Menu

Afera korupcyjna: handlowali zaświadczeniami dla ochroniarzy

Zatrzymanych jest już ponad 20 osób. Świdnicka prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie wystawiania fałszywych zaświadczeń za ochroniarzy. Prowadzący kursy działał w Wałbrzychu. 
 

Afera korupcyjna: handlowali zaświadczeniami dla ochroniarzy

- Zorganizowana grupa przestępcza działała od kilku lat na terenie całego kraju i zajmowała się m.in. pośrednictwem przy uzyskiwaniu zaświadczeń ukończenia kursów zawodowych. - informuje asp. szt. Monika Kaleta z wrocławskiej policji. 

Członkowie grupy wyszukiwali osoby, które chciały uzyskać zaświadczenia o ukończonych kursach ochrony osób i mienia. Główny sprawca, czyli prowadzący fikcyjne kursy, działał w Wałbrzychu.

- Za korzyści majątkowe osoby takie otrzymywały zaświadczenia o ukończonym kursie i uzyskiwały świadectwo kwalifikacji  uprawniające je do wykonywania zawodu pracownika ochrony, bez konieczności uczestnictwa w specjalistycznym kursie. - informuje prokurator Marek Rusin ze świdnickiej prokuratury.

Ośmiu osobom postawiono zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej i działania w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym właścicielowi firmy prowadzącej kursy – zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, a pozostałym zatrzymanym  zarzuty wręczenia korzyści majtkowych i posługiwania się fałszywymi zaświadczeniami.

W miejscach zamieszkania tych osób i w siedzibie firmy zabezpieczono ponad 300 tys. zł, komputery oraz dokumentację księgową.

- Wśród zatrzymanych osób są m.in. prezesi, dyrektorzy i menagerowie dużych firm ochroniarskich z terenu całego kraju. Główny sprawca, czyli prowadzący fikcyjne kursy, działał w Wałbrzychu. - informuje asp. szt. Monika Kaleta. 

Pozostałe osoby usłyszały zarzuty  wręczania korzyści majątkowych oraz posługiwania się fałszywymi zaświadczeniami.

- Sprawa jest rozwojowa. Z dotychczasowego zebranego materiału dowodowego wynika, że mogło dojść do wystawienia kilkuset takiego typu zaświadczeń. Wartość uzyskanych korzyści to kilkaset tysięcy złotych. - dodaje asp. szt. Monika Kaleta.

adm
foto:  adobestock
redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Xxx (29 stycznia 2022 10:07)
Cytuję użytkownika: Piotr
Może skończy się zatrudnianie tych pijaków, niedorozwoji tylko dlatego że mają pierwszą grupę. Przecież oni nigdy nie byli na żadnym kursie. Jak Dziadek z chorym kręgosłupem i astmom przechodzi taki kurs chyba że dostaje przed zajęciami amfetaminę. Podczas rozmowy z takim pseudo ochroniarzem w wieku około 70 że on kurs ukończył zacznie po prostu brak słów. Pozatym takie osoby zaniżają stawki bo im wystarczy najniższa krajowa żeby dorobić do renty lub emerytury.
Twoja ortografia to brak słów!
Piotr (28 stycznia 2022 18:15)
Może skończy się zatrudnianie tych pijaków, niedorozwoji tylko dlatego że mają pierwszą grupę. Przecież oni nigdy nie byli na żadnym kursie. Jak Dziadek z chorym kręgosłupem i astmom przechodzi taki kurs chyba że dostaje przed zajęciami amfetaminę. Podczas rozmowy z takim pseudo ochroniarzem w wieku około 70 że on kurs ukończył zacznie po prostu brak słów. Pozatym takie osoby zaniżają stawki bo im wystarczy najniższa krajowa żeby dorobić do renty lub emerytury.
Iga (28 stycznia 2022 17:59)
Najwspanialsi ochraniarze są w Wodociągach.Za pieniądze mieszkancow pija kawe i plotkują z licznym personelem i nie wiedza co wlasciwie ochraniają.
Jan (28 stycznia 2022 13:04)
A co się dziwić? Stawka godzinowa ochroniarza głodowa,a wymagania kursowo- szkoleniowe jak na ochronę prezydenta i jeszcze z własnej kieszeni trzeba płacić,bo firma się nie dorzuci.Może w końcu po tym incydencie ktoś przejrzy na oczy i wprowadzi jakieś zdrowe zasady odnośnie wymagań do tego zawodu.
Morfeusz (28 stycznia 2022 8:37)
Cytuję użytkownika: i to tam jeszcze wynajdą?
Najniższa krajowa. Zatrudniani renciści i emeryci bo nikt przy zdrowych zmysłach nie idzie do pracy na ciecia. A przy tym kursy i badania na swój koszt
Jest różnica między cieciem biedronkowym a kwalifikowanym pracownikiem ochrony który musi przejść właśnie taki kurs w którym jest samoobrona, posługiwanie się środkami przymusu bezpośredniego, zagadnienia prawne itp. dodatkowo badania psycholog i wiele innych. Dlatego niektórzy ,,załatwiają" sobie w taki sposób bo im się albo nie chcę albo psycholog by im nie wydał zaświadczenia.
Pansty w państwie (28 stycznia 2022 6:51)
Powszechnie wiadomo, że ci dyrektorzy i prezesi firm ochroniarskich to byli SBcy i milicjanci.To oni rynek opanowali.To tak jak wybory na ruskich serwerach,jak serwisowanie Tupolewa przez ruskich
Aga (27 stycznia 2022 22:46)
To tlumaczy ochraniarzy pajacow.
drefer (27 stycznia 2022 19:25)
zlikwidować CBA , policje to są wyborcy mafi PO
Bodyguard (27 stycznia 2022 13:38)
Cytuję użytkownika: Zdziwiony
Po co komu takie zaświadczenie,skoro na stanowisko ochroniarza mile widziany jest emeryt, człowiek z orzeczeniem o niepełnosprawności bez doświadczenia zawodowego?
Bo papier musi mieć.Jest niepełnosprawny, ale tonfą, gazem i kajdankami musi umieć się posługiwać:-)
Zdziwiony (27 stycznia 2022 13:36)
Po co komu takie zaświadczenie,skoro na stanowisko ochroniarza mile widziany jest emeryt, człowiek z orzeczeniem o niepełnosprawności bez doświadczenia zawodowego?
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

112  |   policja  |   prokuratura  |   łapówki  |   korupcja  |  

Zwłoki znalezione w Masywie Chełmca

Trzeźwy poranek: trzech pijanych za kółkiem

Licznik zatrzymał się na 210 km/h. Kierowca zginął na miejscu.

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij