Menu

Kultura łączy Polaków i Czechów

Wałbrzyski Ośrodek Kultury od lat współpracuje z instytucjami z czeskiego Hradec Králové. Tym razem WOK walczy o wsparcie dla kolejnego projektu w ramach naboru Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis. To szansa na pozyskanie 20 tysięcy euro, a tym samym wzbogacenie oferty wydarzeń wałbrzyskiej instytucji kultury.

Kultura łączy Polaków i Czechów
- Kilka projektów w ramach, których odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń już za nami. Organizowaliśmy je po obu stronach granicy, w Wałbrzychu i w Hradec Králové – mówi Jarosław Buzarewicz, dyrektor Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury.
 
Do tej pory ośrodek współpracował głównie z hradeckim ośrodkiem Adalbertinum. Teraz WOK przygotował wspólny projekt z nowym partnerem, którym jest Centrum Uměleckých Aktivit Hradec Králové. „Zbliżamy kulturalnie” to projekt, który zakłada cykl wydarzeń zaplanowanych na druga połowę bieżącego roku.
 
- To doroczny festiwal sztuki. Swoje pracownie, także dla mieszkańców Wałbrzycha, otworzą artyści z Hradec Králové, a dla tych, którzy nie będą mogli wyjechać planujemy transmisje online. Chcemy, aby nasz Dolnośląski Festiwal Ognia miał charakter międzynarodowy. To wydarzenie dużej rangi, zaprosimy artystów z Czech na pokazy kuglarskich grup – dodaje Jarosław Buzarewicz.
 
 
Rangę międzynarodową dzięki wspólnemu projektowi ma zyskać także festiwal Bluesowy Wałbrzych. WOK chce zaprosić trzy zespoły bluesowe, w tym jeden z Czech.
 
- Kolejny z naszych pomysłów to festiwal filmowy Cinema Open. Festiwal organizowany w Hradec Králové i w Wałbrzychu, dla nieprofesjonalnych i niekomercyjnych twórców z obu krajów. To będzie konkurs, pokaz konkursowych filmów, ale także część warsztatowa – zapowiada Buzarewicz.
 
 
W planach jest także plener fotograficzny, który zakończy się wystawą w Wałbrzychu i Hradec Králové. Zdjęcia, które powstaną w ramach tego wydarzenia mają przedstawiać uroki obu miast. Pod koniec roku mogłyby być zorganizowane także warsztaty mydlarskie czy świąteczne.
 
 
Wartość całego projektu została oszacowana na ponad trzydzieści tysięcy euro. Do Wałbrzycha miałoby trafić blisko dwadzieścia tysięcy euro.
 
Wniosek został już złożony. W ciągu kilku tygodni dowiemy się, czy projekt Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury może liczyć na wsparcie. Projekt w całości został przygotowany przez pracowników miejskiej instytucji kultury, przy ogromnym wsparciu Martiny Erbsovej, dyrektor Centrum Uměleckých Aktivit oraz Sebastiana Pacyny, z Regionalnego Punktu Kontaktowego w Wałbrzychu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.
 
opr.plr
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Księgowy (19 lutego 2022 11:55)
Znowu dziadowanie na unijnych narkotyjach finansowych. A konstrukt ,,euroregion" to niemiecki wymysl do rozbijania krajów słowiańskich.
český Polák (19 lutego 2022 9:44)
M. Hradec Králové D. Hradca Králové C. Hradcowi Králové B. Hradec Králové N. Hradcem Králové M. Hradcu Králové W. Hradcu Králové! Tak w ramach kultury. Języka polskiego.

Dodaj komentarz

WOK  |   Czechy  |   projekt  |   dofinansowanie  |   kultura  |  

Krawat Leppera, dziadkowska ballada o Wałbrzychu, a może węgiel ?...

Pełna sala na koncercie Słonia w Świdnicy [FOTO]

Przygotowania do XXXI Finału WOŚP - trwają zapisy dla wolontariuszy

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij