Menu

Covid-19 i fałszywe poczucie bezpieczeństwa

- Propagowanie w ostatnim czasie hurraoptymistycznych twierdzeń, które utwierdzają ludzi w fałszywym poczuciu bezpieczeństwa w związku z pandemią jest ryzykowne – powiedział PAP dyrektor IGC PAN w Poznaniu prof. Michał Witt.

Covid-19 i fałszywe poczucie bezpieczeństwa
Dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu prof. Michał Witt zaznaczył w rozmowie z PAP, że "obecny poziom wyszczepienia Polaków przeciw SARS-CoV-2 przy jednoczesnym zapowiadanym zniesieniu wielu restrykcji, z maseczkami włącznie, przy tak wysokiej propagacji wariantu omikron - jest ryzykowne".
 
- Propagowanie w ostatnim czasie hurraoptymistycznych twierdzeń, które utwierdzają ludzi w fałszywym poczuciu bezpieczeństwa w związku z pandemią to kierunek, który może się odbić na nas wszystkich – podkreślił.
 
Profesor pytany, jakie warunki musiałyby zostać spełnione, aby można było mówić, że "pandemia faktycznie zmierza ku końcowi", odpowiedział, że do takich wniosków nie skłania obecna sytuacja epidemiczna w kraju.
 
- Trudno o czymś takim mówić w ogóle w tej chwili, dlatego że chociażby kilka dni temu dyrektor WHO na Europę Hans Kluge zwrócił uwagę, że fala omikrona jest bardzo silna w Europie Wschodniej ze względu na słabe wyszczepienie, więc niewykluczone, że dotrze do nas kolejna fala wirusa, z drugiego kierunku. I to jest prawdopodobne – ocenił.
 
- Trudno powiedzieć, jakie warunki muszą być spełnione - to powie statystyka. Nie można się jednak kierować liczbą nowych zakażeń, bo to jest bardzo mylne. Natomiast istotna jest liczba hospitalizacji, a przede wszystkim liczba zgonów. Dlaczego liczba nowych zakażeń nie jest miarodajna? Otóż polska populacja jest w dramatyczny sposób niedodiagnozowana – dodał.
 
Profesor Witt wskazał, że w Polsce wykonuje się najmniej testów na 1 tys. mieszkańców w całej UE. "Jesteśmy na 25 miejscu, w Europie gorsza od nas jest tylko Ukraina i Białoruś" – zaznaczył.
 
Jak dodał, w Polsce wykonuje się ponad 700 testów na 1 tys. mieszkańców, czyli przeciętny Polak nie jest przebadany nawet raz.
 
 
- Cypr ma ponad 22 tys. testów na 1 tys. mieszkańców – co daje najlepszy dowód, ile razy przeciętny Cypryjczyk jest badany. Także musimy sobie zdawać sprawę, że te dane liczbowe, które nam są podawane i którymi dysponuje Ministerstwo Zdrowia, są myląco zaniżone. Trudno powiedzieć, przez jaki faktor należałoby pomnożyć te oficjalne dane, ale myślę, że to może być spokojnie faktor 5, może nawet 10 – powiedział.
 
Profesor pytany, jaka liczba hospitalizacji czy zgonów z powodu COVID-19 mogłaby wskazywać na "uspokojenie pandemii", powiedział, że "arbitralne wyznaczanie takich progowych wartości jest bardzo niebezpieczne, dlatego że to zawsze będzie subiektywne".
 
- W tej kwestii należałoby zapytać epidemiologów, ale w moim pojęciu, najważniejszy jest trend, któremu się trzeba przyjrzeć – i to nie trend przy analizie danych jednego tygodnia, ale dobrych kilku tygodni. I jeżeli faktycznie będziemy mieli do czynienia z takim trendem spadkowym, to wtedy można podejmować decyzje o ewentualnym znoszeniu obostrzeń – mówił.
 
- W moim pojęciu to jest tak, że nie należy być zbyt optymistycznym w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z naprawdę poważną chorobą. Chorobą, która ma poważne konsekwencje zdrowotne – i to również dla całej populacji. Te konsekwencje zdrowotne są w tej chwili dobrze udokumentowane, long-covid jest niestety bardzo powszechnym powikłaniem infekcji wirusem SARS-CoV-2 i są to powikłania na tyle niebezpieczne, że należy dołożyć maksimum starań, żeby ograniczyć propagację wirusa w populacji – zaznaczył profesor Witt. (PAP)
 
autor: Anna Jowsa
ajw/ agz/
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Argus (19 lutego 2022 20:56)
Covid 19 to już nie virus to religia trzeba mocno wierzyć wyznawcy covidianie wierzą mocno i namiętnie że ochronią ich maseczki ze szmaty przed śmiercią lub respiratorem. A już największe poczucie bezpieczeństwa daje pleksa o wymiarach metr na metr.
pawel (19 lutego 2022 20:39)
→→→→→→→> Covid-19 i fałszywe poczucie bezpieczeństwa →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> to ku...a piszcie o wojnie teraz że Putin napadnie na Polaków zaraz po Ukrainie ..............to wtedy utrzymacie narracje strachu skoro rychło z końcem kwietnia już nagłowki covidowe przestaną się sprzedawać
pawel (19 lutego 2022 20:34)
→→→→→→→> mówił w specjalnym oświadczeniu pod koniec listopada(2021) prof. Michał Witt dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> "Musimy mieć świadomość, że obecnie dominujący wariant Delta jest bardziej zakaźny i niebezpieczny także dla dzieci, a jedynym sposobem na walkę z wirusem jest szczepienie. Unikanie przyjęcia powszechnie już dostępnych szczepionek jest skrajnie nieodpowiedzialne. Jedynym racjonalnym krokiem w obecnej sytuacji jest jak najszybsze wprowadzenie paszportów covidowych. " –––––––––––––––––––––––> jaki kłamczuch , tak jest niebezpieczny dla dzieci że aż przed 2 lata pandemii (2020-21) umarło w grupach wiekowych 0-18 lat , 39 osób w tym większość miała choroby przewlekłe ..................... nieodpowiedzialnym jest nie przyjmowanie nie chroniących przed niczym preparatów genowych Pfizera i Moderny oraz sensu strcito także w taki sam sposób niemal działajacych AstryZeneki i Janssena , to co że szczepinka przed niczym nie chroni , ale odpowiedzialnośc każe ją przyjąć ............ciekawe czy odpowiedzialnośc każe temu ekspertowi brać pieniądze ze głoszenie tych bezczelnych kłamstw ................i on promuje paszporty sanitarne które nie chcieli wprowadzić dlatego że niby zaszczepieni nie transmitowali wirusa ale tylko po to by wymusić na niezaszczepionych zdecydowanie sie na szprycę , paszporty nie miały chronić nikogo .......to był rodzaj przymusu nazistowskiego tzn. nie zjesz przy stoliku w kawiarni jak sie nie zaszprycujesz , i ten koleś jeszcze w listopadzie piero...ił ordynarne klamstwa ...........to jest gosć którego słów nie można podważać bo się nie jest lekarzem ze stopniem doktorskim bo on opiera się na nauce .................takich mamy kłamczuchów w tej nauce
pawel (19 lutego 2022 20:22)
→→→→→→→> W moim pojęciu to jest tak, że nie należy być zbyt optymistycznym w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z naprawdę poważną chorobą. Chorobą, która ma poważne konsekwencje zdrowotne – i to również dla całej populacji. Te konsekwencje zdrowotne są w tej chwili dobrze udokumentowane, long-covid jest niestety bardzo powszechnym powikłaniem infekcji wirusem SARS-CoV-2 i są to powikłania na tyle niebezpieczne, że należy dołożyć maksimum starań, żeby ograniczyć propagację wirusa w populacji →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> Choroba jest powazna wtedy gdy dopuści się w przypadku ludzi starych i chorych przewlekle do jej rozwoju , stąd taka dynamika zgonów w Polsce ,gdyż covidowców nie leczono albo przyjmowano ich do szpitali z obustronnym zapaleniem płuc gdy niewiele można było zrobić by takiego człowieka wyleczyć. I się koleś ośmiesza mówiąc o long covid , bo otóż ministerstwo zdrowia podało że nie ma takiej specyfikacji chorobowej i nie mogą dlatego podawać danych ile jest takich przypadków w Polsce .................oni tak promują ten long covid wystepujący sporadycznie i jest to całkowicie wyleczalne jak PIMS bo próbują okłamać ludzi że zatory , zapalenia miesnia sercowego nie są spowodowane dzialanem szczepionek ale long covidem ............. co ma powiedzieć gość ,że zachęcał ludzi do szczepień i dlatego umarli na zatory płucne czy róznego rodzaje zakrzepice i ktoś wpadnie na pomysł by postawić go przed wymiarem sprawiedliwości za namawianie do szkodliwych kuracji eksperymentalnych .........ratuje sie jak może
pawel (19 lutego 2022 20:14)
→→→→→→→> Cypr ma ponad 22 tys. testów na 1 tys. mieszkańców – co daje najlepszy dowód, ile razy przeciętny Cypryjczyk jest badany.→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> i dlatego na Cyprze zaszczepiono 195 dawkami ludzi (liczba dawek na 100 osób) i mają po roku szczepień o 60 procent zgonów wiecej ................ skuteczna to ochrona przed zgonem , to muszą być sami niezaszczepieni , niewiele dalej bo w Izraelu (193 dawek) , wzrost zgonów o 31 procent ........................
pawel (19 lutego 2022 20:10)
→→→→→→→> jak dodał, w Polsce wykonuje się ponad 700 testów na 1 tys. mieszkańców, czyli przeciętny Polak nie jest przebadany nawet raz→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> tak , i na olimpiadzie w Pekinie mieliśmy przykład jak prawdziwe są wyniki tych testów ,gdzie codziennie wykonywane testy wzajemnie się wykluczały , to własnie dlatego w Chinach dla przecietnego turysty o ile go tam wpuszczą to wizyta w tym kraju kończy się na kwarantannie wykonaniem codziennie po 8 testów a po 8 dniach kolejne są co 2 dni , w tym testy na krew i wymazy biorą też z łazienki , foteli itd............ bo oni wiedzą że testy to rosyjska ruletka więc robią ich tyle by wykluczyć ryzyko
Stop PLANdemi (19 lutego 2022 20:08)
Covid srowid nudne przereklamowane...
pawel (19 lutego 2022 20:06)
→→→→→→→> Natomiast istotna jest przede wszystkim liczba zgonów. →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> która jest wyższa po roku szczepień na Kubie o 20 procent gdy mają współczynnik wyszczepienia na 100 mieszkańców - 306 dawek , a w Chile (dotąd przykład działania preparatów w ochronie przed zgonem) z dawkami 246 , ilość zgonów rok temu i obecnie jest taka sama ,czyli szczepionki nie ograniczyły zgonów nawet tutaj ..........tak samo na Malcie (długo przykład skuteczności szczepionek) gdzie wzrosły zgony o 26 procent ............a w całej Skandynawii wyszczepionej za wyjątkiem Szwecji ponad 200 dawkami na 100 mieszkańcow także wzrosty zgonów po roku szczepień , łacznie ze Szwecja zaszczepioną 197 dawkami ................. Korea Pd. , masakra zgonów , wzrost o 76 procent a ilość dawek na 100 mieszkańców wynosi 227 .............Singapur jak tylko wypuścili ludzi z domów a nim to zrobili wyszczepiono cała populację by ochronic ich przed zgone m to liczba zgonów wzrosła o 100 procent na covid ............ identycznie w Australli .....................
pawel (19 lutego 2022 19:58)
→→→→→→→> Natomiast istotna jest liczba hospitalizacji→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> i zapomniał dodać że nie ma tsunami zachorowań szpitalnych i ludzi tysiacami leżacych na stadionach co zwiastowano przed końcem grudnia by ludzi dalej manipulować klamstwami akwizytorów Pfizera jak to preparaty zmniejszają hospitalizację szpitalną co jest rzecz jasna oszustwem , ilość osób zaszczepionych i niezaszczepionych w szpitalach rozkłada się po połowie................
pawel (19 lutego 2022 19:53)
→→→→→→→>Nie można się jednak kierować liczbą nowych zakażeń, bo to jest bardzo mylne. →·→·→·→·→·→·→·→·→·→·→·> pewnie że nie można , w końcu we wszystkich krajach super wyszczepionych liczba zakażeń dramatycznie się zwiększyła ,bowiem wydaje sie że preparat zwany szczepionką obniżył odpornośc organizmu na infekcje covidem a nie zwiększył jak obiecywano ochrony przed zakażeniem i transmisją wirusa , a zaszczepieni ozdrowieńcy stracili swoją naturalną ochronę po przechorowaniu w momencie przyjęcia preparatu , ale skąd mogli wiedzieć skoro mówiono że ozdrowieniec po zaszczepieniu ma już super ochronę .........
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

koronawirus  |   covid-19  |   pandemia  |  

Prawie 2,4 tys zakażeń koronawirusem w ciągu tygodnia

Koronawirus: 550 zakażeń na Dolnym Śląsku w ciągu tygodnia

Czy w Wałbrzychu wrócą masowe punkty szczepień?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij