W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyła się konferencja prasowa dotycząca sytuacji epidemicznej w województwie dolnośląskim, w której udział wziął Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.
- W najbliższych dniach kluczowe będą dla nas dane dotyczące wzrostu liczby osób hospitalizowanych ze względu na COVID-19. Przewidujemy, że dane te będą wskazywały na rozwój epidemii przez kolejne 2 lub 3 tygodnie. Zgodnie z prognozami szczyt wzrostu zachorowań nastąpi na przełomie lutego i marca. Związane jest to z szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu omikron, który ma zupełnie inną zaraźliwość, większą niż poprzednie znane nam mutacje. Część epidemiologów uważa, że zdecydowana większość społeczeństwa przejdzie zakażenie wariantem omikron w przeciągu najbliższego miesiąca – mówił Wojewoda Dolnośląski.
W odpowiedzi na stale zmieniającą się sytuację epidemiczną w kraju i na świecie, pojawianie się nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2, najnowsze doniesienia naukowe i rekomendacje w sprawach zwalczania COVID-19 resort zdrowia wypracowuje i modyfikuje środki służące wzmocnieniu działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Przygotowany został plan działania na kolejne miesiące – Strategia walki z pandemią COVID-19.
Pakiet rozporządzeń wdrażający instrumenty walki z piątą falą pandemii to przede wszystkim badanie pacjentów 60+ w ciągu 48h od pozytywnego wyniku testu, skrócona 7-dniowa kwarantanna oraz testowanie na obecność zakażenia COVID-19 w aptekach.
Dziś na Dolnym Śląsku odnotowano 4144 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarło 22 pacjentów. Najwięcej zakażeń przybyło we Wrocławiu (1093), powiecie wrocławskim (308), powiecie świdnickim (263) i powiecie Kłodzkim (201). Najwięcej osób zmarło w ciagu ostatniej doby w Wałbrzychu (5), gdzie odnotowano 115 nowych zachorowań. Najwyższy współczynnik zachorowań na 10 tys. mieszkańców odnotowano w powiecie milickim (21,4 / 10 tys. przy 79 zachorowaniach). W piątek padł dolnośląski rekord w liczbie wykrytych nowych zakażeń - 4786. Dla porównania w ubiegłym roku w szczycie wiosennej fali odnotowano najwięcej przypadków 1 kwietnia - 3302.
info i foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Komentarze