Menu

Świdnica przygotuje miejsca dla uchodźców

- Podstawową rzeczą jest przygotowanie miejsc dla osób, które uciekną z Ukrainy, dla członków rodzin pracowników z Ukrainy, którzy w tej chwili przebywają na terenie Świdnicy i w okolicach - mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.   Świdnica deklaruje realną pomoc dla Ukrainy i  czeka na wytyczne Wojewody Dolnośląskiego.
Świdnica przygotuje miejsca dla uchodźców
- Skończył się czas apeli i czas deklaracji oraz słów wsparcia. Świdnica deklaruje realną pomoc dla naszego wschodniego sąsiada. Podstawową rzeczą jest przygotowanie miejsc dla osób, które uciekną z Ukrainy, dla członków rodzin pracowników z Ukrainy, którzy w tej chwili przebywają na terenie Świdnicy i w okolicach - mówi prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.  
 
Służby zarządzania kryzysowego i prezydent miasta czekają na wytyczne Wojewody Dolnośląskiego, który z kolei działać będzie w oparciu o decyzje władz centralnych. 
Prezydent jest w stałym kontakcie z wojewodą Jarosławem Obremskim. W momencie podjęcia jakichkolwiek decyzji m.in. dotyczących działań służb samorządowych, niezwłocznie zostaną one podjęte. 
 
Miasto wspólnie z powiatem przygotują miejsca dla ewentualnego pobytu obywateli Ukrainy, którzy mogą pojawić się w Świdnicy np. w ramach łączenia rodzin z tymi osobami, które w tej chwili przebywają tu na wizach czasowych i pracują w świdnickich i okolicznych firmach. 
 
- Jesteśmy również w kontakcie z największym pośrednikiem, który sprowadza pracowników z Ukrainy do naszego regionu, czyli firmą Smart Work. Na bieżąco kontaktujemy się drogą mailową z naszymi miastami partnerskimi na Ukrainie, czyli z Iwano-Frankowskiem i Niżynem. Wspólnie z Zieloną Górą i Opolem – miastami partnerskimi Ivano-Frankowska, koordynujemy zakres pomocy, o którą poprosił m.in. mer Ruslan Martsinkiv - dodaje prezydent, Beata Moskal-Słaniewska.  
 
 
 
Miasto planuje uruchomić specjalne numery telefonów, umożliwiające całodobowy kontakt obywateli Ukrainy z przedstawicielami służb miejskich mówiących w języku ukraińskim lub rosyjskim. Pojawią się one m.in. na ulotkach, które dystrybuowane będą w miejskich instytucjach i przez służby mundurowe. Pod tymi numerami będzie można uzyskać informacje o możliwych formach pomocy. 
 
Miasto będzie także starało się nawiązać kontakt z organizacjami pozarządowymi, które w swoim zakresie mają wsparcie osób narodowości ukraińskiej. Działaniami pomocowymi, w tym informacyjnymi, objęte też zostaną dzieci  i młodzież narodowości ukraińskiej uczęszczające do świdnickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. 
 
Zakres i forma pomocy uzależnione będą od rozwoju sytuacji, jaka zapanuje na Ukrainie i być może do tego katalogu pomocy dołączone zostaną kolejne formy.
 
adm
foto: monter / UM Świdnica
redakcja@walbrzych24.com
Świdnica Ukraina  |   Rosja  |   wojna  |  

Inflacja galopuje. O ile jeszcze wzrośnie?

Mer Borysławia apeluje o pomoc dla Ukrainy

Вони заохочують до звітності відділків військової поліції

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij