Menu

Wałbrzych zagospodaruje śmieci z Jedliny-Zdroju

Śmieci z Jedliny-Zdroju mogą trafiać do wałbrzyskiej instalacji przetwarzania i segregacji odpadów. Zakład ma spory zapas niewykorzystanych mocy przerobowych, a dzięki porozumieniu między samorzadami Jedlina partycypowałaby w kosztach jego utrzymania.

Wałbrzych zagospodaruje śmieci z Jedliny-Zdroju
Planując budowę RIPOK (Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych), założono ze sporym zapasem, że zakład będzie w stanie obsługiwać zarówno cały Wałbrzych, jak i ewentualnie sąsiadujące gminy. Po niedawnej zmianie operatora wałbrzyskich śmieci i analizach, które wskazują, że Wałbrzyszanie wyrzucają coraz mniej odpadów, okazuje się, że zakład pracuje znacznie poniżej pełni swoich możliwości, a wolne moce można wykorzystać, świadcząc usługi na rzecz sąsiadów.
 
- Strumień naszych odpadów komunalnych jest mniejszy, niż przyjmowaliśmy kilka lat temu. To jest bardzo dobry sygnał i znak, że można osiągnąć dla zbliżenia się do wizji gospodarki bezodpadowej "zero waste". Mamy sytuację, w której nasza instalacja RIPOK przy ul. Beethovena ma dość istotne możliwości powiększenia stopnia przerabiania odpadów - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Podczas realizacji inwestycji podpisano listy intencyjne z gminami Walim, Szczawno-Zdrój, Głuszyca i Jedlina-Zdrój o możliwości wspólnego wykorzystania zakładu. Przy obecnych możliwościach jest szansa na realizację pierwszego wspólnego działania z Jedliną.
 
- To pozwoliło nam pozyskać duże dofinansowanie ze środków unijnych na budowę tej instalacji. Teraz Jedlina kończy swój kontrakt z operatorem, który dotychczas się tym zajmował i wystąpiła do nas z pytaniem, czy podjęlibyśmy się tej współpracy, a my to analizujemy - wyjaśnia Roman Szełemej.
 
 
 
Ze wstępnych analiz wynika, że Jedlina generuje około 1,5 tysiąca ton odpadów rocznie, co można porównać do kilku ulic na Podzamczu, więc zakład przyjąłby te śmieci bez problemu.
 
- Korzyść dla naszej instalacji byłaby taka, że spadłyby koszty stałe a konkretniej, byłyby rozłożone na większy strumień odpadów, więc poprawiłaby się kondycja finansowa MZUK-u, naszej miejskiej spółki. Jedlina z kolei liczy, że dzięki temu koszt będzie niższy, niż gdyby było to prowadzone jak dotychczas przez firmę zewnętrzną - twiedzi Szełemej.
 
Na razie jest mowa o przetwarzaniu odapdów, ale niewykluczone, że porozumienie mogłoby być rozszerzone  w przyszłości także o kwestie ich odbioru, które obecnie w Wałbrzychu także realizuje Miejski Zakład Usług Komunalnych.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Pracownik (7 marca 2022 20:56)
Powinni kontrolę nasłać na tą sortownię tam nawet nie ma dla pracowników środków czystości! Pchają w swoje kieszenie a pracownicy paplają się w gównach! Niech popracują jeden z drugim za 2000 tysiące zobaczymy ich miny wtedy
Pracownik (7 marca 2022 20:50)
Żal to co wyprawia p.Stanek z .p Romanem wiem osobiście że nie ma szans na dobre zarobki w sortowni a pracują ludzie za trzech! Ale oczywiście Ukraińcy mają 1000 zł więcej porażka!
Pola (17 lutego 2022 13:59)
No tak zakład przyjmie te półtora tysiąca ton odpadów,ciekawe czy pracownicy dostaną wyższą pensje za dodatkową pracę?? Mam wątpliwości
Airtolek (17 lutego 2022 13:46)
Teraz wiem czemu młodzież używa slangu dzbany bo inaczej nie można podsumować tych komentujących co krytykują bo niby wiedzą lepiej
gohciu (15 lutego 2022 15:30)
Więc, niechaj "drPOdMurek" wałbrzyskie śmieci "zagospodaruje"... Jeeeechany "greendeal".
Dj Piotr (14 lutego 2022 17:58)
Same głupie komentarze
ROMAN ZA MUREM (14 lutego 2022 10:55)
Cytuję użytkownika: Gratuluję
"wałbrzyszanie wyrzucają coraz mniej odpadów" poważnie? Prezydent faktycznie ludzi ma mieszkańców za idiotów, ale za to przy ciastku i herbatce przejmie śmieci od taty młodego młodego specjalisty Orpla.
Zgodnie z rozkazem cara stop plastik, mieszkańcy dodają pocięte plastiki do sałatek i rosołu, wszak nie są delfinami i im to nie zaszkodzi.Dlatego jest mniej śmieci.Ot, ratuszowy Piękny Umysł.
Subiekt (14 lutego 2022 10:52)
Cytuję użytkownika: Mietek
Przecież to było oczywiste że Lesiu podpisze z Romeczkiem koleżką umowę. No to teraz szanowni mieszkańcy Jedliny, szykujcie się na podwyżki! Dalej wybierać będziecie taki Leszków?
Umowa oczywiście tajna i nikt się nie dowie kto stracił, kto zyskał i ile.
Mietek (14 lutego 2022 7:43)
Przecież to było oczywiste że Lesiu podpisze z Romeczkiem koleżką umowę. No to teraz szanowni mieszkańcy Jedliny, szykujcie się na podwyżki! Dalej wybierać będziecie taki Leszków?
Gratuluję (14 lutego 2022 7:37)
"wałbrzyszanie wyrzucają coraz mniej odpadów" poważnie? Prezydent faktycznie ludzi ma mieszkańców za idiotów, ale za to przy ciastku i herbatce przejmie śmieci od taty młodego młodego specjalisty Orpla.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Jedlina-Zdrój  |   śmieci  |   gospodarka odpadów  |   recykling  |   ripok  |   mzuk  |  

Podwyżka cen wywozu śmieci w Świdnicy. W Wałbrzychu bez podwyżek

Nie wszyscy segregują śmieci i koszty rosną

Jak nie utonąć w górach śmieci?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij