych autorów, reprezentujących różnorodne dziedziny sztuki od fotografii, przez malarstwo, grafikę komputerową, animację, po rzeźbę. Stali bywalcy wystaw organizowanych przez BWA mogą czuć się zdezorientowani, ponieważ mowa jest o nowych przestrzeniach, choć w Starej Kopalni wystawy BWA gościły dość często. Od tego roku jednak wystawy nie będą organizowane "gościnnie", bo BWA została gospodarzem tych przestrzeni.
 
- Trzy ostatnie lata pokazały nam, że to jest ten kierunek, który chcemy obrać, czyli propagowanie sztuk wizualnych w tak wyjątkowych przestrzeniach. Mówimy tu o wyjątkowości nawet na skalę ogólnopolską. Są zdecydowanie przystosowane do prezentowania sztuki współczesnej, a to jest naszym głównym celem. To też nie oznacza, że nie będziemy prezentowali wystaw historycznych, które bardziej pasują do przestrzeni zamkowych - mówi Piotr Micek.
 
 
Formalnie z Zamku Książ instytucja się wyprowadza, ale jak zapewnia dyrektor, od czasu do czasu we współpracy z zamkiem będą tam realizowane wystawy "gościnne" a na co dzień zamkowe przestrzenie, które dotychczas zajmowała galeria, zostaną wypełnione dziełami ze zbiorów BWA. Przeprowadzka oznacza, że w samej kopalni możemy spodziewać się więcej działań i na szerszą skalę.
 
 
- Już wkrótce, w marcu planujemy potężną wystawę, która będzie angażowała aż trzy przestrzenie wystawiennicze. Dwie, które już należą do WGS BWA i trzecia, która zostanie użyczona przez Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Będziemy prezentować dużą kolekcję dzieł sztuki pana Waldemara Anzelma, kolekcjonera, który gromadzi swoje zbiory od 1989 roku w Lublinie. To będzie jedna z większych wystaw, jakie organizowane były do tej pory w Wałbrzychu - twierdzi Piotr Micek.
 
 
Planowany jest także duży plener ceramiczny w związku z przejęciem pracowni ceramicznej w Starej Kopalni. Być może w końcu uda się także zaprezentować bogate zbiory ceramiki unikatowej, które schowane są w kopalnianych magazynach.
Zmiany dostrzeżemy wkrótce także w siedzibie galerii w Śródmieściu. Biuro zostanie przeniesione do Starej Kopalni, a zamiast niego powstaną pomieszczenia do prowadzenia warsztatów i zajęć edukacyjnych.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

edek 68 (27 stycznia 2022 16:15)
Dobrze że nie zrobili tam Centrum innej kultury
Pomysł (27 stycznia 2022 8:26)
Urząd Miejski tam przenieście, centrum i tak zabiliście.
Roman 500 000 (27 stycznia 2022 8:13)
Książ zarabia na turystach z Polski.Stara k.nie.Zatem ukazem carskim BWA przeniesiono, żeby ratować puste hale.Teraz kolej na przeniesienie Palmiarni.

Dodaj komentarz

BWA  |   Stara Kopalnia  |   Zamek Książ  |   wystawy  |   sztuka  |   piotr micek  |  

Wernisaż wystawy Reinera Marii Matysika. Takiej wystawy nie...

Zostań Żywym pomnikiem Wałbrzycha

Wszyscy zginiecie... Już niebawem ukaże się II część książki

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij