Menu

Odłów - nowy sposób na wałbrzyskie dziki

Odkąd wstrzymano wszelkie odstrzały dzików w obrębie miasta, mieszkańcy zgłaszają, że zwierzęta coraz śmielej zapuszczają się w tereny zurbanizowane. Po incydencie z myśliwym strzelającym między blokami na Podzamczu miasto szuka nowych rozwiązań na pozbycie się zwierząt.
Odłów - nowy sposób na wałbrzyskie dziki
Podzamcze i Piaskowa Góra to dzielnice, które najczęściej są obecnie celem wycieczek gości z lasów a, przynajmniej tam najczęściej spotykają ich mieszkańcy naszego miasta. Dawniej grasowały wyłącznie na obrzeżach lasów, ale z czasem podchodziły coraz bliżej, a obecnie spotkać je można nawet w centrum najbardziej zaludnionych wałbrzyskich dzielnic.
 
Jeszcze do niedawna, by poradzić sobie z problemem, władze miasta zezwalały na kontrolowany odstrzał dzików, nawet w obrębie granic miasta, ale incydent z myśliwym, który pozwolił sobie na strzelanie w centrum Podzamcza, zastopował tego typu działania na dobre.
 
 
Dziki zatem znów grasują na osiedlach, a przerażeni mieszkańcy pytają co dalej z tym problemem. Jak udało nam się ustalić, Urząd Miejski ma nowy pomysł na pozbycie się zwierząt. 14 stycznia zapadła decyzja o przeprowadzeniu postępowania na wyłonienie podmiotu, który dokona specjalistycznego odłowu dzików. Później koła łowieckie mają decydować, co ze zwierzętami dalej robić.
 
 
Jak miałby taki odłów wyglądać? Jak przekazał nam rzecznik magistratu Edward Szewczak, poszukiwana firma będzie musiała spełnić szereg oczekiwań, m.in. ustawienie maksymalnie sześciu odłowni we wskazanych miejscach na terenie miasta, ich obsługę i ochronę przed zniszczeniem, zabezpieczenie i oznakowanie terenów wokół odłowni oraz niezwłoczne przewożenie odłowionych dzików na tereny obwodów łowieckich. Kluczowym warunkiem jest realizacja usług bez stwarzania zagrożenia dla życia i zdrowia okolicznych mieszkańców.
 
 
Postępowanie nie zostało jeszcze wszczęte. Do czasu jego rozstrzygnięcia i rozpoczęcia działań wyłonionego podmiotu władze miasta wydają za darmo specjalny preparat odstraszający i zalecają wzywać straż miejską, która ma za zadanie przepędzać zwierzęta. Jak informują nasi czytelnicy, straż miejska jednak nie reaguje na ich telefony.
 
plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Piotrek P. (15 lutego 2022 19:59)
Ciekawe co zrobią z odłowionymi dzikami. Przecież na terenie całego kraju jest zakaz ich przewożenia. Znaczy się będzie trzeba zabić je na miejscu. Pytanie jak: humanitarnie zastrzykiem jak w celi śmierci, gazem jak w Holandii gęsi, czy kula w łeb?
Pat (14 lutego 2022 23:41)
Polecam mieszkańcom osiedla wyrzucać więcej jedzenia z balkonów. To na pewno pomoże.
PIS DO PIECA (14 lutego 2022 17:20)
PIS DO PIECA i wschodni wiatr do macierzy poniesie.
Uno (2 lutego 2022 16:33)
Cytuję użytkownika: PREZYDENT TO DEBIL
Cytuję użytkownika: Ej co ty
Cytuję użytkownika: PREZYDENT TO DEBIL
Z KAZDYM DNIEM UTWIERDZAM SIE W TYM CORAZ BARDZIEJ.
Nie przesadzaj Andrzej naprawdę się stara. Nie cytuj Żylczyka miej PiSiorze swoje zdanie.
JA NIE CYTUJE PO-JEBANY k**wISZONIE, TYLKO STWIERDZAM FAKT.
Szukasz debila?popatrz w lustro;tam zobaczysz FAKTYCZNEGO DEBILA.
PREZYDENT TO DEBIL (28 stycznia 2022 14:49)
Cytuję użytkownika: Ej co ty
Cytuję użytkownika: PREZYDENT TO DEBIL
Z KAZDYM DNIEM UTWIERDZAM SIE W TYM CORAZ BARDZIEJ.
Nie przesadzaj Andrzej naprawdę się stara. Nie cytuj Żylczyka miej PiSiorze swoje zdanie.
JA NIE CYTUJE PO-JEBANY k**wISZONIE, TYLKO STWIERDZAM FAKT.
MIESZKANKA (28 stycznia 2022 12:41)
na Konradowie też masa dzików Gross -Rosen archiwum przekopane a myśliwi z Konradowa nie mogą ich odłowić to tylko kilka kroków
Tomcio (27 stycznia 2022 21:02)
Tępe kopalniaki wyrzucają jedzenie przez okna a potem się dziwią że dziki przychodzą. Odstrzelić nie dziki ale to wałbrzyskie bydło
Roland (27 stycznia 2022 20:30)
Ciekawe czy na Dzikowcu są dziki? Pewnie nie ma, a w Wałbrzychu są :)
J-23 (27 stycznia 2022 11:26)
Od dwoch dni gromada dzików odwiedz plac budowy nowego budyku przy Al Podwale obok SM Podzamcze . Pewnie jako inspektorzy nadzoru .
Ej co ty (27 stycznia 2022 11:15)
Cytuję użytkownika: PREZYDENT TO DEBIL
Z KAZDYM DNIEM UTWIERDZAM SIE W TYM CORAZ BARDZIEJ.
Nie przesadzaj Andrzej naprawdę się stara. Nie cytuj Żylczyka miej PiSiorze swoje zdanie.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

dziki  |   podzamcze  |   piaskowa góra  |   odstrzał  |   odłów  |   myśliwi  |  

Dni Podzamcza - Festiwal Zabawy z okazji Dnia Dziecka (FOTO+VIDEO)

Dziki w centrum miasta

54-latek oszukał na ponad 350 tys. zł. Zatrzymano go w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij